CZK1,262 Sk
  Pondelok  12.Marca 2001

Maier dobehol Stenmarka

V bežeckom maratóne naši neudržali krok

Cez víkend vyvrcholili boje vo svetových pohároch v alpskom lyžovaní. Rakúšan H. Maier sa víťazstvom vo finálovom obrovskom slalome SP zjazdárov postaral o viacnásobný zápis do histórie. Úspešný obhajca veľkého glóbusu získal po zjazde a super-G aj tretí malý a celkovo mu patria z piatich štyri sezónne tituly. O piatom dominátorovi zimy sa v nedeľňajšom slalome rozhodovalo bez neho, lebo on túto disciplínu jazdí iba výnimočne do kombinácie. Prvenstvo získal jeho krajan Raich. Dvadsaťsedemročný H. Maier slávil v Aare 41. triumf kariéry a 13. v tejto zime, čím vyrovnal sezónny rekord legendárneho Švéda Stenmarka z 1978/1979. Medzi ženami si celkové prvenstvo vybojovala mladučká Chorvátka Kosteličová.

V Osle v bežeckej stope na 50 km trati dominoval dvojnásobný majster sveta Elofsson, v ženskom maratóne zase Ruska Lazutinová, ktorá si vybojovala jubilejné 20. víťazstvo v SP. Z našich bežcov súťažil iba Bátory a Bajčičák, no do cieľa došiel len Bátory na 26. mieste. Bajčičák asi na 30. km vzdal. Bátory preteky dobre rozbehol a na úvodných medzičasoch sa pohyboval v prvej pätnástke, postupne sa prepadával. „Nie som vôbec spokojný. Začal som síce dobre, no úplne ma sklamali lyže a nakoniec som ledva došiel do cieľa. Najviac som strácal v zjazdoch, čo som najlepšie mohol posúdiť, keď sa okolo mňa s ľahkosťou prehnal Elofsson i Veerpalu,“ konštatoval Bátory.

Už tri kolá pred koncom SP si definitívne víťazstvo zaistil medzi skokanmi Poliak Malysz. Svoje dominantné postavenie na mostíkoch potvrdil aj v nedeľňajších pretekoch v Osle.