Hospodársky denník
USD48,065 Sk
EUR43,722 Sk
CHF28,406 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  16.Marca 2001

Príjmy v cudzej mene

Účtovanie v jednoduchom účtovníctve

Ako živnostník pracujem v ČR, odkiaľ mi plynú príjmy v českých korunách. Založil som si devízový účet, na ktorý mi budú chodiť tržby. Ako mám o tom účtovať v jednoduchom účtovníctve, keď v peňažnom denníku sú len stĺpce pre pokladnicu a bežný účet? Keď vyúčtovávam diéty a iné výdavky pri pracovných cestách, ktorý deň je rozhodujúci na použitie prepočítacieho kurzu?

- Zákon č. 563/1991 Zb. o účtovníctve v znení neskorších prepisov v ustanovení § 4 ods. 5 stanoví, že účtovníctvo sa vedie v peňažných jednotkách slovenskej meny a v prípadoch ustanovených v § 10 súčasne aj v cudzích menách. V § 10 potom stanoví, že účtovné jednotky účtujú súčasne v cudzej mene okrem iného o valutách a devízach. Stĺpce peňažného denníka majú v jednoduchom účtovníctve charakter syntetických účtov. V prípade, že účtovná jednotka má len jednu pokladnicu a jeden bežný účet, môžu plniť aj funkciu analytických účtov. Ak má účtovná jednotka viacej pokladníc, vedie analytický účet pre každú pokladnicu (zvyčajne sa nazýva pokladničnou knihou), ak má viac bežných účtov, vedie analytický protiúčet pre každý bankový účet. Vyplýva to nepriamo z ustanovenia čl. VI ods. 5 Postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva pre fyzické osoby – podnikateľov, kde sa ukladá účtovnej jednotke zabezpečiť nadväznosť zápisov v peňažnom denníku na zostatky jednotlivých bankových účtov a jednotlivých pokladníc. Ak má účtovná jednotka okrem hotovosti v Sk aj hotovosť v cudzích menách, účtuje o hotovosti v Sk v osobitnej pokladničnej knihe a pre každý druh cudzej meny vedie osobitnú valutovú pokladničnú knihu. O stavoch a pohyboch v jednotlivých pokladniciach účtuje okrem toho na syntetickom účte v peňažnom denníku (stĺpec „hotovosť“). Ak má účtovná jednotka okrem bežných účtov v Sk aj devízové účty, vedie protiúčty bankových účtov v Sk a osobitné protiúčty pre každý devízový bankový účet. O stavoch a pohyboch na bankových účtoch účtuje okrem toho v peňažnom denníku (stĺpec „bežné účty“). Vo valutových pokladničných knihách a na protiúčtoch devízových účtoch sa účtuje o stavoch a pohyboch peňažných prostriedkov v jednotkách cudzej meny a po prepočte aj v jednotkách domácej meny. V peňažnom denníku sa účtuje len v jednotkách domácej meny.

Zákon o účtovníctve v § 24 ods. 2 stanoví, že na prepočty cudzej meny sa domácu menu sa používa kurz určený v kurzovom lístku NBS platný ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň, v ktorom dôjde okrem iného ku splneniu dodávky, platbe záväzku, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a k ďalším skutočnostiam, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali, prípadne účtovná jednotka má k dispozícii potrebné doklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti. Pri vyúčtovaní zahraničných pracovných ciest zamestnancov sa v praxi zvyčajne považuje za deň uskutočnenia účtovného prípadu deň vyúčtovania pracovnej cesty. Podobne môže postupovať aj podnikateľ pri vyúčtovaní vlastných pracovných ciest. Niekedy však podnikatelia počas pracovnej cesty uskutočňujú aj väčšie obchodné transakcie v cudzích menách, najmä nákupy za hotovosť. Takéto operácie by mali byť prepočítané kurzom platným v deň, kedy sa podľa dokladu uskutočnili.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.