Hospodársky denník
USD47,374 Sk
EUR43,7 Sk
CHF28,414 Sk
CZK1,261 Sk
  Streda  14.Marca 2001

Slintačka preskočila La Manche

Obavy polície z hroziacich samovrážd britských farmárov

Najhoršie obavy Európy sa včera naplnili, keď francúzske úrady potvrdili prvý prípad výskytu slintačky a krívačky v krajine. Ide zároveň o prvý prípad ochorenia v kontinentálnej Európe od jeho vypuknutia vo Veľkej Británii minulý mesiac. Francúzske ministerstvo poľnohospodárstva uviedlo, že testy na slintačku a krívačku boli pozitívne v skupine šiestich kráv zo stáda 114 kusov dobytka nachádzajúceho sa v blízkosti farmy v lokalite La Barouche-Gondouin, importujúcej dobytok z Veľkej Británie. Francúzska Agentúra pre ochranu zdravia a potravín skúma spolu s meteorológmi smer vetra v oblasti, pretože vírus slintačky sa môže rýchlo prenášať i ovzduším, a to až do vzdialenosti 200 km. Minister poľnohospodárstva Jean Glavany včera uviedol, že šíreniu nákazy už pravdepodobne nemožno zabrániť. Vo Francúzsku sa slintačka a krívačka neobjavila od roku 1981. Belgicko včera vydalo zákaz dovozu všetkých druhov párnokopytného dobytka z Francúzska po tom, ako na farme v departemente Mayenne objavili zvieratá nakazené vírusom slintačky a krívačky. Holandská vláda v reakcii na situáciu vo Francúzsku tiež vydala okamžitý zákaz transportu hovädzieho dobytka, ošípaných a kôz. Európska komisia (EK) a Stály veterinárny výbor EÚ včera rozhodoval o zákaze vývozu živých zvierat a živočíšnych produktov z Francúzska alebo aspoň z jeho severozápadného regiónu. Úplný zákaz dovozu všetkých druhov živých zvierat z Francúzska včera zaviedlo aj Poľsko. Nemecké úrady medzitým oznámili, že neobjavili nijaký dôkaz o výskyte slintačky a krívačky na farme v Damme v Dolnom Sasku, kde u niekoľkých teliat zaregistrovali symptómy ochorenia.

Britský premiér Tony Blair sa včera stretol s farmármi a podnikateľmi, ktorých aktivity postihlo ochorenie hospodárskych zvierat na slintačku a krívačku. Premiér sa im pokúsil vysvetliť, že v rámci opatrení proti ďalšiemu šíreniu nákazy bude treba utratiť pol milióna oviec, ktoré sa chystajú na sezónu bahnenia. V Británii bolo zatiaľ potvrdených 183 prípadov ochorenia dobytka. Denník Guardian uviedol, že farmári reagovali na plánované masové zabíjanie oviec s veľkým pobúrením. Ovce sú totiž na zimných pasienkoch a v čase bahnenia by ich mali previezť späť na farmy. Akýkoľvek prevoz dobytka je však pri slintačke a krívačke rizikom. Noviny Times včera uviedli, že polícia berie zúfalým farmárom strelné zbrane, aby nespáchali samovraždu. Ak sa bude kríza spojená so šíriacou sa chorobou v Británii predlžovať, môže to v Írsku viesť k strate milióna zahraničných návštevníkov a poklesu príjmov až o 635 milióna eúr, informoval John Dully, riaditeľ írskej organizácie pre propagáciu cestovného ruchu.

Argentína pre podozrenia z prepuknutia slintačky a krívačky na svojom území zastavila vývoz mäsa na trhy, ktoré v súvislosti s chorobou zaviedli reštriktívne importné opatrenia. Týka sa to hlavne exportu na kľúčové trhy ako USA, Kanada, Mexiko a Chile. Miestni chovatelia hovädzieho dobytka a predstavitelia mäsového priemyslu v uplynulých týždňoch informovali o približne 300 prípadoch slintačky a krívačky v Argentíne.

Epidémia slintačky a krívačky už zasiahla tretiu mongolskú provinciu. Miestne úrady sa medzitým snažia zastaviť šírenie ochorenia spaľovaním mŕtvych zvierat a očkovaním stoviek tisíc kusov dobytka. Nové ohnisko choroby objavili vo východomongolskej provincii Hentii, do ktorej sa rozšírila z najvýchodnejšej provincie Dornod. Epidémia slintačky a krívačky je ďalším úderom pre mongolský chovateľský sektor, keďže počas zimy v Mongolsku zahynulo hladom alebo v dôsledku mrazov viac ako milión kusov dobytka.

Austrálske úrady vydajú zákaz dovozu britských koní, aby tak zabránili možnému prenosu slintačky a krívačky. Týmto rozhodnutím sa zrušila minulotýždňová výnimka z už aj tak prísneho zákazu dovozu dobytka, ktorá sa týkala práve importu koní.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.