Hospodársky denník
USD47,874 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,419 Sk
CZK1,266 Sk
  Štvrtok  15.Marca 2001

Chceme les veterných rotorov namiesto V-1?

Možností je niekoľko, ale o najreálnejšej sú stále spory

Solárnemu článku trvá približne sedem rokov, kým vyrobí toľko energie, koľko sa spotrebovalo pri jeho zhotovení. Použitie akumulátorov, osobitne olovených, na skladovanie energie môže prírodu riadne poškodiť. Polovodičový priemysel pracuje so značne toxickými látkami. Všetci súčasní svetoví výrobcovia kremíkových dosiek by potrebovali na výrobu slnečných panelov na nahradenie o 1000-megawattového elektrárenského bloku viac ako dvadsať rokov. Podobne na náhradu tohto výkonu veternými elektrárňami by sa museli postaviť tisíce rotorov. Aj z týchto dôvodov Slovenská nukleárna spoločnosť (SNUS), ktorá je občianskym združením pracovníkov z oblasti jadrovej techniky, jadrovej energetiky a využitia ionizujúceho žiarenia, odmieta, ako tvrdí, snahy vylúčiť v návrhu Národnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja jadrovú energetiku z celkového súboru zdrojov energie na Slovensku. Podľa názoru predsedu SNUS, Ing. Jiřího Suchomela CSc., ktorý sa o týchto otázkach vyjadril pre Hospodársky denník, jadrové zdroje majú v slovenskej energetike svoje nesporné miesto ako objektívne bezpečný, ekonomický a environmentálne priateľský trvalo udržateľný zdroj. V súčasnosti je renesancia jadrovej energetiky, lebo štáty si uvedomujú jej faktickú nenahraditeľnosť. Počet prevádzkovaných blokov sa zvyšuje, výroba elektriny v jadrových elektrárňach rastie. Životnosť jadrových energetických zariadení sa predlžuje až na 60 rokov zároveň so zvyšovaním bezpečnosti a prevádzkovej účinnosti, a to hlavne v USA. Európska komisia v Zelenej knihe zdôrazňuje nevyhnutnosť, aby Európa udržala otvorenú jadrovú „alternatívu

„Aj keď sa snažíme chápať obavy, ktoré jadrová energia môže u ľudí vyvolávať, argumentácia, ktorá zdôrazňuje riziko jadrovej energetiky bez toho, že by uvážila mnohé iné dôsledky ľudských činností, ktoré sú oveľa nebezpečnejšie, je nerozumná a demagogická,“ konštatuje J. Suchomel. „Existencia nebezpečného jadrového odpadu je najväčším strašiakom odporcov jadrovej energetiky. Civilizácia mení tvár Zeme a zanecháva svojim potomkom oveľa vážnejšie starosti než tie, ktoré môžu byť spôsobené starostlivo uloženým jadrovým odpadom. Tie sú vysoko koncentrované a je teda možné sa o ne zodpovedne a kvalifikovane postarať. Dôležité je, že vyhorené jadrové palivo je cennou surovinou. V dnešných reaktoroch sme schopní využiť len 5 % energie, pričom naši potomkovia majú šancu využiť vyhorené jadrové palivo.“

Je paradoxné, ako citlivo ľudia vnímajú riziko spojené s prevádzkou JE a ako sú ľahostajní k iným rizikám, hovorí ďalej predseda SNUS. Náhrada jadrových elektrární úsporami a obnoviteľnými zdrojmi nie je pri súčasnom svetovom raste spotreby 2 % ročne reálna. Obidva bloky našej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach sľúbila vláda odstavať v rokoch 2006 a 2008 ako splnenie podmienky prijatia SR do EÚ, aj keď sú naším druhým najlacnejším zdrojom elektrickej energie a ich bezpečnosť spĺňa medzinárodné štandardy. Ako nás informoval J. Suchomel, poslanec Európskeho parlamentu Dr. Charles Tannock, člen spoločného výboru NR SR a Európskeho parlamentu druhého januára 2001 vyhlásil, že „je nepochopiteľné, ako vláda SR rozhodla o budúcom prevádzkovaní elektrárne V-1, keď investície na jej rekonštrukcie predstavovali niekoľko miliárd korún“.

Dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce predstavuje podľa SNUS alternatívu s najmenšími nákladmi. Argumenty politikov o nepotrebnosti Mochoviec, ktoré vraj aj po odstavení V-1 budeme môcť lacnejšie nahradiť dovozom, označuje SNUS za krátkozraké, lebo za dovoz potrebného množstva elektriny by sme už teraz museli platiť viac ako je priemerná výrobná cena zo všetkých zdrojov na Slovensku.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.