Hospodársky denník
USD47,244 Sk
EUR43,783 Sk
CHF28,394 Sk
CZK1,262 Sk
  Piatok  2.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Voda – základ života a zdravia

Pre ľudský organizmus môže byť aj 20-percentná strata vody smrteľná

Nielen počas letných horúčav sa človek dostáva do situácie, keď by za pohár vody dal čokoľvek. Pocit smädu ľudí jednoducho dokáže poriadne potrápiť najmä pri zvýšenej námahe alebo teplote okolitého prostredia. Zvýšená fyzická námaha a vyššia teplota spôsobujú zvýšené potenie, pri ktorom sa z ľudského organizmu uvoľňuje väčšie množstvo tekutín, ktoré je potrebné sústavne nahrádzať. Človek denne stratí v priemere 2 až 2,5 litra vody a rovnaké množstvo by mal aj prijať v rôznych nápojoch, predovšetkým však vo forme vody.

Prečo je dôležitá?

Život bez vody prakticky nie je možný. Ľudské telo totiž obsahuje 65 až 70 percent vody, detský organizmus dokonca ešte viac – až 75 percent. Z toho je zrejmé, že voda je v ľudskom organizme nezastupiteľná. Človek bez nej vydrží sotva niekoľko dní, kým bez jedla sa dokáže zaobísť aj niekoľko týždňov. Vyšší obsah vody v tele majú svalnatí ľudia, pretože svaly obsahujú až trikrát viac vody ako tukové tkanivo. S vekom podiel vody v organizme klesá a v starobe tvorí len 50 percent hmotnosti. Asi dve tretiny vody sa nachádzajú vo vnútri buniek, jedna tretina v mimobunkovom priestore.

Aké sú jej funkcie?

Voda v ľudskom organizme:

- zabezpečuje správne fungovanie obehového systému,

- pri trávení je hlavným rozpúšťadlom a umožňuje látkovú premenu a vstrebávanie živín,

- zabezpečuje vylučovanie odpadových látok z organizmu,

- má významnú úlohu pri termoregulačných procesoch,

- zabezpečuje hydratáciu pokožky.

Správny pitný režim

Odborníci na výživu stále upozorňujú na dodržiavanie správneho pitného režimu, ktorý je nevyhnutnou podmienkou zdravia. Vodu strácame vylučovaním moču, dýchaním, potením, metabolickými procesmi, preto treba dbať na to, aby medzi stratou a príjmom nastala rovnováha. Pri nedostatku vody totiž nastáva dehydratácia organizmu a dochádza k narušeniu viacerých funkcií: zaťažujú sa obličky, znižuje sa výkonnosť, nastáva únava, objavujú sa bolesti hlavy. Vo vážnejších prípadoch môže dôjsť ku kolapsu krvného obehu, pretože jedovaté látky sa z organizmu nevylučujú, nezabezpečuje sa ich odvádzanie a hromadia sa v tele.

Pre človeka môže byť už 20-percentná strata vody smrteľná. Preto treba kontrolovať spotrebu tekutín a nezabúdať na ich pravidelný prísun počas celého dňa. Dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité predovšetkým u detí, pretože detský organizmus je na dehydratáciu mimoriadne citlivý. Deťom treba stále ponúkať dostatok vhodných nápojov, pretože v detstve si vytvárajú správne výživové návyky. Aj starší ľudia často zanedbávajú príjem tekutín, čo môže mať za následok zhoršenie ich zdravotného stavu.

Ak sa strata tekutín v ľudskom organizme zavčas nenahradí, signalizuje sa to pocitom smädu. Za zvyčajných okolností ide o postačujúci signál, tento pocit však nemusí byť vždy celkom spoľahlivý. Nedostatok vody sa ukáže veľmi skoro na tráviacich žľazách (výrazne na slinných žľazách), a pretože ústna dutina sa pri prudšom dýchaní rýchlejšie vysušuje, prejavuje sa smäd na tomto mieste najvýraznejšie. Dôležité je, aby sa príjem vody rozložil rovnomerne na celý deň. Nie je správne vypiť naraz veľké množstvo vody, ak predtým organizmus nestratil veľa tekutín. Správne je piť vodu i počas jedla a po jedle.

Aké sú vhodné nápoje?

Väčšina denného príjmu tekutín – až 1,5 litra – sa dostáva do tela nápojmi. Len pomerne malú časť tekutín je organizmus schopný získať z tuhej stravy (0,2 litra) a z metabolických pochodov (0,3 litra). Preto je skutočne dôležité, aby sme počas celého dňa pili dostatok nápojov. Dietetickí odborníci považujú za najvhodnejší nápoj predovšetkým pitnú vodu, občas môže byť dosýtená CO2, čo zvyšuje jej osviežujúcu schopnosť. Za vhodné však označujú aj minerálne vody (rozlišujú sa prírodné stolové a liečivé minerálne vody), ktoré dopĺňajú nevyhnutné minerálne látky, ktoré strácame potením a vylučovaním.

Zdravý človek potrebuje denne doplniť asi 10 až 12 gramov minerálnych látok – sodíka, draslíka, horčíka, fosforu, železa a jódu. Veľmi vhodné sú minerálne vody, ktoré nemajú priveľmi vysoký obsah sodíka, aby príliš nezaťažovali obličky, a ktoré majú optimálny pomer vápnika a horčíka (údaje o obsahu minerálnych látok v niektorých slovenských vodách znázorňuje tabuľka). Dostatok horčíka má pozitívny vplyv aj na srdcovo-cievny systém, na čo by mali dbať ľudia s týmto ochorením. Značku používanej minerálnej vody sa odporúča meniť a – ešte lepšie – koordinovať s vodou.

Výber nápojov závisí od prostredia, podnebia, veku a fyzickej námahy. Riedené ovocné šťavy so zvýšeným obsahom vitamínov sú vhodné pre deti, sladké nápoje, džúsy či limonády by sme mali piť pri väčšom výdaji energie. Pitie mlieka od smädu nie je účelné, alkohol je úplne nevhodný. Vhodné sú slabé bylinkové čaje a neprisládzané riedené ovocné šťavy. Smäd totiž dobre uhasí nápoj s maximálnym obsahom cukru do 2,5 percenta. Nezabúdať by sme nemali ani na to, že ak majú nápoje za úlohu osviežiť, nemali by byť príliš studené. Ich optimálna teplota by sa mala pohybovať okolo 8 až 10 °C.

BONAQUA – pôžitok z pitia

Pramenitá prírodná stolová voda BONAQUA sa plní zo žriedla v Považskom Inovci vo výrobnom závode v Lúke pri Piešťanoch. Značku BONAQUA uviedla na slovenský trh spoločnosť Coca-Cola Beverages Slovakia (CCBS) v roku 1995 a počas posledných troch rokov sa stala najpredávanejšou stolovou vodou na Slovensku. Pre jej vyvážený obsah minerálov a nízky obsah sodíka je vhodná na pravidelnú konzumáciu. V súčasnosti spoločnosť CCBS ponúka na slovenskom trhu kompletný sortiment prírodnej stolovej vody: Bonaqua sýtená, Bonaqua nesýtená a Bonaqua mierne sýtená. Zdravotne neškodnú prírodnú stolovú vodu BONAQUA odporúčajú odborníci ako nevyhnutnú súčasť dňa pre každého, kto chce spraviť niečo pre seba a pre koho je dôležitý správny pitný režim a dostatočný prívod tekutín. Krištáľovo čistá voda BONAQUA je tu pre skutočne zdravý život plný chuti a pôžitku z pitia.

Nepotvrdili škodlivý účinok

Kofeín v nápojoch neohrozuje naše zdravie

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO neexistuje nijaký dôkaz, že by toľko diskutovaný kofeín v sladených nápojoch spôsoboval ich zdravotnú škodlivosť, pričom vzťah medzi kofeínom a rozličnými ochoreniami skúmali početné štúdie. Väčšina vedeckých výskumov nepotvrdila vzťah medzi konzumáciou kofeínu a srdcovými ochoreniami, hypertenziou, nepravidelnou frekvenciou tepu či rakovinou. Rovnako štúdie zahŕňajúce tisíce tehotných žien neukázali na zvýšené riziko vrodených defektov, dokonca ani medzi najťažšími konzumentmi kofeínu. Zatiaľ čo mnohé nealkoholické nápoje kofeín neobsahujú, v niektorých sa nachádza malé množstvo kofeínu ako súčasť príchuťového profilu. Avšak napríklad 100 ml Coca-Coly nemá viac ako 13 mg kofeínu, čo je jedna štvrtina množstva, ktoré sa nachádza v káve a približne polovičný kofeínový obsah čaju.

Džús je zásobáreň vitamínov

Aj obsah pohára môže vytvoriť bariéru proti ochoreniam

Je známe, že nedobrý zdravotný stav obyvateľov Slovenska, najmä vysoký výskyt infarktov, mozgových porážok a rôznych foriem nádorových ochorení súvisí s nevyváženou výživou, ktorá obsahuje málo ochranných látok s protinádorovým a protisklerotickým účinkom. Veľmi jednoduchou a vhodnou cestou ako zvýšiť príjem týchto ochranných látok, je podľa odborníkov konzumácia ovocných džúsov. O ich význame z hľadiska zdravej výživy sme sa porozprávali s RNDr. Emilom Ginterom, DrSc., z Ústavu preventívnej a klinickej medicíny v Bratislave.

V čom spočíva význam ovocných džúsov pre ľudské zdravie?

- Ich význam vyplýva z vysokého obsahu viacerých minerálnych látok, mikroelementov a vitamínov, ako aj z veľkého množstva iných zdraviu prospešných látok. Ovocné džúsy sú cennou zásobárňou takmer všetkých vitamínov. V tomto smere vyniká najmä pomarančový džús obsahujúci veľké množstvo karoténov, z ktorých v ľudskom organizme vzniká vitamín A. Karotény majú podobne ako vitamín C a E schopnosť likvidovať niektoré formy škodlivých aktívnych foriem kyslíka, a preto ich mnohí odborníci odporúčajú ako ochranu pred niektorými druhmi nádorových ochorení. Pomarančový i jablčný džús obsahujú aj veľké množstvo vitamínu B2, ktorého obsah sa v našej potrave čoraz väčšmi znižuje.

Je ovocie hlavným zdrojom tohto vitamínu?

- Hlavným zdrojom vitamínu B2, ktorý je okrem iného dôležitý pre nervový systém, je v Európe kravské mlieko. Pretože jeho spotreba na Slovensku stále klesá, veľká časť jeho obyvateľstva vrátane detí trpí skrytým nedostatkom vitamínu B2. Zvýšená spotreba džúsov môže tento nedostatok zmierniť. Pomarančový džús je však veľmi cenný aj vďaka vysokému obsahu listovej kyseliny, ktorej optimálny príjem je dôležitý pre tehotné ženy, aby sa zabránilo vzniku niektorých vývojových deformácií plodu. Podľa najnovších výskumov je listová kyselina významná aj pre ochranu srdcovo-cievneho systému pred aterosklerózou, pretože znižuje v krvi hladinu homocysteinu – látky, ktorá na cievy pôsobí toxicky.

Ovocné šťavy laická verejnosť vníma predovšetkým ako zdroj vitamínu C...

- Áno, osobitnú kapitolu tvorí vysoký obsah vitamínu C vo väčšine džúsov pripravovaných modernými postupmi, pri ktorých dochádza iba k malým stratám askorbovej kyseliny. Množstvo vitamínu C závisí od koncentrácie ovocia v džúse, od druhu použitého ovocia a od toho, či k výrobku nebol pridávaný ďalší vitamín C. Obsah vitamínu C je vo väčšine výrobkov obsahujúcich 100 percent pomarančovej či citrusovej šťavy veľmi vysoký, iba o málo nižší ako v čerstvo pripravenej šťave. Menej vitamínu C je v rajčinových a jablčných džúsoch.

Ako vplýva na obsah vitamínu C spôsob balenia a skladovania ovocných džúsov?

- Kartónové balenie dobre stabilizuje obsah biologicky cenných látok. Analýzami sme zistili, že aj po roku skladovania zostáva obsah vitamínu C v džúsoch na vysokej úrovni, pretože jeho pokles sa pohybuje väčšinou iba okolo 8 až 20 percent.

Aké ďalšie zdraviu prospešné látky obsahujú ovocné džúsy?

- Napríklad celý rad prírodných látok, pre ktoré sa používa súborný názov fytochemické ochranné látky. Tieto zlúčeniny znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení a často aj riziko vzniku rakoviny žalúdka, čriev, pľúc a iných orgánov. Do tejto skupiny biologicky cenných látok vyskytujúcich sa prakticky vo všetkých druhoch džúsov patria prírodné organické látky prevažne rastlinného pôvodu a veľmi rozdielnej chemickej štruktúry, napríklad flavonoidy, karotenoidy, prírodné farbivá, aromatické látky a rôzne organické kyseliny. Okrem toho pomarančový, citrónový i jablčný džús majú veľmi vysoký obsah draslíka, ktorý je dôležitý pre udržanie minerálnej rovnováhy a pre kontrolu krvného tlaku. Všeobecne vysoký je vo všetkých džúsoch obsah dôležitých mikroelementov, ktoré ako súčasť enzymatických systémov riadia normálny chod biochemických procesov v pečeni a v ďalších telesných tkanivách.

Nie sú džúsy pre vysoký obsah cukru útokom na štíhlu líniu?

- Naopak, džúsy bez prídavku cukru možno úspešne využiť i pri znižovaní telesnej hmotnosti. Ak sa totiž riedia minerálnymi či stolovými vodami, obsahujú iba málo energie, a pritom pomáhajú odstraňovať alebo zmierňovať pocit hladu. Na záver by som chcel pripomenúť, že je pravdepodobné, že prudké zvýšenie spotreby kvalitných ovocných džúsov v západoeurópskych štátoch, USA, Kanade či Austrálii spôsobilo aj zníženie spotreby alkoholických nápojov a prispelo k čoraz lepšiemu zdravotnému stavu ich obyvateľov.

Z materiálov spoločnosti Coca-Cola Beverages Slovakia pripravila Andrea Chalupová

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a ojedinele zrážky. Zrána v údoliach ojedinele hmla. Popoludní od juhu pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe miestami okolo 2 stupne. Slabý premenlivý vietor, popoludní juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -1 stupeň. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasný dážď alebo dážď so snehom, ktorý bude lokálne namŕzať, na horách postupne od stredných polôh sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách a kotlinách okolo -7 stupňov, denná teplota 1 až 5 stupňov. V nedeľu premenlivá veľká oblačnosť a miestami prehánky, od stredných polôh snehové. Nočná teplota 2 až -2 stupne, v údoliach aj chladnejšie. Denná teplota 2 až 6, na severe miestami okolo 0 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.32 a zapadne o 17.36 hod.

Amsterdamdážď4
Aténypolooblačno16
Belehradoblačno6
Berlínoblačno3
Bratislavaoblačno5
Bruseldážď4
Budapešťoblačno6
Bukurešťpolooblačno3
Frankfurtoblačno4
Helsinkisneženie-4
Istanbuloblačno4
Kodaňoblačno1
Lisabonoblačno13
Londýnoblačno5
Madriddážď8
Milánodážď4
Moskvasneženie-6
Oslooblačno-11
Paríždážď4
Prahaoblačno2
Rímdážď12
Sofiapolooblačno2
Štokholmsneženie-7
Varšavaoblačno2
Viedeňoblačno5
Záhrebdážď4
Ženevaoblačno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.