Hospodársky denník
USD48,065 Sk
EUR43,722 Sk
CHF28,406 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  16.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Generálny cieľ

Na anketové otázky šéfredaktora Hd odpovedá ďalší z nominovaných na prestížne ocenenie Hospodárskeho klubu (NEF) Prominent ekonomiky 2001 Peter Weber, generálny riaditeľ, Compaq Computer Slovakia, s. r. o., Bratislava.

Čo by ste vykonali pre zmenu myslenia v našej krajine?

- Zmena v myslení človeka je dlhodobý proces, ovplyvňovaný v mladosti názormi, postojmi a morálkou rodiny, v ktorej mladý človek vyrastá a neskôr školou, ale najdôležitejšie pri formovaní myslenia je vlastná skúsenosť a celková úroveň vzdelania. V časoch hlbokých spoločenských zmien, ktoré nasledujú po revolučnej zmene spoločenského systému, sa ľudia nemôžu celkom oprieť o svoje skúsenosti nadobudnuté v predchádzajúcom systéme. To zákonite vedie k hodnoteniu nových skutočností podľa kritérií minulosti, preto najmä strednú a staršiu generáciu môže takýto postup priviesť k nesprávnym názorom. Som presvedčený, že zmena myslenia je najzložitejším a súčasne najpomalším procesom spomedzi všetkých procesov, ktoré formovali spoločenské zmeny v 90. rokoch i v súčasnosti. V množstve protirečivých faktov, ktoré prinášal a prináša tento vývoj, sa pravdepodobne najlepšie orientujú mladí ľudia nezaťažení minulosťou a ľudia vzdelaní, schopní hlbšej analýzy. To potvrdzujú i prieskumy verejnej mienky k takým zásadným otázkam, ako je vstup Slovenska do EÚ na NATO. Práve hlas takýchto ľudí, vystupujúcich na občianskej nie politickej báze v čo najfrekventovanejších médiách, by mohol byť akcelerátorom zmeny myslenia slovenskej spoločnosti.

Ktoré tri problémy hospodárskeho a spoločenského vývoja považujete za najdôležitejšie?

- Základným rámcom pre aktivity vlády, politických subjektov, podnikateľskej sféry a občianskych iniciatív je nepochybne vybudovanie prosperujúcej ekonomiky, efektívnych a dobre fungujúcich inštitúcií štátu, samosprávy a stabilizovanej sociálnej sféry na báze demokracie a trhovej ekonomiky. Keď sa však začne diskutovať ako tento generálny cieľ dosiahnuť, názory na priority, mechanizmy a rýchlosť sú neobyčajne rozdielne. Moje priority sú jasné:

1. Integrácia Slovenska do EÚ a NATO.

Hoci ide o dva rôzne procesy, vnímam ich ako spojené nádoby. Slovensko predstavuje relatívne malú, spracovateľsky orientovanú ekonomiku, s neveľkými surovinovými zdrojmi. Takáto ekonomika môže prosperovať iba v podmienkach čo najlepšieho zapojenia sa do európskych a globálnych ekonomických vzťahov. Aby to tak bolo, musí byť Slovensko vnímané ako bezpečná súčasť ekonomicky vyspelého sveta. Bez integrácie do EÚ a NATO takto Slovensko nikdy celkom vnímané nebude. Kapitál je plachý a bez zahraničného kapitálu a vstupu strategických partnerov do našich väčšinou investične a výskumno-vývojovo podvyživených podnikov je cesta k prosperite veľmi zdĺhavá, ak nie nemožná.

2. Zlepšenie podnikateľského prostredia.

Tento problém je mnohorozmerný, spomeniem aspoň najdôležitejšie aspekty: daňová reforma vrátane ďalšieho znižovania daňového zaťaženia podnikateľských subjektov a približovanie inštitútov Obchodného zákonníka k západným štandardom.

3. Vymožiteľnosť práva.

Úspech pri riešení týchto problémov je kľúčom k tomu, aby Slovensko bolo vnímané ako krajina s transparentnou ekonomikou a právnym prostredím. Až potom budú fungovať nástroje vlády na prilákanie investorov, ako sú daňové prázdniny a pod.

Zvýšenie efektívnosti štátu cestou reformy štátnej či verejnej správy. Štát môže byť len taký drahý, ako je výkonná ekonomika. Reforma štátnej správy má význam, len ak povedie k zlacneniu a k zefektívneniu výkonu funkcie štátu. Ušetrené prostriedky z rozpočtu by nemali byť prejedené, ale mali by byť vo väčšej miere použité na stimulovanie rozvoja ekonomiky, osobitne malého a stredného podnikania a podpory inovačnej aktivity podnikateľských subjektov. Do malého a stredného podnikania nebudú smerovať zásadné investície zo zahraničia, a preto musí byť primárne rozvíjané vlastnými zdrojmi, v čom štát môže zohrávať podstatne výraznejšiu stimulačnú úlohu.

(Hd, vs)

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na západnom Slovensku miestami okolo 13 stupňov, na horách vo výške 1500 m okolo nuly. Slabý vietor.

V sobotu bude polooblačno, na západe a na severe časom až oblačno. Nočná teplota 5 až 1, denná teplota 9 až 13, na juhu miestami okolo 15 stupňov. V nedeľu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, od 1800 m sneženie. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 7 až 12 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 6.02 a zapadne o 17.59 hod.

Amsterdam

občasný dážď8

Atény

jasno22

Belehrad

oblačno17

Berlín

oblačno11

Bratislava

oblačno11

Brusel

občasný dážď8

Budapešť

oblačno12

Bukurešť

oblačno17

Frankfurt

oblačno9

Helsinki

oblačno3

Istanbul

oblačno18

Kodaň

oblačno6

Lisabon

polooblačno18

Londýn

občasný dážď11

Madrid

prehánky17

Miláno

polooblačno17

Moskva

oblačno5

Oslo

prehánky2

Paríž

oblačno11

Praha

oblačno8

Rím

prehánky17

Sofia

polooblačno16

Štokholm

oblačno6

Varšava

oblačno8

Viedeň

oblačno13

Záhreb

oblačno13

Ženeva

oblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.