Hospodársky denník
USD48,846 Sk
EUR43,71 Sk
CHF28,427 Sk
CZK1,265 Sk
  Pondelok  19.Marca 2001

Strategické partnerstvo?

Viedeň hľadá spoločný záujem so Slovanmi

Viedeň (TASR) - Nedorozumenia medzi rakúskou vládou a zvyškom EÚ podnietili Viedeň, aby prehodnotila svoju úlohu v strednej Európe. Šéfka rakúskej diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová nedávno pod heslom „strategické partnerstvo“ predstavila iniciatívu, ktorá poukazuje na nové vnímanie susedných krajín, konštatuje nemecký denník Süddeutsche Zeitung.

Za éry železnej opony Rakúsko vymazalo Čechov, Slovákov, Maďarov, Slovincov, Chorvátov a mnohých ďalších zo svojho povedomia - ani zvrat v roku 1989 na tom nič nezmenil: žiadny politický tábor v Rakúsku nemal chuť postaviť sa proti „obavám z východu“, zakoreneným v spoločnosti. Vstup Rakúska do Európskej únie v roku 1995 síce podstatne pozdvihol jeho sebavedomie, nasledoval však krok späť v podobe sankčných opatrení únie pre účasť slobodných v novej viedenskej vláde. Napriek všetkému urážlivému sa ukázal liečivý účinok - Rakúsko si spomenulo na svoje miesto uprostred kontinentu a iniciovalo proces, ktorý možno nazvať „návratom do stredu“. Niekdajšie želanie zachovať odstup predovšetkým od všeobecne obávaných, niekedy paušálne nenávidených Slovanov, aspoň oficiálne vystriedala stratégia hľadania spoločných záujmov.

Podľa predstáv Ferrerovej-Waldnerovej má strategické partnerstvo zahŕňať okrem bezprostredných susedov aj Poľsko a má teda Rakúsko aj politicky vrátiť tam, kde leží geograficky: do prednej línie stredoeurópskej spoločnosti. Reakcie v Slovinsku, Maďarsku, na Slovensku, v Česku a Poľsku sú mnohoraké. Najmenšie problémy majú Maďari, čo by mohlo vychádzať z pocitu rovnosti pre niekdajšiu monarchiu. Slovensko je zase natoľko zaujaté tým, aby si ako nováčik, ktorého treba brať vážne, našlo miesto v rodine národov strednej Európy, že mu je - so škrípajúcimi zubami - dobrá akákoľvek iniciatíva.

Iná je však situácia v Poľsku, Česku a Slovinsku - všetky tri krajiny podozrievajú Rakúsko z pretrvávajúcich habsbursko-nostalgických reflexov. Slovinský premiér Janez Drnovšek bol práve na návšteve vo Viedni a nápadne sa vyhýbal použitiu výrazu strategické partnerstvo. Susedné krajiny majú podozrenie, že Viedeň ich chce zmobilizovať ako externé posily vzhľadom na odmietavý postoj únie voči pravicovej koalícii. Pre Poľsko celá záležitosť prichádza podozrivým spôsobom „priveľmi neskoro“ a Praha tvrdí, že strategické partnerstvo je síce dobré, ale určite nie pod velením Viedne.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.