Hospodársky denník
USD46,761 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,335 Sk
CZK1,262 Sk
  Pondelok  12.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Každý dialóg je cenný napriek...

M. Dzurinda: Správna cesta. Šéfredaktor Hd: Za akú cenu?

P. Kasalovský, šéfredaktor Hd: Slovenský rozhlas odvysielal v sobotu napoludnie 40-minútovú diskusiu premiéra M. Dzurindu so zástupcami médií o aktuálnych otázkach hospodárstva a jeho vývoja, na ktorej som sa zúčastnil ako šéfredaktor Hd. Táto diskusia však mala ohlas aj v desiatkach mailov, telegramov a telefonátov počas víkendu. Jeden z reagujúcich vyslovil názor, že už nikdy nepôjdem do takej debaty... Aj kvôli nemu dnes uverejňujeme prepis odpovedí M. Dzurindu na moje otázky v kontexte s tým, že každý dialóg je cenný. Mlčanie z jednej či z druhej strany napriek rozdielnosti pozícií aj zodpovednosti a samotných názorov by bolo takpovediac posledným zvonením. Rovnaká téma je na programe brainstormingu Hospodárskeho klubu, na ktorom sa premiér M. Dzurinda zúčastní a ja tiež ako jeho iniciátor. Takže, ďalší návrat k téme bude večer 28. marca a priestor dostane v troch blokoch najmenej päťdesiat hospodárskych činiteľov bez rozdielu politických sympatií.

D. Vanečková : Rast ekonomiky, rast cien a pokles reálnych miezd, pokles životnej úrovne, 600-tisícová nezamestnanosť - približne 21 % - najvyššia v Európe, momentálne, nedostatok bytov pre mladé rodiny, síce nízke úroky na úvery, ale tie banky takmer neposkytujú, meškajúca privatizácia, oneskorujúce sa reformy. Aj takáto je súčasnosť na Slovensku. Ako z toho von, aká stratégia je pripravená na ďalšie týždne, mesiace, čo sa stihne z predvolebných sľubov a programového vyhlásenia vlády urobiť za jeden a pol roka, čas, ktorý zostáva do ďalších parlamentných volieb...

Pán premiér, z toho všetkého čo sa povedalo na úvod, možno nebudete nesúhlasiť, je najväčším bremenom nezamestnanosť. S tou priamo súvisí takmer stagnujúca ekonomika. Zatiaľ ju nepomáhajú oživovať ani nízke úroky v bankách. Tie sú totiž pre podnikateľov, ako som už povedala, stále takmer nedobytné. Ani zahraničné investície neprichádzajú podľa očakávania. Ani podniková sféra sa, žiaľ, zatiaľ neozdravuje podľa očakávania. Čo konkrétne máte pripravené na riešenie tejto neľahkej situácie? Podľa niektorých odborníkov krízovej situácie v najbližších týždňoch SOP navrhuje napríklad mimoriadne rokovanie vlády. Budete to akceptovať?

M. Dzurinda - V prvom rade mi dovoľte, aby som vyjadril jeden súhlas a jeden nesúhlas. Ten súhlas je s tým, že nezamestnanosť je naozaj asi jediným makroekonomickým ukazovateľom, s ktorým nemôžeme byť spokojní, a ktorý aj mňa osobne veľmi trápi. Ale nemáte pravdu, keď hovoríte, že ekonomika stagnuje, investície netečú. O chvíľu, o niekoľko dní, Slovenský štatistický úrad zverejní konečné číslo HDP za minulý rok. Dovolím si vyhlásiť alebo tvrdiť, že aj konečné číslo, aj vývoj jednotlivých štvrťrokov ukáže presný opak, a síce, že ekonomika sa rozbieha a že je dôležitý nielen rast HDP, ale aj jeho štruktúra. V ekonomike, tu sú ekonomickí redaktori, šéfredaktor, vieme veľmi dobre, že sú rozhodujúce trendy. A hneď na chcem povedať, že na jednej strane veľmi dobre vnímam, že miera nezamestnanosti, najmä regionálna, je veľmi nepríjemnou záležitosťou. Na druhej strane však budeme o tom hovoriť, že sa na nej podieľa aj pomerne veľký objem čiernej práce. Rovnako je pravdou to, a veľmi ma to trápi, že nesporne v roku 2000 došlo k poklesu reálnych miezd, ale na druhej strane, keď si uvedomíme čistý príjem aj vďaka zníženiu dani z príjmov nielen pre právnické osoby, ale aj fyzické osoby, zrejme už minulý rok sme boli okolo nuly a dnes aj nezávislí odborníci prognózujú, že rok 2001 už bude aj rastom reálnych miezd. Tento rok očakávame ďalšie zlepšenie do investičného pásma. Rovnako minulý rok, je nesporné, že bol prelomový z hľadiska prílevu zahraničných investícií. Viem, že významnou časťou na tomto príleve sa podieľa privatizácia, ale rovnako dobre viem, že už minulý rok vzniklo mnoho nových fabrík na zelenej lúke. Veľmi ťažké je však predovšetkým to, že jestvujú aj objektívne faktory toho, že nezamestnanosť je nepríjemná. Jedným z týchto objektívnych faktorov, okrem toho, čo už ľudia poznajú, že jednoducho staré fabriky, prirodzene, musia zanikať a že tie nové sa nerodia tak rýchlo, ako by sme si želali, tak jedným z týchto faktorov je aj rast produktivity práce. Priemyselná produkcia minulý rok vzrástla okolo 14 %, čo ma veľmi teší, veľmi rastie produktivita práce. Na jednej strane je to dobrá správa, lebo konkurencieschopnosť ekonomiky sa zvyšuje, na druhej strane to hovorí o tom, že fabriky, ktoré vykazujú zisk, dokážu tento zisk robiť s menším počtom pracovníkov. Tento týždeň v stredu na rokovaní vlády sme rozhodli, že pod vedením podpredsedu vlády Mikloša vznikne jeden ucelený materiál. Vo februári minulého roku sme na výjazdovom rokovaní v Prešove mali dominantnú tému - riešenie miery nezamestnanosti. Teraz vyhodnotíme rok pôsobenia nástrojov, ktoré sme prijali v Prešove a okolo 12. apríla vláda bude samostatne ucelene rokovať o tom, ako v tomto roku tento vývoj obrátiť razantnejšie k lepšiemu.

D. Vanečková - Predsa len k tej nezamestnanosti, je momentálne 600-tisícová. To je už naozaj nesmierne vysoké číslo. Nemáte momentálne pripravené niečo na akútne riešenie tejto situácie a neuvažovali ste, čo ja viem, o tom, keď ste si vôbec priority vlády na tento rok určovali, že toto by mala byť hlavná priorita?

P. Kasalovský - To, čo ste povedali, je v zásade pravda. Makroekonomická rovnováha sa obnovila, otázkou je, za akú cenu. Môžeme ju obnoviť v biede, môžeme ju obnovovať v blahobyte. Podľa všetkého je to číslo z amerického výskumu alebo na objednávku americkej vlády, dve tretiny obyvateľstva je na tom rovnako, resp. horšie ako na začiatku 90. rokov. Vy ste zvolili cestu v podstate reštrikcie, popularitu vám to nezvyšuje. Ale čo sa týka tej nezamestnanosti alebo miery nezamestnanosti. Áno, trend je správny, ale ten trend v nezamestnanosti môže aj pokračovať. Tak..., tie odhady hovoria dnes, že nezamestnanosť môže stúpnuť do budúceho roka až na tri štvrte milióna. A je fakt, príde investor, a to všetci vieme, a zníži sa počet zamestnancov o stovku, ... z tristo. To nie je nijaká novinka. Máme sporiteľňu, je zrejmé, že po roku sporiteľňa s novým vlastníkom bude znižovať počty zamestnancov. A my potrebujeme rozvojové programy. Mňa by skôr zaujímali tie rozvojové programy a zmena myslenia v tejto spoločnosti.

M. Dzurinda - Problém je však komplexnejší a zásadnejší. Musíme postupovať v dvoch rovinách - perspektívne riešenia, riešenia zásadného charakteru, a potom krátkodobé, s ktorými budeme bojovať aj sezónne, aj krátkodobo s vysokou mierou nezamestnanosti. Tie principiálne riešenia sme začali stabilizáciou ekonomiky. Vy ste pán šéfredaktor povedali, že za akú cenu. Ja na to odpovedám, že za podstatne nižšiu cenu ako stabilizovali ekonomiky v Maďarsku aj v Česku. Česi mali hospodársky prepad, keď robili stabilizáciu. My sme sa pod nulový rast HDP nedostali. Maďari mali pokles reálnych miezd okolo 12 %, my 6 %. Ja netvrdím, že sú to skvelé výsledky, ale moja replika je, že sme zvládli tieto obrovské problémy za podstatne nižšiu cenu ako mnohé transformujúce sa ekonomiky.

P. Kasalovský - Úprimne, nemali sme na viac?

M. Dzurinda - Kto to odmieta, pán šéfredaktor? Isteže, keby som bol povedzme s Miklošom sám, tak niektoré rozhodnutia prijmeme skôr ako musíme v takej vládnej širokej koalícii, to je nesporné.

P. Kasalovský - Toto som chcel počuť.

D. Vanečková - Čiže všetci ostatní sú brzdou?

M. Dzurinda - Lenže pán šéfredaktor, nie, je to objektívne v tom, nie brzda, je to iné videnie. Niekto povie DPH, niekto povie dovozná prirážka a jednoducho niekedy trvá aj čas, kým si vysvetlíme názory a prijmeme objektívne riešenie. Ale teraz konkrétnejšie: principiálne opatrenia, krátkodobé opatrenia. Tie principiálne a zvlášť, keď ste sa pýtali na rozvojové programy. Minulý týždeň sme vo vláde schválili ďalšie pokračovanie rozvoja diaľnic, to tempo je a bude už iba rýchlejšie, už nebude pomalšie. Tento rok nastupujeme rozsiahly projekt modernizácie našich železníc. Po tretie bytová politika. Viete, že sme si stanovili za cieľ priemerne 14-tisíc bytov, pričom krivka je rastúca. Jednotlivé roky nášho volebného obdobia - 10-tisíc, 12 500, 15 500, 18 000. Prvé dva roky sme naplnili - 10-tisíc, 12 500, mierne sme prekročili. Tento rok 15 500, o tritisíc viac. Máme jeden elegantný program, ktorý prerokujeme vo vláde do 31. marca. Tento program hovorí, že obce, ktoré budú stavať tzv. sociálne byty alebo byty pre chudobnejších, pre mladé rodiny, dostanú 50 % nenávratných peňazí a na zvyšok si budú môcť zobrať úver s úrokom 4,4 % na 20 rokov.

P. Kasalovský - Ani jeden premiér, pokiaľ nežije niekde možno v Arábii, nemôže mať popularitu, najmä v Európe. Robí vláda alebo uvažujú členovia koalície o posúdení niektorých krokov, ktoré sa urobili v hospodárstve? Tu kolega z Trendu hovoril o zvýhodňovaní zahraničných investorov. Ja vám neprotirečím, vaša cesta je taká, aká je, má výsledky, ale skutočne jednak ústavný princíp, dnes ho tam síce v ústave nemáme, hovorí o rovnosti podmienok na podnikanie a v hospodárskej súťaži vôbec. Predsa v tých čakateľských krajinách investície, len čo ja viem, tu v okolí je 26, a vo väčšine z nich majú oveľa lepšie podmienky. Ja neviem, nebudeme brať Balkán, ale 70 % obyvateľstva žije na hranici a pod hranicou biedy podľa európskych kritérií. Žije horšie alebo tak ako v roku 1990. To nie je moje číslo...

M. Dzurinda - Pán šéfredaktor, viete čo, naozaj ani nedramatizujte, ani nemaľujte scenáre, ktoré nie sú náležité. Nemáte pravdu, pretože veľmi dobre vieme, že máme za sebou iba dva roky práce, viete, ako hlboko sme boli. Je veľmi neseriózne takto maľovať čierne scenáre v období, keď sme prvýkrát dostali pozitívne hodnotenia našej ekonomiky, je veľmi neseriózne maľovať takéto scenáre v období, keď sme sa stali členským štátom OECD a keď v období, pán šéfredaktor, keď všetky ekonomické ukazovatele za rok 2000 boli lepšie ako v roku 1999. Odmietam takto maľovať život na Slovensku, odmietam, pretože to by viedlo k dezilúzii a iná alternatíva tu nie je. Keby bola, bolo by ju vidieť. Bola tu len alternatíva brakovania našich fabrík, prichmatizácia rabovačiek, ničoho iného. Preto som človek, ktorý si nikdy, nikdy nenasadí ružové okuliare, a ja chodím medzi ľudí po uliciach, a chodím po regiónoch, kde je najvyššia nezamestnanosť, a budem teraz čoraz viac, keď sme po novele Ústavy Slovenskej republiky a budeme po reforme verejnej správy. Ale nemaľujme takéto scenáre, lebo nie sú pravdivé a vedú k demotivácii. Mám mnoho argumentov na to, aby sme sa povzbudili a aby sme vytrvali na ceste, ktorá vedie k ďalšiemu hospodárskemu rastu. Všetky indície nasvedčujú, že sa hospodársky rast zrýchľuje. Rastie produktivita práce, vytláča nám to robotníkov, zamestnancov von, je našou úlohou prilákať ešte viac priamych zahraničných investícií. Nemôžem za to, že Slovensko nie je v Aliancii, nemôžem za to, že štyri roky sa nás investori báli. Ja naozaj za to nemôžem. Ale je to medzi Prešovom, Amerikou a Bruselom, aby sa nás už investori nebáli. Chvála Pánu Bohu, už sa nás neboja. Pán šéfredaktor, vlani Slovensko malo spomedzi V4 najväčší prílev priamych zahraničných investícií. Teraz musíme zabrať, nie plakať, nie zavádzať, ale jednoducho vytrvať v principiálnej hospodárskej politike, ktorú sme začali robiť pred dvoma rokmi.

P. Kasalovský - Pán premiér, otočili ste to trošičku proti mne, ale to mi neprekáža, pretože vy ste premiérom a vy môžete, a ja tiež môžem, lebo som zasa nejakým šéfredaktorom. Veľmi jednoducho, vy ste to stiahli na seba ako kritiku.

M. Dzurinda - Nie, nie.

P. Kasalovský - Ale tak to vyznelo. Keď odmietate, odmietajte. Ale ja mám fakty potvrdzujúce to, čo hovorím, že na Slovensku bieda je, či chcete alebo nechcete, a to nie je len môj názor.

M. Dzurinda - Podľa môjho názoru vnucujete ľuďom svoj názor. Ja vás pozorne počúvam a iste, takéto diskusie sú na to, aby sme si každý povedali svoje videnie. Ja tvrdím, že toto nie je pravda, nie je to pravda na báze konkrétnych argumentov, ktoré som vám povedal a na druhej strane je úplne evidentné, že kritériá, ktoré je potrebné pri aplikácii použiť, hovoria, že Slovensko je na dobrej ceste hospodárskeho vývoja. Predsa bol tu komisár Verheugen, ja som bol u Romana Prodiho, nie ja, banky, svetové inštitúcie, svetová banka, MMF, všetci nám hovoria vydržať na nastúpenej ceste. Ale, pán šéfredaktor, nie je ani také dôležité, čo možno hovorím ja, ak dovolíte, možno ani vy, ale ja naozaj počúvam aj čo - predovšetkým - čo hovoria ľudia. Prieskumy verejnej mienky hovoria, že rok 2000 aj občania hodnotili ako omnoho úspešnejší ako rok 1999. Nevýskam od radosti, ale ponúknem vám konkrétne čísla konkrétnych oficiálnych štatistík. Ľudia cítia, že sa dostávame z marazmu, v ktorom sme sa nachádzali. Znejú mi v ušiach slová ľudí vo volebnej kampani: „Nesľubuj, lebo kasa je prázdna, je nám veľmi ťažko.“ Za dva roky sme sa dostali z tohto marazmu. Ja ľudí v Kendiciach, vo Finticiach na tých uliciach jednoducho nielen vnímam, ale sa s nimi rozprávam a ľudia cítia, že je nám síce veľmi ťažko, lebo tých dier bolo veľmi veľa, ale hospodárstvo sa stabilizovalo, všetko nasvedčuje tomu, že máme šancu na hospodársky rast. Preto načúvam konštruktívnej kritike, pozitívnym radám, čo je potrebné urobiť, komunikujeme so všetkými ľuďmi v orgánoch, ktoré má vláda k dispozícii, na hospodárskej rade vlády, na porade ekonomických ministrov, zúčastňujeme sa na seminároch, aby sme opatrenia, ktoré budeme ďalej prijímať, jednoducho prijímali úspešne.

D. Vanečková - Predpokladáte, že do konca volebného obdobia stihnete dostavať toľko bytov, čo ste sľúbili, dvihnúť platy na dvojnásobok, znížiť mieru nezamestnanosti pod tých 10 %?

M. Dzurinda - Rozdeľme to na dve časti. Z plnenia volebného programu SDK sa budem zodpovedať voličom a na prvej tlačovej konferencii v kampani predstúpim pred voličov a špeciálne zložím účty z volebného programu SDK. To je úplne jasné. Na druhej strane povedzme, čo je v programovom vyhlásení vlády. V programovom vyhlásení vlády sa nám mnohé veci podarilo naplniť. Iste budú problémy. Všetci vieme, že budú problémy s číslom 10 % miery nezamestnanosti. Programové vyhlásenie vlády sme prijali v dobrej viere, urobíme seriózny odpočet, a aj keď mi je úplne jasné, že nie všetko sa nám podarí naplniť, tak dnes - rok a pol - pred skončením mandátneho obdobia si myslím, a to je najdôležitejšie, že aj občania budú cítiť konkrétny pozitívny blahodarný vplyv. V nedeľu sme schválili napríklad súbor zákonov, veľmi dôležitých pre ľudí, o štátnej službe, o verejnej službe, nový Zákonník práce, nový zákon o tripartite. Aj z toho je vidno, že na budúci rok sa finančná situácia mnohých profesií zlepší. A ak vydržíme v hospodárskych opatreniach, nie ja, ale analytici ČSOB, Slovenskej sporiteľne, mnohých nezávislých inštitúcií hovoria, že rok 2001 by mal byť prvým rokom rastu reálnych miezd.

P. Kasalovský - Pán premiér, my sme v podstate v jednej rovine. Len je rozdiel vnímania toho ako posudzujeme výsledky. Cesta je správna, výsledky idú. Iná vec je, že sme povedzme vekovo príbuzní, nechcem vám uberať alebo pridávať, že život je príliš krátky na to, aby sme ľuďom navrávali desaťročia, alebo pre vnukov alebo pre pravnúčatá, že budeme žiť štandardne ako v iných krajinách. Od vás ako od človeka veľmi energického, a to sa nehnevajte, očakávali mnohí oveľa radikálnejší postup. Boli ste limitovaný situáciou v koalícii, situáciou v SDK, ale nič nemení na tom, že máte výsledky. A nie je maľovaním ani čerta, ani neviem koho na stenu, ak vidíme problémy, ktoré môžu nastať. Budeme mať onedlho diskusiu na pôde Hospodárskeho klubu, spolu s vami brainstorming o tom, ako robiť lepšie a ako ten stav posunúť rýchlejšie, ako zintenzívniť účasť ľudí na - účasť tých, ktorí vyrábajú, organizujú prácu, dokážu ju realizovať, tí, ktorí teda sú v tej spoločnosti tým hnacím motorom, to je podnikateľská sféra, ako to urobiť ešte lepšie. A azda, čo ja si myslím, čo je problém, a nielen ja, je otázka presvedčiť verejnosť. Tu nejde o to, že vy si myslíte, že je presvedčená, že nejakí voliči sú. Aj v našej ankete je SDKÚ prvé alebo druhé, aj vy osobne.

M. Dzurinda - Tu nehovorme o SDKÚ.

P. Kasalovský - Alebo SDK, to už je jedno. Ale základný problém je, my musíme ľuďom povedať, kedy, čo a ako. Ľudia musia pochopiť a vnímať, aby boli trpezlivejší. A 700-tisíc nezamestnaných alebo 600-tisíc hej.

M. Dzurinda - Ako narábate so stotisícami?

P. Kasalovský - No vy tak narábate s optimizmom. Zoberme 600-tisíc nezamestnaných, aj keď je to jeden faktor, je strašne nepríjemné číslo.

M. Dzurinda - Pán šéfredaktor, obaja vieme, že je to dedičstvo desaťročí, keď v Martine robilo niekedy 12-tisíc ľudí, dnes tam robí 1300 ľudí a ešte z tých aj 900 chudákov dostáva výpoveď. A ja sa snažím, čo mi sily stačia, aby tých fabrík tam bolo čo najviac a čo najskôr. Bez ružových okuliarov, s pokorou a skromnosťou, so schopnosťou načúvať každej pozitívnej, konštruktívnej kritike, poďme ďalej.

D. Vanečková - Pán premiér, kedy dôjde k zmene v leteckej doprave? To je moja posledná otázka, už sa nám naplnil čas, ale predsa len mi nedá sa opýtať, lebo to tiež súvisí aj s podnikateľským rozvojom.

M. Dzurinda - Keby ste sa možno konkrétnejšie opýtali, či vám ide o firmy, ktoré lietajú alebo o letiská.

D. Vanečková - No vôbec, v podstate nemáte šancu sa z Bratislavy dostať priamo alebo pravidelnou linkou.

M. Dzurinda - Teda nehovoríte o letiskách, ale hovoríte o firmách. Áno, to ma mrzí. To je jedna z našich slabín. Snažíme sa rokovať s niektorými operátormi alebo teda s leteckými firmami, ktoré pôsobia v Európe, tak, aby sa využívalo naše nebo nad Slovenskom, aby sa mohlo lietať medzi Košicami a Bratislavou, ale povedzme je to oblasť, kde poviem, že sme urobili minimum a som veľmi nespokojný s tým, ako nedokážeme rozhýbať túto oblasť našej ekonomiky. Máte pravdu, tuto beriem kritiku aj s chlpmi.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.