Hospodársky denník
USD48,846 Sk
EUR43,71 Sk
CHF28,427 Sk
CZK1,265 Sk
  Pondelok  19.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Albánska menšina tvrdým orieškom

Keď aj umiernené politické strany majú extrémistické ciele

Tak ako na to s albánskou menšinou? V posledných rokoch sme videli dva modely - Miloševičovo Srbsko a Macedónsko - a oba priniesli dosť chabé výsledky. V prvom prípade sa otázka nelojálnej menšiny riešila silovými prostriedkami - centralizáciou a silnou vojenskou a policajnou prítomnosťou vo výbušnej provincii Kosovo. Dosah bol viac ako dramatický: bombardovanie Juhoslávie a faktická nezávislosť Kosova. Skopje to zobralo z iného konca. Príslušníkom albánskej menšiny poskytlo práva podľa všetkých medzinárodných noriem (ak by tak nebolo, krajina by sa asi nemohla stať členom Rady Európy, Partnerstva za mier, ani participovať na programoch pomoci Európskej únie). No a v týchto dňoch sa dočkala vojny na vlastnom území.

Nie je teda trochu chyba aj v Albáncoch? Je síce pravdou, že v posledných týždňoch badať vo vyhláseniach svetových politikov a organizácií mierny odklon od umelo vykresleného obrazu o Albáncoch ako úplne nevinných obetiach nedemokratického režimu. Avšak teraz sme svedkami ďalšieho zjednodušenia. Príslušníci albánskej menšiny tak v Juhoslávii, ako aj v Macedónsku sa delia na nebezpečných extrémistov, ktorí „ohrozujú stabilitu celého regiónu“ a na umiernené obyvateľstvo, ktoré nechce vojnu a je vo väčšine. Ako nepriamy dôkaz tejto teórie sa často spomínajú výsledky komunálnych volieb v Kosove, kde presvedčivé víťazstvo zaznamenal Ibrahim Rugova.

Do hlbších analýzy tejto umiernenej väčšiny populácie sa nepúšťa nikto. Pritom medzi ňou vôbec nenájdeme len albánskych intelektuálov, ktorí v plynulej angličtine poskytujú rozhovory pre zahraničné televízie. Naopak. Väčšinou ide o ľudí z nižším vzdelaním, ktorí sú vďaka silným rodinným putám, ktoré fungujú v albánskej spoločnosti, ako aj v dôsledku historickej nedôvery voči susednému slovanskému obyvateľstvu, mimoriadne ovplyvniteľní a

Dá sa namietať, že tieto údaje sú irelevantné, keďže voliči v konečnom dôsledku v prevažnej väčšine podporujú umiernenejšie politické solúcie. Avšak presne tu je háčik. Totiž umiernenosť albánskych politických strán spočíva iba v spôsobe, ktorým bojujú za politické ciele, nie však aj v cieľoch samotných. Najlepšie to bolo vidno na príklade boja proti Miloševičovi. Rugova síce volil formy pasívneho odporu ako odpoveď na policajnú silu riadenú z Belehradu, ale ani on, ani nikto z jeho stúpencov si nikdy nekládol nižší cieľ, ako je nezávislosť Kosova, ktorého faktický vznik, ako sa ukazuje, bol mimoriadne nebezpečným precedensom.

Podobne je to aj teraz v prípade albánskych Macedóncov. Je síce pravda, že mnohí z nich odsudzujú násilie, ale ani jedna z politických strán macedónskych Albáncov sa nedištancovala od hlavnej požiadavky bojovníkov - federalizácii krajiny, ktorá je priamou cestou k jej rozpadu. Naopak, v zahraničných novinách čoraz častejšie čítame rozhovory so študentmi z radov macedónskych Albáncov, kde hovoria o sťaženom prístupe Albáncov k zamestnaniu či nedostatočnom financovaní albánskych škôl. V Macedónsku je asi 35-percentná nezamestnanosť a hrubý národný produkt na obyvateľa okolo 1700 USD. Pýtam sa: Kto si v takejto ekonomickej situácii hľadá ľahko prácu a ktoré školy dostávajú dostatok peňazí?

Okrem toho netreba byť naivný a veriť, že gerily bojujú len za ciele a záujmy vlastného národa. Skôr je pravdou, že politickú platformu preberajú práve od umiernenejších strán. Potom ju využívajú na zdôvodnenie boja a prilákanie nových členov jednotiek. Z chaosu pritom bojovníci profitujú. „Kontrola hraníc je výrazne lukratívna. Vďaka bezpráviu na hraniciach sa oblasť stala križovatkou pre pašerákov zbraní a narkotík, ako aj pre obchod z ilegálnou migráciou,“ tvrdí britský Guardian.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasný dážď. Popoludní prechod k premenlivej, časom zmenšenej oblačnosti a slabnúcim prehánkam. Hranica sneženia postupne klesne na 700 m. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na severe okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m spočiatku okolo 0 klesne popoludní na -4 stupne. Slabý premenlivý, popoludní od západu severozápadný až severný vietor 5 až 10, na juhozápade v nárazoch okolo 17 m/s. V utorok bude polojasno až oblačno. Miestami občasné sneženie alebo snehové prehánky, na severe spočiatku trvalejšie. Popoludní na juhozápade pribúdanie oblačnosti. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách okolo -5 stupňov, denná teplota 4 až 8 stupňov, na severe a miestami aj východe okolo 1 stupeň. V stredu bude od západu veľká oblačnosť až zamračené a postupne na mnohých miestach sneženie, ktoré cez deň prejde v nížinách západného Slovenska do dažďa so snehom alebo dažďa. Nočná teplota 0 až -4, na severe a východe okolo -8 stupňov, denná teplota 3 až 7, na severe a východe okolo 1 stupňa. Slnko vyjde zajtra o 5.56 a zapadne o 18.03 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 15. 3. 2001: Bratislava 99, 50, Sliač 97,29, Košice 98,28, Poprad 92,67, za 16. 3. 2001: Bratislava 99,63, Sliač 97,66, Košice 98,64, Poprad 93,00, za 17. 3. 2001: Bratislava 98,42, Sliač 96,65, Košice 97,73, Poprad 92,15.

Amsterdamsnehové prehánky2
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlíndážď2
Bratislavadážď10
Bruselsnehové prehánky4
Budapešťzamračené11
Bukurešťoblačno19
Frankfurtsnehové prehánky6
Helsinkisneženie-6
Istanbulzamračené18
Kodaňsnehové prehánky0
Kyjevzamračené6
Lisabonoblačno16
Londýnpolojasno5
Madridoblačno15
Milánooblačno14
Moskvasneženie-5
Oslooblačno -4
Paríždážď8
Prahadážď7
Rímoblačno18
Sofiadážď16
Štokholmsnehové prehánky-1
Varšavadážď4
Viedeňoblačno10
Záhreboblačno14
Ženevazamračené10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.