Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pri odmietnutí nereagujte emotívne

Rokovať o zvýšení mzdy nie je veľmi príjemné, občas je to však nevyhnutné

Ak ide o výšku vlastného platu, niektorí ľudia pociťujú také zábrany, že nie sú schopní o tejto téme hovoriť s nikým – a už vôbec nie s nadriadeným. Na jednej strane by väčšina zamestnancov rada zarábala viac peňazí, na druhej strane je pre mnohých z nich nepríjemné jednať sa akoby o cene seba samého. Ak zamestnávateľ nemá presne vypracované zásady rastu miezd a systém odmeňovania alebo ich v praxi nedodržiava, je potrebné vyžiadať si za dobré výkony viac peňazí.

Na rozhovor, v ktorom pracovník požiada obyčajne svojho priameho nadriadeného o zvýšenie platu, sa treba vopred pripraviť. Príprava však neznamená, že si žiadateľ o vyšší plat iba premyslí konečnú sumu, ktorú by na budúci mesiac rád videl na výplatnej páske... Argumentov a informácií si treba pripraviť oveľa, oveľa viac. Môže sa však stať, že aj napriek dôkladnej a presvedčivej argumentácii je odpoveďou zamietnutie žiadosti. Čo robiť v takomto prípade?

Nereagujte emotívne! Ak vašu žiadosť o zvýšenie platu zamietli alebo ak vám šéf povie, že by vám síce plat rád zvýšil, ale z rôznych dôvodov nemôže, neurážajte sa. Mohli by ste tým uškodiť sami sebe. Dali ste predsa jasne najavo, že chcete viac peňazí. Emotívnymi reakciami túto žiadosť neposilníte. Čím podráždenejšie budete reagovať, tým väčšie odmietnutie vyprovokujete.

Spýtajte sa na dôvod odmietnutia, ak vám nie je jasný. Rozhovor o zvýšení platu by ste nemali skončiť skôr, kým vám nebude jasný dôvod odmietnutia. Nemajte strach opýtať sa, máte právo to vedieť. Iba tak sa môžete dozvedieť, či je vo vašich silách v budúcnosti ovplyvniť negatívne stanovisko. Odmietnutie totiž môžu vyvolať aj objektívne faktory, ktoré sú mimo sféry vášho priameho vplyvu (napríklad zlé hospodárske podniky a pod.).

Zapamätajte si argumenty vášho nadriadeného. Zapíšte si v pamäti alebo priamo na papier argumenty a želania vášho nadriadeného. Aj pri tomto bode sa v prípade potreby pýtajte, ak vám nie je jasné, prečo vaša žiadosť neuspela. Spýtajte sa podrobne na očakávania, ktoré by ste mali splniť. Na základe týchto argumentov sa pripravte na najbližší rozhovor o zvýšení platu, aby ste šéfovi ukázali, že ste ochotný a schopný splniť jeho želania.

Dohodnite si nový termín rozhovoru o zvyšovaní platu. Pri odmietnutí si hneď vyžiadajte termín, v ktorom budete opäť hovoriť o úprave vášho platu. Nemusí to však byť až o rok, skúste navrhnúť šesťmesačný odklad.

Stanovte si ďalší postup. Ak váš šéf argumentoval tým, že ste nepracovali tak, ako si on predstavoval, mali by ste sa podľa možnosti spoločne dohodnúť, čo konkrétne musíte urobiť alebo dosiahnuť, aby vaša najbližšia žiadosť o zvýšenie mzdy bola úspešná. Šéf na jednej strane uvidí váš záujem nielen o peniaze, ale aj o prácu, na druhej strane vás bude táto dohoda motivovať k vyšším a lepším výkonom.

Čas čakania využite konštruktívne. Ak sa pri rokovaniach o zvýšení vášho platu dozviete, že v podniku alebo vo firme, v ktorej ste zamestnaný, je momentálne nepriaznivá situácia na podobné kroky, nereagujte emotívne a nepestuje v sebe zlosť a hnev. Pracujte na tom, aby ste vašim nadriadeným dodali čo najväčšie množstvo argumentov, ktoré svedčia vo váš prospech. Porozmýšľajte napríklad o riešeniach, ktoré by vášho zamestnávateľa opäť priviedli na cestu k zisku. Ak sa vám podarí prísť s úspešným nápadom, vyšší plat máte okamžite vo vrecku.

(hyž)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä na západnom a strednom Slovensku, ktoré prejde v nížinách do dažďa. Na krajnom severe a východe spočiatku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2, vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý premenlivý, na západe popoludní východný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, miestami až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Na severovýchode polooblačno až oblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách na severe -6 až -10, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe chladnejšie. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach, najmä na severe a východe miestami okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 18.06 hod.

Amsterdamzamračené 4
Atényjasno19
Belehraddážď15
Berlínpolooblačno1
Bratislavadážď6
Bruselzamračené 4
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno14
Frankfurtdážď4
Helsinkipolooblačno-1
Istanbulzamračené19
Kodaňjasno0
Lisabondážď16
Londýndážď5
Madridzamračené14
Milánooblačno19
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahadážď2
Rímpolojasno19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.