Hospodársky denník
USD47,374 Sk
EUR43,7 Sk
CHF28,414 Sk
CZK1,261 Sk
  Streda  14.Marca 2001

Kontinuita v prenose pozitív

Tenisové centrá pre talenty pracujú úspešne

Potešiteľné je, že strešná organizácia svetového tenisu (ITF) radí Slovensko medzi špičkové krajiny v hierarchii tohto športu. Súčasná generácia mužov i žien ťahá káru zdatne, no pre trvalé usídlenie sa v špičke je potrebné ustavične piplať aj kvalitu nástupcov. Záujem o tenis u nás je pomerne veľký a za posledných päť-desať rokov každoročne stúpa - to konštatuje aj prezident STZ Tibor Macko, no hneď pridáva, že „vzhľadom na dobré výsledky sme čakali ešte väčší rozmach“. Nenaplnenie želaní má podľa jeho názoru príčinu v ekonomike, tenis je pre oddiely i rodičov drahý šport a netreba azda zdôrazňovať, aká je slovenská ekonomická realita.

Overené platí

Slovenský tenisový zväz má eminentný záujem na objavovaní a raste nových Mečířovcov, Hrbatých či Kučerovcov a tomu prispôsobuje štýl práce. Organizuje súťaže s premyslenou štruktúrou, ktoré umožňujú štartovať v súťažnom ohni všetkým vekovým a výkonnostným skupinám. „Územne sú rozčlenené po celom Slovensku a výhodou určite je, že pri ich absolvovaní netreba prekonávať veľké vzdialenosti,“ objasňuje prezident STZ. Popri nevyhnutnej koordinácii súťaží je nevyhnutné zachovať i starostlivosť o talentovanú mládež. „Na rozdiel od mnohých iných športov, v ktorých sa ľahkovážne hodili za hlavu mnohé z dobrých a overených skúseností z minulosti, my sme ich prenášali ďalej a ťažíme z nich aj v súčasnosti,“ osvetľuje T. Macko využívanie kontinuity v záujme napredovania.

Pevné kritériá

Momentálne máme na Slovensku jedenásť Tréningových stredísk mládeže a päť Stredísk vrcholového tenisu, do ktorých sa nádeje vyberajú na základe pevne stanovených kritérií - a to nakoniec platí aj o ich výučbe. „V centrách sa s potrebnými kapitolami tenisovej abecedy zoznamuje okolo 140 adeptov bieleho športu a ich efektivita závisí od sily oddielu, pod ktorého strechou fungujú. Určité dotácie dostávajú od štátu, ale všetci si uvedomujú ich nedostatočnosť, súčasne však aj potrebu znásobenia. Nejde tu už iba o chcenie, ale nevyhnutnosť,“ zdôrazňuje slovenský tenisový šéf. Spomínaný počet 140 detí v centrách na podporu talentovanej mládeže ešte treba rozčleniť do dvoch kategórií. Širší záber majú Tréningové strediská mládeže (TSM), v ktorých je stovka detí vo veku 10 - 16 rokov, už špecifickejší Strediská vrcholového tenisu (SVT) so štyrmi desiatkami mladých vo veku 13 - 18 rokov. „Do výchovy talentov výrazne zasahuje Národné tenisové centrum, v ktorom sa sústreďujú najlepší juniori a juniorky. Všetci, ktorí sa sem dostanú, majú už za sebou rad úspešných vystúpení na svetových turnajoch a napĺňa nás hrdosťou, že v hodnoteniach juniorov patríme v rebríčku ITF medzi štyri-päť najúspešnejších krajín v Európe,“ vraví T. Macko.

S možnosťami štartu na turnajoch v cudzine to nie je zlé, von sa nedostane iba úzky okruh mladých tenistov. Podľa nášho tenisového šéfa však „organizátori turnajov v zahraničí prijímajú iba kvalitu, hráčov s určitým počtom bodov v rebríčku“. Ísť na turnaj do zahraničia so slabšou výkonnosťou je kontraproduktívne a pri zlých výsledkoch klesá aj sebavedomie mladých tenistov. To by si mali všetci uvedomiť.

Ľubomír Dávid

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.