Hospodársky denník
USD47,874 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,419 Sk
CZK1,266 Sk
  Štvrtok  15.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Najstarší organizmus

Baktérie prežijú milióny rokov v nepriaznivých podmienkach. Mohli by teda prekonávať aj obrovské vzdialenosti vo vesmíre. Tím amerických vedcov pod vedením Dr. Russella Vreelanda v závere minulého roka oznámil, že sa mu podarilo oživiť najstarší organizmus na svete. V kryštáliku soli totiž výskumníci objavili baktériu starú minimálne 250 miliónov rokov.

Táto baktéria je približne desaťkrát staršia ako doteraz známy najstarší mikroorganizmus, objavený v zadočku pravekej včely zaliatej v jantári. Kryštálik soli obsahujúci prastarú baktériu bol v hornine, ktorá sa z hĺbky 600 metrov dostala na povrch vďaka vrtom pri stavbe prvej podzemnej skládky jadrového odpadu na svete. Tá sa stavia pri meste Carlsbad v americkom štáte Nové Mexiko. Vo vnútri kryštálu objavili priestor naplnený vodou, v ktorom mikroorganizmy prežili milióny rokov v štádiu spóry. V ňom dokáže baktéria vydržať veľmi dlhé obdobie i za nepriaznivých podmienok. Keď vedci baktériu vybrali a umiestnili ju do živného roztoku, baktéria znovu ožila a začala rásť. Veľa odborníkov predpokladalo, že určité organizmy a predovšetkým práve spóry môžu žiť veľmi dlho a najnovší objav to iba potvrdil.

Baktériu, ktorú vedci objavili, patrí k rodu Bacillus. Mikroorganizmy označované ako akmeň 2-9-3 sú príbuzné súčasným baktériám žijúcim v Mŕtvom mori. Nový objav znovu oživil diskusiu o pôvode života na Zemi. Vedci totiž už veľmi dlho diskutujú o tom, či je pre život vo forme DNA alebo pre jednoduché mikroorganizmy možné prekonávať veľké vzdialenosti vo vesmíre na asteroidoch či kométach. Po dopade na planétu s vhodnými životnými podmienkami by sa z baktérií mohli vyvinúť vyššie formy života.

Vek baktérie zo soľného kryštálika dokazuje, že by pre mikroorganizmy nemusel byť problém prekonávať aj obrovské vzdialenosti medzi jednotlivých galaxiami. Podobným spôsobom sa kedysi mohol dostať život i na Zem. Je dosť vedcov, ktorí veria, že život vznikol na Zemi. Objav baktérie však dokazuje teoretickú možnosť prenosu života z jednej planéty na druhú. Vedci pripúšťajú, že práve vďaka soľným kryštálikom, ktoré pre prežitie bakteriálnych spór tvoria vhodné prostredie, by ľudia mohli objaviť život aj na iných planétach. Napríklad meteority pochádzajúce z Marsu obsahujú soľ podobného zloženia a formy, v akej boli objavené najstaršie baktérie. Až budú ľudia skúmať Mars, mali by sa sústrediť práve na kryštáliky soli.

(mb)

Počasie

Dnes bude spočiatku polojasno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť až zamračené a postupne na mnohých miestach dážď, na horách sneženie. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na severe okolo 4, na horách vo výške 1500 m -2 stupne. Južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. V piatok bude prevažne polojasno, na severe až oblačno a ojedinele zrážky, od 1200 m snehové. Nočná teplota 2 až -2, denná teplota 8 až 12, na juhu miestami okolo 14 stupňov. V sobotu bude polojasno až oblačno, popoludní pribúdanie oblačnosti od západu a dážď, od 1500 m sneženie. Nočná teplota 2 až -2, denná teplota 7 až 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.04 a zapadne o 17.57 hod.

Amsterdamobčasný dážď8
Atényjasno20
Belehradoblačno14
Berlíndážď7
Bratislavaobčasný dážď9
Bruselobčasný dážď7
Budapešťzamračené11
Bukurešťoblačno17
Frankfurtprehánky9
Helsinkizamračené0
Istanbuloblačno16
Kodaňpolooblačno8
Lisabonpolooblačno16
Londýnobčasný dážď8
Madridpolojasno17
Milánooblačno17
Moskvaobčasný dážď2
Osloprehánky2
Parížoblačno11
Prahaobčasný dážď5
Rímpolooblačno17
Sofiapolooblačno16
Štokholmobčasný dážď5
Varšavaoblačno8
Viedeňobčasný dážď8
Záhreboblačno13
Ženevazamračené 9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.