Hospodársky denník
USD46,761 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,335 Sk
CZK1,262 Sk
  Pondelok  12.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Proti slintačke a krívačke aj s puškou

Minister pôdohospodárstva a predseda SPPK sa rozchádzajú v hodnotení bitúnkov

SR žiada prechodné obdobie troch rokov do 31. 12. 2006 na prispôsobenie výšky minimálnych poplatkov za veterinárne prehliadky a kontroly v SR minimálnym poplatkom EÚ, podľa smernice Rady č. 73/85/EHS.

Vakcína proti slintačke a krívačke sa na Slovensku nevyrába. Dostupnosť vakcinačných zásob je riešená zmluvne. Nevyhovujúca štruktúra zásob antigénu vyžaduje získanie prístupu k vakcinačným bankám EÚ.

Zdroj: Negociačná pozícia SR

Na Slovensku je len jediný zo stovky bitúnkov, a to v Dunajskej Strede, ktorý spĺňa kritériá a normy EÚ. Predpokladáme, že už v tomto roku najmenej 50 % u nich skončí činnosť. Je to najmä v súvislosti s veľmi náročnými aj technickými opatreniami pri oddeľovaní rizikových častí tiel dobytka, ako je hlava, miecha a ďalšie, čo je preventívnym opatrením proti prípadnému šíreniu bovinnej spongiformnej encefalopatii (BSE). „Myslím si, že malé bitúnky nebudú mať na to prostriedky, pričom štát nevyčlení žiadne zdroje. Musia to financovať ich majitelia z vlastných zdrojov,“ uviedol na naše otázky minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš. „Samozrejme, že sa to budú snažiť premietnuť do ceny, ale asi ťažko sa im to podarí, pretože odbyt hovädzieho mäsa predsa len klesol o 30 až 40 percent.“ V tejto súvislosti zdôraznil, že opäť je tu úloha hľadať východiská, nové podporné nástroje pre poľnohospodárov. Možno aj príplatky k cenám hovädzieho dobytka. „Netajím, že politika EÚ v zásadnom znižovaní stavov hovädzieho dobytka nám bude robiť značné problémy,“ dodal minister. Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivana Oravca, ak niektoré bitúnky nespĺňajú kritériá na porážku jatočného hovädzieho dobytka, to ešte neznamená, že by mali byť zatvorené, hoci hygienické normy spĺňajú v ostatnom. „Potom by neboli výrobcovia špecialít a nebolo by ani ďalšieho spracovania mäsa.“ Porážka dobytka však musí podľa neho presne zodpovedať hygienickým princípom a od 1. júna to budú robiť len tie bitúnky, ktoré túto zásadu splnia.

K mimoriadnym opatreniam, ktoré teraz prijali napríklad bitúnky a mäsokombináty v súvislosti s potenciálnou možnosťou nakazenia sa hospodárskych zvierat slintačkou a krívačkou, patrí aj to, že dezinfekčnými žľabmi musia prejsť všetky dopravné prostriedky, ktoré vstupujú do týchto podnikov. Ako sme sa presvedčili v bratislavskej a. s. Kabát, pred vstupmi do budov musí si personál, ako aj návštevníci dezinfikovať obuv v pripravených rohožiach napustených prípravkom s aktívnym chlórom. Ako uviedol pre Hospodársky denník hlavný hygienik tejto firmy Ing. Ľuboš Heriban, už teraz je u nás pomerne ťažké zohnať tieto dezinfekčné prostriedky, lebo v prvom rade sú nimi zásobované poľnohospodárske podniky a až potom spracovatelia mäsa. Do priestorov, kde sústreďujú dobytok určený na porážku, ako aj spracovateľských objektov nesmú vniknúť ani vtáci, a preto majú na oknách sitá. Chodby musia byť uzatvorené, a ak by sa predsa napríklad do maštalí dostal nejaký operenec, tak na to sú pracovníci vybavení vzduchovými puškami a vhodnou pyrotechnikou na ich odplašenie. V a. s. Kabát sa však dobytok neustajňuje na dlhší čas, lebo od dovozu po porážku uplynie spravidla len niekoľko hodín.

S mimoriadnymi hygienickými opatreniami začala táto firma 6. marca. Po celý rok je však bežné, že cez dezinfekčný žľab musia prejsť autá voziace živý dobytok a pravidelne je zo strany štátneho veterinárneho dozoru kontrolovaná sanitácia a dezinfekcia týchto vozidiel. Výrobné zariadenia sa tiež monitorujú mikrobiologicky a sú pod stálym veterinárnym dozorom. Ako sme sa dozvedeli, ošípané pri porážke omračujú elektrickým prúdom a hovädzí dobytok mechanicky omračujú pištoľou s vratným, upevneným projektilom. Takýmto spôsobom nedochádza k výraznejšiemu poškodeniu mozgu zvieraťa. Cez malý otvor v čelnej kosti nedochádza k jeho úniku. Mozog je totiž jedným z rizikových častí organizmu, ktorý je u hovädzieho dobytka potenciálnym nositeľom priónov, teda choroby BSE. Vo firme nás ubezpečili, že mozog a miechu hovädzieho dobytka nespracúvajú do mäsových výrobkov, pričom ide o zdravé zvieratá. Je to až krajná prevencia proti šíreniu bovinnej spongiformnej encefalopatii. Zatiaľ naše bitúnky nie sú vybavené odsávačkami miechy, čím sa táto, tiež riziková časť tela dobytka dá likvidovať oveľa bezpečnejšie.

Kontrolovať opatrenia na predídenie nákazám a chorobám dobytka začali aj na celom území Košického kraja. Podľa krajského štátneho veterinárneho lekára Petra Juriša povolené sú len nevyhnutné presuny zvierat jatočnej hmotnosti určené na porážku, na ktoré musia mať prepravcovia veterinárne osvedčenie. Podľa Ľubomíra Michalku z Regionálneho veterinárneho strediska v Bardejove je však iba otázkou času, kedy sa infekcia dostane aj na Slovensko. Rozdiel bude však v tom, do akej miery budeme na to pripravení a dokážeme tomu čeliť. Na bitúnku Mäsospišu v Spišskej Novej Vsi sa proti možnému zavlečeniu rôznych infekcií do objektu bránia rešpektovaním pokynov veterinárnej služby. Podľa vedúceho zariadenia Juraja Bobka veterinári v tomto ohľade ich riadia a usmerňujú a napríklad pri vstupoch majú brod s rozpusteným chlórovým vápnom, kde sa dezinfikujú osoby aj autá. Spomínané opatrenia podľa neho nerobia iba teraz, ale permanentne od moru ošípaných, ktorý sa u nich vyskytol pred niekoľkými rokmi. Aj ich autá určené na zvoz, musia mať platné potvrdenia o dezinfekcii od veterinárneho lekára, a tým sa preukážu na príslušných družstvách pred vstupom. Podobné rešpektovanie pokynov veterinárov potvrdili z prešovskej firmy ERMA na výrobu, spracovanie a predaj mäsa.

(tu, pf, lak)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.