Hospodársky denník
USD48,613 Sk
EUR43,72 Sk
CHF28,484 Sk
CZK1,264 Sk
  Utorok  20.Marca 2001

Káva blízko životného minima

Americká burza CSCE zaznamenala v priebehu posledného minulotýždňového obchodovania pokus kávy prelomiť nepriaznivý trend, keď sa miernymi ziskami odrazila od životného minima. Nálada na trhu však ostáva negatívna, svetové komoditné trhy sú presýtené ponukou kávových zŕn. Od marca sa kávové futurity nedokážu vyslobodiť z klesajúceho trendu, ktorý zatlačil ich cenu na najnižšie historické úrovne pod 60 centov za libru. Za cenovým poklesom treba hľadať špekulácie týkajúce sa (ne)účasti Brazílie v zadržiavacom pláne exportu kávy, pomocou ktorého chcú členské krajiny Združenia svetových producentov kávy znížiť ponuku a podporiť cenu tejto kofeínovej komodity na svetových trhoch. Štátny tajomník brazílskeho ministerstva poľnohospodárstva, ktorý presadzoval účasť svetového lídra na zadržiavacom pláne, však z funkcie odstúpil. K cenovému poklesu kávy na svetových trhoch prispela aj správa o výraznom zvýšení stavu zásob nepraženej kávy v USA, ktorý vysoko presiahlo odhady veľkoobchodníkov hovoriace skôr o poklese. V piatkovom obchodovaní sa cena májového kontraktu udržala na hodnote 61 USc/lb, keď v priebehu seansy zaznamenala maximum 61,5 USc/lb. Analytici však predpokladajú, že ceny kávy budú pokračovať v oslabovaní, aj keď miernejším tempom.

Čakajú nedostatok

Ranné straty sa v piatok podarilo vymazať kontraktom na kakao, ktorým pomohla vlna priemyselných nákupov. Tá spustila pokrývanie krátkodobých pozícií a posunula májové futurity o 13 dolárov vyššie na 1028 USD za tonu. Obchodníci očakávajú v tomto roku býčí trend cien kakaa vzhľadom na pokles produkcie v západnej Afrike a nižšiu úrodu na Pobreží Slonoviny a v Ghane, ktoré vedú v rebríčku producentov kakaových bôbov.

V negatívnom teritóriu sa v piatok na burze CSCE ocitol cukor, keď otočil priaznivý vývoj z predchádzajúcej seansy. Májové futurity si odpočítali 0,15 na 8,77 centa za libru. Podľa názoru analytikov sa trh v priebehu týždňa dostane pod tlak oslabujúcej sa brazílskej meny, ktorá zaznamenala čerstvé dvojročné minimum. V roku 1999 čelila Brazília podobnému problému, no pokles kurzu brazílskeho reálu podporil export cukru do zahraničia a stiahol jeho ceny na 14-ročné dno, z ktorého sa dosiaľ sladká komodita celkom

Prekvapivé výpredaje

Americká burza COMEX zažila v piatok prekvapenie v podobe masívneho predávania futurít na meď, ktorý ich cenu tesne pred záverom potopil na 11-mesačné minimum. V posledných minútach obchodovania brokeri náhle plnili predajné príkazy zo strany fondov a červený kov tak nečakane prelomil kľúčovú hranicu podpory, čo podporilo ďalšie predajné príkazy. Najaktívnejšie sa obchodoval májový futuritný kontrakt, ktorý sa oslabil o 1,85 centa na 79,2 USc/lb, minimum od apríla 2000. V následnom arbitrážnom obchodovaní sa oslabil červený kov aj na londýnskej burze, kde trojmesačný kontrakt stratil 20 dolárov na záverečných 1732 USD za tonu. Podľa obchodníkov je pravdepodobnou príčinou silný dolár, klesajúce ceny akcií a pokračujúci nepriaznivý trend na trhu základných kovov. Prudké posilnenie dolára oproti euru a jenu malo za následok piatkový prepad trojmesačného kontraktu na hliník o 33 USD na 1494 USD/t.

(J. Plačko/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.