Hospodársky denník
USD48,846 Sk
EUR43,71 Sk
CHF28,427 Sk
CZK1,265 Sk
  Pondelok  19.Marca 2001

Stará hviezda opäť zažiarila

Počas obchodovania v Ázii si americký dolár pripísal zisky takmer oproti všetkým svetovým menám. Úspech dolára sa dá pripísať celosvetovému poklesu kapitálových trhov, ktorý paradoxne odštartoval značný pokles práve amerického trhu. Dolár dosiahol nové 20-mesačné maximum oproti jenu už tretí deň za sebou. Otestoval hodnoty nad 122,80 JPY/1 USD. Proti jenu v poslednom čase okrem chradnúcej ekonomiky pôsobí aj chaos vo vyjadreniach významných japonských činiteľov, keď jedni podporujú oslabovanie jenu, zatiaľ čo druhí ho zavrhujú. To sa odohralo aj v piatok, keď sa na trhu rozšírila správa, že Japonsko a USA sa dohodli, že budú spoločne stláčať hodnotu japonského jenu smerom k 140 jenom za dolár. Hneď na to však viceminister financií Kuroda túto správu dementoval. Onedlho po ňom vystúpil minister obchodu, ktorý prezentoval názor, že hodnoty okolo hranice 122 JPY/1 USD sú pre ekonomiku Japonska výhodné, pričom však upozornil, že hodnota 150 JPY/1 USD je už pre japonskú ekonomiku neakceptovateľná.

Stratové akcie

Euro zaregistrovalo značné straty oproti doláru, keď sa dostalo na 3-mesačné minimum na úrovni 0,8950 USD/1 EUR, čo spôsobilo značné oslabenie európskeho kapitálového trhu a realizovanie stop-loss príkazov po prerazení významnej hranice podpory 90 centov za euro. Euro bolo podkopané aj štvrtkovým rozhodnutím ECB o ponechaní úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni.

Trend z Ázie sa preniesol aj do Európy a dolár dosiahol nové maximá. Oproti spoločnej európskej mene zaznamenal nové 3-mesačné maximum na úrovni 0,8929 USD/1 EUR a oproti japonskému jenu sa dostal nad hodnotu 123 JPY/1 USD. Dolár exceloval aj oproti ďalším menám, keď zaznamenal 3-mesačné maximum oproti švajčiarskemu franku a britskej libre a dvaapolročné maximum oproti kanadskému doláru. Rastom dolára sa prejavuje presun investícií z akciových trhov po celom svete do dolárových dlhových cenných papierov.

Hrozba pominula

Dolár získal podporu aj výsledkami indexu výrobných cien, ktorý dosiahol vo februári rast len o 0,1 % oproti januárovému rastu o 1,1 % medziročne. FED sa tak dostal do pozície, keď si nemusí robiť starosti s infláciou a môže uvoľnením monetárnej politiky (znížením sadzieb až o 0,75 %) podporiť stagnujúcu ekonomiku USA. Na druhej strane ECB má na najbližšie obdobie zrejme zviazané ruky, pretože inflácia v eurozóne vzrástla vo februári na 2,6 % medziročne z januárových 2,4 %. Po tom, ako sa euru nepodarilo preraziť hranicu 0,9000 USD/1 EUR a potom ako nezužitkovalo výrazný pokles priemyselnej produkcie v USA vo februári o 0,6 %, to pre euro vôbec nevyzerá pozitívne, čo sa môže prejaviť poklesom hodnoty eura hlboko pod 89 centov za euro.

Česká koruna sa po tom, ako neprerazila silnú hranicu odporu na úrovni 34,400 CZK/1 EUR, oslabila po vlne vyberania ziskov až k hodnote 34,600 CZK/1 EUR. Tento týždeň sa česká koruna bude zrejme pohybovať v rozpätí od 34,500 do 34,700 CZK/1 EUR.

Tomáš Kraus

VÚB, a. s.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.