Hospodársky denník
USD48,846 Sk
EUR43,71 Sk
CHF28,427 Sk
CZK1,265 Sk
  Pondelok  19.Marca 2001

OPEC podporí ceny ropy

Ministri Združenia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa na sobotňajšom stretnutí vo Viedni dohodli, že znížia limit produkcie o jeden milión barelov denne, teda o štyri percentá. Dohoda nadobudne platnosť 1. apríla a jej cieľom je zastaviť pokles cien ropy prostredníctvom zníženia ponuky na svetových trhoch. Po znížení budú desiati členovia OPEC produkovať denne 24,2 milióna barelov ropy, čo predstavuje približne 40 % svetovej produkcie. Dohodnuté zníženie je v tomto roku už druhé v poradí, v januári krajiny OPEC znížili dennú produkciu ropy o 1,5 mil. barelov. Cieľom sobotňajšieho rozhodnutia bolo podporiť cenu ropy k úrovni 25 USD za barel pre kôš niekoľkých druhov ropy stanovených kartelom. Tento týždeň cena koša OPEC klesla pod 23 USD/BBL pre obavy z dosahu útlmu svetovej ekonomiky na celkový dopyt po čiernom zlate.

Súhlas nečlenov

Piatkové obchodovanie na burze NYMEX sa nieslo v očakávaní spomínaného stretnutia, pričom burzoví hráči reagovali aj na podporu nečlenských producentov podporiť úmysel kartelu OPEC znížiť ponuku čierneho zlata na svetových trhoch. Aprílové futurity sa v priebehu seansy vyšplhali až na vrchol 27,48 USD/BBL so ziskom takmer celého dolára, no pred záverom podľahli vlne predávania a finišovali na 26,74 USD za barel posilnené iba o 19 centov. Iránsky minister B. Zanganeh a generálny tajomník OPEC A. Rodriguez vyjadrili presvedčenie, že rozhodnutie znížiť produkciu ropy podporujú aj nečlenovia. K významným producentom, ktorí nepatria do kartelu, no vyjadrujú svoju podporu s rozhodnutím, patrí Mexiko, Rusko, Angola, Kazachstan aj Oman.

Americká burza COMEX zaznamenala v priebehu posledného minulotýždňového obchodovania opäť potopenie cien žltého kovu. Príčinou je podľa vyjadrení obchodníkov silnejúci kurz amerického dolára, ktorý zvyšuje náklady nákupu drahých kovov pre zahraničných investorov. K oslabeniu zlata sa pridáva aj nepriaznivá situácia na akciových trhoch, ktoré otriasajú dopytom zo strany priemyselných a klenotníckych podnikov. Aprílový futuritný kontrakt spadol o 1,9 USD a obchodovanie zatváral na úrovni 258,4 USD za troyskú uncu. Žltý kov tak zaznamenal štvrtý cenový pokles za sebou a zaradil sa do intervalu 17-mesačných februárových miním.

Dominovali sadzby

Cena zlata sa skĺzla do červených čísel po tom, keď sa znížili jednomesačné sadzby pre výpožičky zlata. Sadzby sa stali dominantným faktorom vývoja ceny zlata na svetových trhoch. V priebehu týždňa sa pohybovali v rozpätí od takmer 7 % až po štvrtkovú hodnotu 1,86875 %. V piatok sadzby na zapožičanie zlata mierne poskočili na 2,16875 %.

V negatívnom teritóriu sa v piatok ocitol aj biely kov, ktorý vzhľadom na charakter priemyselného využitia omnoho citlivejšie reaguje na zmeny na akciových trhoch, na spomaľovanie rastu svetovej ekonomiky a na kurz amerického dolára. Májový futuritný kontrakt na striebro sa v priebehu obchodovania prepadol až na čerstvé životné minimum kontraktu na 4,29 USD za troyskú uncu. Seansu napokon finišoval so stratou 3,8 centa na hodnote 4,315 USD/oz. Posilnené končilo v piatok paládium s júnovou dodávkou, ktoré získalo 9,5 USD na 810,5 USD/oz.

(J. Plačko/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.