Hospodársky denník
USD46,761 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,335 Sk
CZK1,262 Sk
  Pondelok  12.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Šaron intervenciu nechce

Izrael zvýšil biedu Palestínčanov

Káhira/Tel Aviv (TASR) - Izraelská blokáda samosprávnych palestínskych území uvrhla podľa údajov OSN dva milióny Palestínčanov do biedy. Od zablokovania územia na Západnom brehu Jordánu a pásma Gazy začiatkom októbra minulého roka v dôsledku násilia stratilo prácu približne 250 000 Palestínčanov, informoval o tom v sobotu Peter Hansen, vedúci Úradu OSN pre palestínskych utečencov. Miera nezamestnanosti na Západnom brehu Jordánu dosahuje 40 percent a v pásme Gazy až 60 percent, povedal Hansen. Pred vypuknutím poslednej vlny násilia na Blízkom východe bola nezamestnanosť medzi Palestínčanmi necelých 11 percent. Hansen je v súčasnosti v Káhire, kde bude v pondelok rokovať s ministrami zahraničných vecí arabských krajín o situácii v palestínskych autonómnych oblastiach.

Izraelský premiér Ariel Šaron nevyšle jednotky židovského štátu na Palestínčanmi kontrolované územia, aby zasiahli proti palestínskemu ľudového povstaniu (intifáda). Tieto územia, cituje izraelského premiéra americký týždenník Newsweek, dostali Palestínčania na základe dohody z Osla uzavretej v roku 1993 a „myslím si, že to je nezrušiteľné“. Pravicoví izraelskí politici, židovskí osadníci a vojenské osobnosti Izraela volajú po vojenskom zásahu armády na palestínskych autonómnych územiach, ktorý by skončil vyše päť mesiacov trvajúcu intifádu. Izraelský premiér však pre Newsweek nevylúčil, že „podnikne kroky proti ľuďom, ktorí sa uchýlia na autonómne územia“. Šaron obvinil palestínskeho lídra Jásira Arafata z tolerovania terorizmu, keď povedal, že palestínska samospráva nepodnikla žiadne preventívne kroky proti infraštruktúre teroristických organizácií. Dodal, že najlojálnejšie Arafatove sily ako Jednotka 17, úlohou ktorej je aj ochrana Arafatovej osoby, sa aktívne podieľajú na násilnostiach a terore.

Vodca pravicového bloku Likud odmietol myšlienku na jednostranné oddelenie Izraela od Palestínčanov s tým, že je technicky nemožné sledovať vývoj na 700 kilometrov dlhých hraniciach. Musíme dospieť k prechodnej dohode alebo dohode o neútočení. Šaron pripustil, že Palestínčania nechcú izraelské hliadkovacie stanovištia a trpia nedostatkom kontaktov. Na otázku, či Izrael uvoľní blokádu palestínskych miest a dedín, izraelský premiér reagoval kladne. Dodal, že existuje riešenie na vytvorenie cesty, ktorou by sa Palestínčania mohli voľne pohybovať zo severu na juh Izraela a vyhnúť sa pritom izraelským hliadkovacím bodom. To by podľa Šarona pravdepodobne mohla byť aj cesta k obnoveniu zablokovaného mierového procesu na Blízkom východe.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.