Hospodársky denník
USD47,874 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,419 Sk
CZK1,266 Sk
  Štvrtok  15.Marca 2001

Odkážte Rómom, že Brusel sprísnil postup

Rómom treba stále pripomínať, že azylová procedúra v Belgicku sa zmenila a nemôžu získať výhody. Zároveň treba pracovať na zlepšení ich životných podmienok. Belgický premiér Guy Verhofstadt, ktorý včera absolvoval jednodňovú pracovnú návštevu stretnutím s prezidentom R. Schusterom a premiérom M. Dzurindom, ďalej dodal, že rómsky problém nie je len problémom Slovenska, ale aj celej Európy a Belgicka, kde vo februári zaznamenali ďalších 19 žiadostí Rómov o azyl. Verhofstadt zároveň predstavil úvodný projekt riešenia rómskej otázky.

Témou rokovania so slovenským kolegom bol najmä aktuálny stav negociačného procesu v integračnom smerovaní Slovenska do EÚ, problematika prechodných období, otázky bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce v zahraničnopolitickej, bezpečnostnej, hospodárskej oblasti medzi oboma krajinami, ako aj otázky spoločnej európskej migračnej a azylovej politiky.. Belgického premiéra sprevádzala štátna tajomníčka pre európske záležitosti MZV Belgicka Annemie Neyts - Uyttebroecková a hlavný vyjednávač EK so SR Dirk Meganck.

V otázke obmedzenia voľného pohybu pracovných síl pre budúce členské krajiny EÚ podľa Verhofstadta zrejme uprednostní kombináciu ochranných klauzúl s pružným systémom prechodných období a diskusia v Rade EÚ bude smerovať k spojeniu druhého a tretieho z celkového počtu piatich možných riešení, ktoré navrhla Európska komisia voči kandidátskym krajinám.

Belgický hosť včera otvorene opäť zdôraznil, že by bolo vhodné, keby kandidátske krajiny, a teda aj Slovensko, obmedzili počet svojich žiadostí o prechodné obdobia. Tým sa podľa neho rokovania o integrácii do EÚ značne urýchlia: „Cieľom nášho predsedníctva bude otvoriť všetky ostávajúce kapitoly, uzavrieť čo najväčší počet z nich a urýchliť rokovania. Najlepším spôsobom ako urýchliť tento proces, je obmedziť počet prechodných období, ktoré sú požadované v mnohých oblastiach.“ Súčasné belgické turné po krajinách SVE je súčasťou prípravy krajiny na predsedníctvo EÚ od 1. júla do 31. decembra 2001. Vrcholom bude následný decembrový summit na bruselskom predmestí Laeken, ktorý je podľa kandidátov ďalším medzníkom ich snaženia, lebo by mal odpovedať aj na otázku, kedy vstúpia do únie. V tejto súvislosti je zaujímavé, že Verhofstadt na rozdiel od mnohých európskych kolegov otvorene povedal, že plánované rozšírenie „sa môže uskutočniť len po príslušnej reforme spoločenstva vyspelých európskych štátov“, aj keď je inak únia otvorená pre všetky európske krajiny, akceptujúce pluralistické tradície tohto zoskupenia suverénnych štátov. Na otázku, či EÚ na konci šesťmesačného belgického predsedníctva koncom roku 2001 určí termíny na prijatie prvých kandidátskych krajín, Verhofstadt neodpovedal.

Vzťahy medzi Slovenskom a Belgickom sa zintenzívnili posledné roky návštevou štátneho tajomníka pre zahraničný obchod a európsku integráciu MZV Belgicka Pierra Chevaliera a ministra obrany André Flahauta v minulom roku a v tomto roku návštevou ministra vnútra Antoine Duquesna a ministra financií Didiera Reyndersa.

(sb/TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.