Hospodársky denník
USD48,065 Sk
EUR43,722 Sk
CHF28,406 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  16.Marca 2001

Špecifiká odpisovania vozidiel

Základňou je vstupná cena n Spôsob nadobudnutia

Základňou pre odpisovanie je vstupná cena, vymedzená v ustanovení § 29 zákona o daniach z príjmov. Najčastejším spôsobom nadobudnutia automobilu je odplatné obstaranie (kúpa). V tom prípade je vstupnou cenou obstarávacia cena. Pri kúpe nového vozidla je to cena, uvedená na doklade o kúpe, vystavenom predajcom. Rovnako je to pri kúpe ojazdeného vozidla v špecializovanom podniku (autobazáre). Často sa realizuje kúpa ojazdeného vozidla priamo od predchádzajúceho majiteľa. Hoci Občiansky zákonník neukladá v takomto prípade pre platnosť kúpy podmienku písomnej zmluvy na potreby dokladovania v účtovníctve a na preukázanie odpisovej základne je užitočné spísať medzi predávajúcim a kupujúcim písomnú zmluvu a podpisy dať úradne overiť. Obstarávacia cena je vstupnou cenou aj v prípade preradenia hmotného majetku fyzickej osoby z osobného užívania do podnikania s tým, že sa zohľadnia odpisy za dobu, keď sa hmotný majetok nevyužíval na podnikanie.

Príslušenstvo

Pri obstaraní hmotného majetku treba určiť, čo je jeho príslušenstvom. Zákon o daniach z príjmov tento pojem nedefinuje. Vychádza sa z definícií vykonávacích predpisov o účtovníctve, kde sa za príslušenstvo hmotného investičného majetku považujú predmety, ktoré tvoria s hlavnou vecou jeden majetkový celok a sú súčasťou jeho ocenenia a evidencie. Príslušenstvo je súčasťou dodávky hlavnej veci alebo sa k hlavnej veci priradí dodatočne. Pokiaľ príslušné predmety netvoria s hlavnou vecou jeden majetkový celok, ide o samostatné hnuteľné veci. Určenie, či nejaká vec je príslušenstvo, má význam pre vymedzenie vstupnej ceny veci (bude sa odpisovať spolu s hlavnou vecou) a pri posudzovaní technického zhodnotenia. Pri motorových vozidlách sa vyskytuje veľké množstvo predmetov, ktoré môžu, ale nemusia byť považované za príslušenstvo začínajúc kobercami a poťahmi cez autorádio, prehrávače, snehové reťaze až po náročné zabezpečovacie zariadenia. Jestvuje mnoho názorov, ako vymedziť na daňové účely príslušenstvo. Často sa uplatňuje technické hľadisko (pevné spojenie s hlavnou vecou, funkčnosť výlučne s hlavnou vecou a pod.). Definícia prevzatá z účtovníctva neuvádza technické hľadiská. Ponecháva na rozhodnutie vlastníka, či nejakú vec bude evidovať ako príslušenstvo hlavnej veci a jeho cenu zahrnie do obstarávacej ceny, prípadne ju dodatočne priradí k hlavnej veci ako technické zhodnotenie alebo či ju bude považovať za samostatnú hnuteľnú vec. Vlastnú definíciu príslušenstva obsahuje zákon č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ktorý v ustanovení § 2 ods. 5 písm. k) taxatívne vymenúva veci, ktoré považuje za príslušenstvo osobného automobilu a ktoré potom vylučuje z nároku na odpočet dane (§ 20 ods. 5 zákona o dani z pridanej hodnoty).

Vlastné náklady

Menej bežným i keď možným spôsobom nadobudnutia automobilu je vytvorenie vlastnou činnosťou (vstupnou cenou sú vlastné náklady), dedením alebo darovaním (vstupnou cenou je cena zistená na účely dane z dedičstva alebo darovania) alebo prevodom vlastníckeho práva, ak vozidlom bol splnený záväzok dlžníka v zmysle ustanovenia § 553 Občianskeho zákonníka (vstupnou cenou je výška pohľadávky).

Pri osobných motorových vozidlách s taxatívne stanovenými kódmi klasifikácie uplatňuje zákon o daniach z príjmov limitovanie odpisov (§ 24 ods. 2 písm. a) zákona o daniach z príjmov). V tomto prípade je vstupnou cenou limitovaná cena. Tento osobitný spôsob odpisovania nebol zatiaľ zohľadnený v Postupoch účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré eviduje hmotný majetok v hodnotách, stanovených na daňové účely. Odporúča sa, aby účtovná jednotka, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, účtovala o predmetoch s limitovanými odpismi (osobných automobiloch a osobných dopravných prostriedkoch) tak, že v inventárnej knihe bude zapisovať celé hodnoty (obstarávaciu cenu, odpisy, zostatkovú cenu) i limitované hodnoty.

Ako odpisujeme

Daňovník sa môže rozhodnúť pre rovnomerné odpisovanie (§ 31 zákona o daniach z príjmov) alebo zrýchlené opisovanie (§ 32 zákona o daniach z príjmov). Je užitočné, ak si pre daňové odpisy vypracuje a zapíše v analytickej evidencii podvojného účtovníctva alebo v inventárnej knihe jednoduchého účtovníctva odpisový plán na celú dobu odpisovania. Odpisový plán je potrebné aktualizovať v prípade technického zhodnotenia (mení sa vstupná i zostatková cena), v prípade zmeny postavenia daňovníka vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty (registrácia platiteľa alebo zrušenie registrácie), v prípade zmeny odpisovej skupiny (v dôsledku zmeny v prílohe k zákonu o daniach z príjmov). Za technické zhodnotenie sa v zmysle § 33 zákona o daniach z príjmov považuje rekonštrukcia (zmena technických parametrov, napr. výmena motora automobilu za výkonnejší) alebo modernizácia (rozšírenie vybavenosti, napr. namontovanie klimatizácie). Rovnako ako pri príslušenstve treba individuálne skúmať v každom prípade, či ide o technické zhodnotenie alebo opravu či údržbu. Pri registrácii platiteľa dane z pridanej hodnoty treba skúmať, či pri motorovom vozidle vzniká nárok na odpočet dane. V súvislosti s tým je významné, že zákon o dani z pridanej hodnoty nevymedzuje pojem osobného motorového vozidla odkazom na kód klasifikácie, ale na účely tohto zákona osobným automobilom je motorové vozidlo, ktoré patrí do kategórie M1, vymedzenej v ustanovení § 2 ods. 5 písm. a) vyhlášky Ministerstva dopravy pôšt a telekomunikácií SR č.116/1997 Z. z.

Pri uplatňovaní odpisov je významné ustanovenie § 26 ods. 9 zákona o daniach z príjmov, podľa ktorého daňovník nie je povinný uplatniť odpisy v každom zdaňovacom období, môže ich aj prerušiť a v ďalšom zdaňovacom období v odpisovaní pokračovať. To má význam najmä pre začínajúcich podnikateľov, ktorí si obstarali motorové vozidlo (ale aj iný hmotný majetok) v prvom roku podnikania, keď ešte nemali väčšie príjmy a uplatnením odpisov by im vznikala strata.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.