Hospodársky denník
USD47,244 Sk
EUR43,783 Sk
CHF28,394 Sk
CZK1,262 Sk
  Piatok  2.Marca 2001

Úzkosť a panický strach

Úzkosť a strach sú emócie, bez ktorých by sme neprežili. Vďaka nim mobilizujeme energiu v situácii ohrozenia alebo ak musíme podať nejaký výkon. Učí nás opatrnosti. S jej príznakmi sme sa stretli už všetci – bez ohľadu na profesiu, postavenie, vek či pohlavie.

Úzkosť prežíva dieťa, ak mu hrozí odlúčenie od rodičov, dospievajúci na svojej prvej schôdzke, dospelý, keď uvažuje o starnutí a smrti. Úzkosť tak pomáha človeku dozrieť, adaptovať sa. Okrem tejto zdravej, normálnej úzkosti existuje však úzkosť chorobná. Je výrazne intenzívnejšia, vzniká v situáciách, pri ktorých zvyčajne ľudia úzkosť neprežívajú, alebo človeka postihuje často.

„Skončil som práve rokovanie s partnerom a z ničoho nič som stuhol s pocitom hrôzy, strachu, že je to moja posledná minúta, nemohol som dýchať. Mal som pocit, že som zošalel.“ Štyridsaťpäťročný podnikateľ Roman neskôr priznal, že rokovaniu predchádzal úmorný pracovný týždeň, od dohody si sľuboval zaujímavé obchodné spojenie, záležalo mu, aby dopadlo podľa jeho predstavy.

Priateľ – lekár mu vysvetlil, že išlo o záchvat panickej úzkosti a že podobný záchvat panického strachu prekoná aspoň raz za život asi tretina ľudí.

Úzkosť zasiahne človeka z ničoho nič. Postihnutý nemôže chytiť dych, má pocit, že sa dusí. Srdce sa mu rozbúcha, potí sa, trasie sa... Záchvat paniky odznie sám od seba väčšinou po pol hodine. Niekedy sú však príznaky natoľko búrlivé, že postihnutý môže skončiť v nemocnici s podozrením na srdcový infarkt.

Odborníci upozorňujú, že v dnešnej hektickej dobe sa tento jav rozširuje práve medzi skupinou ľudí nadmerne pracovne vyťažených, s vysokou mierou zodpovednosti. Nie práve najlepšia životospráva, nedostatok spánku a pohybu, absencia voľného času - to sú faktory, ktoré sa podpisujú na tomto príznaku.

Záchvat panickej úzkosti pravdepodobne spúšťa „modré miesto“ (locus coereuleus) v mozgovom kmeni. Keď sa totiž toto miesto podráždi napríklad podaním určitých chemických látok, vznikne záchvat so všetkými sprievodnými javmi: s pocitom úzkosti, búšením srdca, so zrýchlením dychu a podobne. Príznaky panickej úzkostnej poruchy vo všetkých jej troch fázach by sa dali vysvetliť prepojením modrého miesta s ďalšími oblasťami mozgu: s limbickým systémom (zložitá štruktúra v hĺbke mozgu, ktorá zodpovedá za emócie) a s prefrontálnou kôrou (najprednejšia časť čelných lalokov, ktorá organizuje myslenie a správanie). Chemickou látkou, ktorá spojenie zabezpečuje, je nervový prenášač noradrenalín, ktorý práve v modrom mieste vzniká.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.