Hospodársky denník
USD46,991 Sk
EUR43,69 Sk
CHF28,353 Sk
CZK1,262 Sk
  Utorok  13.Marca 2001

Ako trénovať mozog

Ako súčasť liečby niektorých porúch (epilepsie, alergií, zníženej imunity, porúch pozornosti, správania a učenia, depresií, úzkosti a pod.) je používaná metóda EEG biologickej spätnej väzby. Vedci tvrdia, že je vhodná aj ako pomôcka na zefektívnenie mozgového výkonu zdravých osôb.

Vyvinul ju pred viac ako 20 rokmi profesor Barry Sterman, neurofyziológ pracujúci pre NASA. Ľudský mozog je ustavične v stave aktivity – reaguje na množstvo vonkajších podnetov, ku ktorým sa sám intenzívne a nepretržite upína. Každá zo 16 až 20 miliárd elektricky „nabitých“ nervových buniek, z ktorých sa mozog skladá, stále vytvára, prijíma či odovzdáva nervové vzruchy. Mozog súčasne svoju elektrickú aktivitu reguluje – niekedy to však nevie dokonale. A tu by mohol prísť k slovu EEG Biofeedback (biologicky spätné väzby), metóda, ktorá ho dokáže efektívnej činnosti naučiť.

Myslenie a konanie človeka riadi mozgová kôra (cortex cerebri, kortex), teda šedá hmota mozgová. Sama funguje podľa toho, ako je stimulovaná z podkôrových oblastí mozgu, predovšetkým z thalamu a retikulárnej formácie, siete nervových jadier a vlákien v mozgovom kmeni. Mozgová kôra však môže byť z rôznych dôvodov, genetických či získaných pri pôrode a pod., stimulovaná nedostatočne, a tým môžu byť rovnako „podstimulované“ aj vyššie regulatívne funkcie našej psychiky – vôľa, koncentrácia a iné – zdôrazňujú vedci. Príkladom ľudí s nedostatočnou reguláciou mozgovej aktivity sú podľa nich napríklad epileptici, neurotici, hyperaktívne deti s poruchou pozornosti, učenia a nia a mnohí ďalší. Metóda EEG Biofeedback je spôsob, ako prirodzený, ale nesprávny chod vecí zmeniť, ako donútiť kortex, aby sa „choval“ inak.

Psychologická EEG Biofeedback laboratória pracuje so zosilňovačom mozgových vĺn, počítačovou jednotkou, tréningovým softvérom alebo počítačovou hrou a interface pre spätnú väzbu. Na začiatku sedenia psychoterapeut pripevní klientovi na temeno a uši elektródy, ktorými je snímaná a počítačovo triedená a analyzovaná elektrická aktivita mozgu. Na monitore ju možno vidieť rozfázovanú do jednotlivých mozgových vĺn (alfa, beta, delta, théta). Aktivita vĺn je súčasne prevedená do podoby niektorej z počítačových hier – jej prostredníctvom človek vidí stav svojej mozgovej činnosti v danom okamihu.

Neurotechnológia je interdisciplinárny vedný odbor, ktorého predmetom je štúdium a využívanie vedeckých poznatkov na zdokonalenie činnosti a výkonnosti mozgu i k relaxácii. Tento pojem sa v USA ujal v polovici 80. rokov. Až na základe technológií a prístrojov ako elektroencefalograf, monitor magnetickej rezonancie, mozgové tomografy, prístroje na skúmanie mozgu, je možné, že vedec dokáže z mozgu mnohé vyčítať a postupy, ktoré ľudia používali už v dávnej minulosti, aplikovať serióznym spôsobom.

(mb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.