Hospodársky denník
USD47,874 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,419 Sk
CZK1,266 Sk
  Štvrtok  15.Marca 2001

Uznanie až po smrti

Neznámy hosť v nenápadnej ulici Frith Street

Dom číslo 22 v nenápadnej ulici Frith Street v londýnskej štvrti Soho nevstúpil do histórie vďaka tomu, že tu možno v kaviarni Bar Italia dostať veľké espresso za dve libry desať. Pozorným okoloidúcim malá modrá plaketa nad kaviarňou pripomína, že práve tu uzrel svetlo sveta jeden z najväčších vynálezcov 20. storočia.

„V roku 1926 v tomto dome John Logie Baird (1888 - 1946) po prvý raz predviedol televíziu,“ zvestuje okoliu nemá doska.

Baird bol čudák, ktorý žil v chudobe a na svoj zovňajšok príliš nedbal. Od mladosti žil tým, že raz vynájde niečo na spôsob televízie. Súčiastky, z ktorých zostavil svoj televízny prístroj, boli rovnako nezvyčajné ako on sám. Plechovky od sušienok, ihly na štopkanie ponožiek, kotúče vyrezané zo škatúľ na klobúky, optické šošovky z nefungujúcich policajných lámp. Aj drevo z truhly našlo svoje uplatnenie. Celé to pospájal voskom, zdrôtoval a zviazal povrazom. Bola to iba mechanická televízia, ale fungovala! O dva roky neskôr Baird už prenášal obraz z Londýna do New Yorku a predviedol dokonca farebný obraz. V roku 1929 poskytla jeho firma prvý program pre BBC. Bol to vlastne typický génius-šialenec. Čo nemal na hlave, to mal v hlave.

John Logie Baird by asi nebol zaskočený tým, že by ho v jeho dome nikto nepoznal. Neprekvapilo by ho to, pretože za svojho života nebol uznávaný a málokto veril, že jeho vynálezy budú užitočné. Určite by však žasol, keby vedel, aké vášne televízia vyvoláva dnes. Je to najprevratnejší počin 20. storočia? Mocný zdroj informácií a zábavy, alebo iba debna, ktorá zotročila ľudstvo?

(mb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.