Hospodársky denník
USD47,374 Sk
EUR43,7 Sk
CHF28,414 Sk
CZK1,261 Sk
  Streda  14.Marca 2001

Atmosféru Marsu odfúkol vietor

Ak by ste na povrch Marsu postavili pohár vody, rýchlo by sa vyparila. Voda v kvapalnom stave nemôže na Červenej planéte dlho existovať, pretože marťanská atmosféra má iba necelé percento hustoty tej zemskej. Čudné však je, že povrch Marsu je posiaty stopami po niekdajšej prítomnosti vody: vyschnuté údolia, nánosy podobné sedimentom a viackrát zaplavené plošiny. To všetko nasvedčuje, že pred miliardami rokov voda na Marse existovala a atmosféra musela byť badateľne hustejšia. Ale kam sa podel všetok vzduch?

Nové dáta zo sondy Mars Global Surveyor oživili domnienku, že marťanskú atmosféru jednoducho odfúkol slnečný vietor. Týmto termínom sa označuje trvalý únik nabitých častíc, najmä vodíkových atómov, protónov a voľných elektrónov, od Slnka, ktoré sa pohybujú v oblasti Zeme rýchlosťou 100 až 1000 km/s. Zem pred týmto bombardovaním chráni jej magnetické pole. Niekedy sa však častice dostanú až do atmosféry a vzniká polárna žiara.

Mars takéto šťastie nemá. Keďže mu chýba magnetické pole, ktoré by obklopovalo celú planétu, pociťuje účinok slnečného vetra plnou silou. „Atmosféra, siahajúca do výšky niekoľko sto kilometrov, je ionizovaná ultrafialovým žiarením Slnka. Slnečný vietor potom ióny strháva so sebou,“ povedal Dave Mitchell z Kalifornskej univerzity.

V roku 1989 urobila sovietska sonda Phobos priame merania odbúravania atmosféry Marsu. Keď sa dostala do "závetria" Marsu, prístroje zaznamenali ióny z atmosféry, ktoré strhol slnečný vietor. Za predpokladu, že sa tak deje už štyri miliardy rokov, je slnečný vietor zodpovedný za úbytok veľkej časti marťanskej atmosféry.

Hoci Mars nemá kompaktné magnetické pole, určité zvyšky zostali. Na niektorých miestach sa lokálne magnetické polia klenú nad povrchom ako dáždniky. Tu sa dajú namerať podobné hodnoty ako na Zemi. Tieto magnetické dáždniky pôsobia ako miniatúrne magnetosféry - odvracajú slnečný vietor a chránia ionizovaný plyn pred odviatím prúdom častíc.

Magnetické dáždniky sa vyskytujú iba vo veľkých výškach nad Marsom, a preto sa s nimi nedá rátať ako so „vzduchovými oázami“ v plánoch kolonizácie planéty. Isté je, že Mars mal kedysi vlastné magnetické pole. Prečo prestalo existovať asi pred štyrmi miliardami rokov, zostáva záhadou.

(tk)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.