Hospodársky denník
USD48,065 Sk
EUR43,722 Sk
CHF28,406 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  16.Marca 2001

Európa sa bráni, my naopak

Poľnohospodári bez priemyselných hnojív?

V posledných deviatich rokoch sa na Slovensku hnojí priemyselnými hnojivami priam žalostne málo. Katastrofálne nízke množstva hnojív nakúpili poľnohospodári najmä v rokoch 1998 -1999. V minulom roku suché počasie opäť potvrdilo starú známu pravdu, že ten, kto rastlinám dal potrebnú dávku priemyselných hnojív, mal podstatne menšie straty na úrode. Obrátili sme sa o informácie na generálneho riaditeľa Duslo Šaľa Jozefa Kollára.

V uplynulom roku došlo k zvýšeniu spotreby hnojív. Čo spôsobilo premenu myslenia poľnohospodárov?

- Poľnohospodári dostali peniaze za škody spôsobené suchom a poučení minuloročnými stratami úrody tentoraz investovali do hnojív. Odoberali NPK na priamu aplikáciu, ale začali sa zásobovať dusíkom aj na prichádzajúcu jar. Tento rok sme na Slovensku začali novým zákonom o hnojivách. Je to už štvrtá legislatívna úprava za posledné štyri roky. Musím povedať, že proti všetkej logike a k našej nevôli umožňuje aplikáciu dusičnanu amónneho s obsahom 34 % dusíka, ktorého

používanie zakázali

v krajinách EÚ alebo jeho dovoz zaťažili vysokým clom pre obmedzenie spotreby. Európa sa bráni, my sme naopak z nejakých dôvodov jeho aplikáciu povolili. Poľnohospodár, ktorý nemá v súčasnosti peňazí nazvyš, často zvolí cestu dodávok lacnejšieho dusíka (len o 6 %) a neuvažuje nad tým, že za rok-dva bude mať navyše náklady na vápnenie pôdy. Veď na to dá štát dotácie. Avšak zákon je platný a my sa mu musíme prispôsobiť.

Šalianski chemici v tomto roku začali v spolupráci s Citibank a so Záručnou bankou aplikovať projekt kreditných kariet, ktorý umožňuje platiť poľnohospodárom za hnojivá až po zbere úrody, čo, samozrejme, privítali. V tomto roku sa však aj pre šalianske Duslo výrazne zvýšili vstupy do výroby. Bude to mať vplyv na cenu hnojív?

- Na Slovensku sme zvýšili ceny len vo väzbe na zvýšenie vstupov. Rozhodujúcim je zemný plyn. Cenu plynu zvýšil SPP už vo februári 2000 a my sme ceny nezvyšovali až do júla 2000. V tomto roku sme už dvakrát zvýšili ceny. V januári o 5 % v očakávaní zvýšenia ceny zemného plynu. Vo februári bolo ďalšie zvýšenie, ale len v rozsahu premietnutia zvýšenia nákladov na zemný plyn, teda celkovo podľa typov hnojiva od 11 do 15 %. Zemný plyn nám pritom vo februári zdražel až o 25 % a elektrická energia o 11 %.

V poslednom období sa objavil aj lokálny nedostatok priemyselných hnojív. Môže Duslo zabezpečiť ich dostatok?

- Vieme o nedostatku, môžem však hovoriť iba za Duslo, pretože na Slovensku sú ešte ďalší výrobcovia a dodávatelia priemyselných hnojív. Dať záruku, že sa nevyskytnú prípady dočasného alebo lokálneho nedostatku hnojív, to, samozrejme, nemôžeme. Napríklad je veľmi ťažké

odhadnúť nápor

na odbery hnojív vo väzbe na uvoľnenie dotácií. Na druhej strane aj my sa musíme správať trhovo. Ak nevieme výrobok predať na Slovensku, musíme ho predať do zahraničia. Ak sa neskôr situácia na našom trhu zmení a začne sa „naháňačka“ za hnojivami, my už veľa pomôcť nevieme, pretože nás viažu zmluvy so zahraničnými odberateľmi.

Jozef Kunik

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.