Hospodársky denník
USD48,846 Sk
EUR43,71 Sk
CHF28,427 Sk
CZK1,265 Sk
  Pondelok  19.Marca 2001

Čítanie nočnej oblohy

Vyše tri a pol roka robili infračervené ďalekohľady Two Micron All-Sky Survey (2MASS), jeden v americkom štáte Arizona a druhý v Chile, detailné digitálne snímky celej nočnej oblohy. Teraz prišiel rad na vedcov, aby počas dvoch rokov spracovali viac ako 24 terabytov dát, ktoré by zaplnili asi 2000 diskov bežných osobných počítačov.

„Tieto ďalekohľady nám umožnili prvý podrobný prehľad o celej Mliečnej ceste a všetkých galaxiách,“ povedal Michael Skrutskie z Massachusettskej univerzity v Amherste. Vďaka 2MASS máme doteraz najpodrobnejší „katalóg“ nočnej oblohy. Ďalekohľady využívali infračervené žiarenie, ktoré sa lepšie hodí na pozorovanie vzdialených objektov, pretože preniká aj hustými oblakmi plynu a prachu.

Systematické skúmanie takej gigantickej oblasti, akou je nočná obloha, sa dá robiť iba s plnoautomatickými ďalekohľadmi. 2MASS s priemerom zrkadiel 1,3 m takýmito sú - jeden je v Arizone vo Fred Lawrence Whipple Observatory na vrchu Mt. Hopkins, domovom druhého je Cerro Tololo Inter-American Observatory v Chile.

Ďalekohľad v Arizone začal pracovať v júni 1997, čílsky sa pridal až v marci 1998. Obidva prístroje skončili plnenie svojich úloh 15. februára 2001. „Čítanie“ nočnej oblohy bolo aj pre vedcov mimoriadne zaujímavé, teraz ich čaká podrobné vyhodnotenie. Ich závery budú využiteľné nielen v astronómii, ale aj v letectve a informatike a v ďalších vedných odboroch.

V záľahe dát sa už podarilo nájsť prvé signifikantné astronomické objavy. Patria k nim napríklad nespočetné hviezdy s takými jedinečnými charakteristikami, že astronómovia museli upraviť desiatky rokov starý klasifikačný systém známych hviezd.

Vedci ďalej objavili doteraz najchladnejších hnedých trpaslíkov, doteraz neznáme galaxie, ktoré zakrýva rovina Mliečnej cesty, nové regióny s rodiacimi sa hviezdami v Mliečnej ceste a iných galaxiách. Pred očami astronómov vystúpili z hlbín vesmíru nové, aktívne kvazary a galaxie, ktoré vo viditeľnom a ultrafialovom spektre svetla neboli viditeľné. Sledovanie úkazov na nočnej oblohe znepokojovalo vedcov oddávna, viaceré medzinárodné tímy sa už dávnejšie podujali priniesť podrobné charakteristicky a klasifikácie.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.