Hospodársky denník
USD48,065 Sk
EUR43,722 Sk
CHF28,406 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  16.Marca 2001

Použitie automobilov vo firme

Odpisy hmotného majetku podľa účtovných predpisov

Odpisy predstavujú peňažné vyjadrenie opotrebenia hmotného a nehmotného investičného majetku za určité časové obdobie. Postupnými odpismi sa znižuje hodnota investičného majetku účtovnej jednotky. To treba vyjadriť v účtovaní o investičnom majetku, ak sa má v účtovnej závierke správne zobraziť stav majetku podniku.

Zákon č. 563/1991 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov v § 28 ods. 1 vymedzuje ako predmet odpisovania hmotný majetok (okrem zásob) a nehmotný majetok (okrem pohľadávok), pričom z odpisovania vylučuje pozemky a majetok vymedzený osobitnými predpismi (napr. majetok armády, literárne, umelecké a vedecké diela). Vymedzenie hmotného a nehmotného majetku, ktorý sa odpisuje, sa rozvádza vo vykonávacích predpisoch a v podstate je zhodný s vymedzením v zákone o daniach z príjmov na účely daňových odpisov.

V teórii účtovníctva sú známe dva spôsoby odpisovania:

priamy a

nepriamy.

Pri priamom odpisovaní sa odpis účtuje na ťarchu príslušného účtu nákladov a v prospech aktívneho súvahového účtu investičného majetku. Výsledkom je, že v bilancii sa uvádza zostatková hodnota investičného majetku, ktorá sa rovná rozdielu medzi cenou, za ktorú sa majetok nadobudol (obstarávacou cenou alebo vlastnými nákladmi) a súčtom odpisov, ktoré sa dovtedy vykonali v jednotlivých účtovných obdobiach.

Pri nepriamom odpisovaní sa odpis účtuje tiež na ťarchu nákladov, ale v prospech osobitného pasívneho súvahového účtu oprávok. V bilancii sa potom na strane aktív uvádza stále cena, za ktorú sa majetok nadobudol a na strane pasív ako oprávka súčet dovtedy vykonaných odpisov.

Odpisový plán

Zákon o účtovníctve v § 28 ods. 2 ukladá účtovným jednotkám vykonávať odpisy podľa vopred zostaveného odpisového plánu, ktorý je podkladom na vyčíslenie oprávok odpisovaného majetku v priebehu jeho používania. Ukladá teda používať spôsob nepriameho odpisovania. Pritom si účtovná jednotka sama môže určiť postup odpisovania. Vykonávací predpis k zákonu o účtovníctve – Postupy účtovania pre podnikateľov (v sústave podvojného účtovníctva) v čl. IV stanoví, že nehmotný a hmotný investičný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, ktorý určí účtovná jednotka v súlade s ustanovením zákona. Zostatková cena sa zisťuje pomocou oprávok k nehmotnému a hmotnému investičnému majetku vytváraných v súlade s účtovnými odpismi. Účtovné odpisy sa počítajú z ceny, v ktorej je majetok ocenený v účtovníctve, a to do jej výšky. Sadzby účtovných odpisov si určí účtovná jednotka napr. z hľadiska času, doby upotrebiteľnosti alebo vo vzťahu k výkonom. Vo výkaze účtovnej závierky (súvaha) sa pôvodná hodnota investičného majetku uvádza v stĺpci „brutto“, oprávky sa uvádzajú v stĺpci „korekcia“ a zostatková cena sa vyčísľuje v stĺpci „netto“. V súlade s tým je definované aj vymedzenie náplne syntetických účtov v účtovnej triede 0.

Náklady

Odpisy za účtovné obdobie majú charakter nákladov. Hodnota investičného majetku tak prechádza do výkonov účtovnej jednotky. Ako dôvody odpisovania sa uvádzajú: bežné opotrebenie v používaní, mimoriadne poškodenie alebo zhoršenie stavu, vyčerpanie fyzickej podstaty veci, ktorá sa odpisuje, obmedzovanie možnosti používania vzhľadom na vývoj v okolí, nevhodnosť použitia v zmenenom prostredí, morálne zastaranie, zničenie katastrofami a i. Zákon o účtovníctve v § 28 ods. 3 uplatňuje dôvod bežného opotrebenia keď stanoví, že hmotný majetok sa odpisuje vzhľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania. Pritom nijako neobmedzuje účtovnú jednotku v rozhodovaní o predpokladanom čase opotrebenia, a teda aj doby odpisovania, jediné takéto obmedzenie je v ustanovení o odpisovaní nehmotného majetku, keď zákon ukladá odpísať ho najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. Účtovná jednotka si teda môže stanoviť dobu odpisovania a výšku odpisov diferencovane nielen pre rozličné druhy hmotného a nehmotného investičného majetku, ale aj pre jednotlivé kusy alebo skupiny rovnakého druhu investičného majetku.

Príklad

Podnikateľ zakúpi tri rovnaké osobné motorové vozidlá kombi. Jedno bude určené na prepravu materiálu a drobného zariadenia. Druhé budú používať jeho zamestnanci, ako tzv. referentské vozidlo na pracovné cesty a iné prevádzkové účely. Tretie vozidlo si vyhradí majiteľ prevažne pre svoje použitie a ako zálohové vozidlo. Toto vozidlo bude garážované, ostatné vozidlá budú parkovať na nádvorí podniku. Je zrejmé, že najviac kilometrov najazdí a najviac bude zaťažované vozidlo na prepravu materiálu a zariadenia. Menej bude vystavené opotrebeniu referentské vozidlo. Najviac sa bude šetriť tretie vozidlo, na ktorom bude jazdiť rovnaký vodič, najazdí za rok najmenej kilometrov a bude garážované. Podnikateľ môže stanoviť pre každé vozidlo individuálny plán účtovných odpisov.

Účtovné odpisy

Odpisy upravené zákonom o účtovníctve sa nazývajú účtovné odpisy. Napriek tomu, že zákon o účtovníctve ukladá účtovným jednotkám bez výnimky účtovať o všetkých zložkách majetku, pre účtovné odpisy má prostriedky len sústava podvojného účtovníctva. Sústava jednoduchého účtovníctva je založená na hotovostnom princípe, nepozná náklady a na hospodársky výsledok majú vplyv len pohyby peňažných prostriedkov. Vykonávací predpis k zákonu o účtovníctve – Postupy účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva pre fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú a inú zárobkovú činnosť, potom upravujú obsah inventárnej knihy tak, že sa v nej uvádzajú hodnoty, významné z hľadiska daňových odpisov, čo je aj dôsledok daňovej orientácie jednoduchého účtovníctva.

Tatjana Pecháčová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.