Hospodársky denník
USD48,065 Sk
EUR43,722 Sk
CHF28,406 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  16.Marca 2001

Výpredaje ovládli Wall Street

Stane sa prechod americkej ekonomiky do recesie realitou?

Gradujúca nervozita z ochladzovania americkej ekonomiky sa v stredu transformovala do ďalšieho prepadu cien akcií na Wall Street. Celý trh zachvátila predajná horúčka, ktorá bola okrem reálnych informácií zosilnená aj psychologickým efektom. Sledovanie „davu“ môže v najbližších dňoch významne podporiť historické oslabovanie amerických akcií, ktoré ešte začiatkom minulého roka zažili nevídaný rast. Masívne investície do high-tech sektora, pri nízkej reálnej absorpcii technologických inovácií v krajine, nafúkli virtuálnu bublinu, ktorá musela nevyhnutne prasknúť.

Hlavným problémom súčasnej neistoty na akciových trhoch je otázka možného prechodu US hospodárstva do fázy recesie. Jej dôsledky môžu byť ešte umocnené skutočnosťou, že obyvatelia, ako aj korporácie reálne pôsobili na takmer bezproblémovom trhu už od začiatku 90. rokov. Aj napriek tvrdeniu, že fáza recesie bola aspoň dočasne vyriešená prostredníctvom expanzívnej úrokovej politiky zo strany americkej centrálnej banky (FED), zásadné zmeny v spotrebe a investíciách môžu toto riziko opäť zvýšiť. Investičný boom predchádzajúcej dekády bol okrem iného aj málo efektívny, keď rozsiahle investičné projekty hlavne v technologickom sektore boli skôr vyhodenými peniazmi ako potenciálne ziskovým projektom. Barometrom vývoja akciových trhov sú indexy, ktorých smerovanie potvrdzuje nielen nálady obchodníkov, ale sú aj priamou reflexiou ekonomického rozvoja krajiny. Konkrétnym prípadom bola vlna mohutného znižovania odhadov tržieb a ziskov kľúčových US spoločností na konci minulého roka, čo následne podmienilo vlnu výpredajov na burze. Radikálne zníženie úrokových sadzieb v priebehu prvého mesiaca tohto roka o jeden percentný bod len minimálne upokojilo pesimistické nálady obchodníkov. Prostredníctvom nižších základných úrokových sadzieb v ekonomike dôjde k automatickému poklesu úrokových sadzieb z úverov, ktoré sú nevyhnutnou zložkou rozvoja podniku prostredníctvom investícií. Problematicky sa javí aj možnosť poklesu poskytovaných úverov zo strany komerčných bánk, ktoré sa týmto spôsobom chránia pred možnými problémami plynúcimi z insolvencie dlžníka. Práve pred týmto fenoménom varoval bankárov šéf FED-u A. Greenspan, keď krátenie úverových možností pre podnikateľské subjekty len zvýši možnosť recesie. Trhy s napätím očakávajú výsledok budúcotýždňového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC), keď sa vo všeobecnosti očakáva zníženie úrokových sadzieb minimálne o 0,75 %. Aktuálny vývoj ekonomiky USA spolu s makroekonomickými turbulenciami v Japonsku vyvolávajú obavy nad možnosťou oslabenia ekonomického rastu na európskom kontinente. Práve eurozóna mala v najbližších mesiacoch prebrať úlohu motora svetového hospodárstva, no očakávaný rast HDP okolo 3 % môže byť ešte výrazne zasiahnutý vývojom US ekonomiky.

Finančnícka verejnosť sa ešte nespamätala z viac ako 5-percentného prepadu technologického indexu NASDAQ na konci minulého týždňa a už v polovici tohto týždňa sa tento indikátor trhu dostal pod psychologickú úroveň 2000 bodov. Podobný trend postihol aj index monitorujúci 30 topspoločností US ekonomiky Dow Jones, ktorý rovnako prelomil silnú hranicu 10 000 bodov. Práve jednotný vývoj týchto dvoch najvýznamnejších barometrov Wall Street nie je veľmi zvyčajný. Štandardnejším javom je rozdielne smerovanie, keď straty technológií sú kompenzované ziskami sektora tradičnej ekonomiky. Výpredaje na oboch trhoch len potvrdzujú fakt, že väčšina obchodníkov vníma hrozbu recesie viac reálnejšie ako vrcholoví predstavitelia americkej ekonomiky.

Marcel Tirpák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.