Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Iný kraj, iný mrav (13)

Taiwan a jeho pravidlá

Nezávislý ostrovný štát Taiwan, ktorý leží pri juhovýchodnom pobreží Číny, patrí

v súčasnosti ku krajinám s najväčším hospodárskym rastom na svete. Vďačí za to lacnej pracovnej sile a výbornej reklame taiwanských výrobkov, hoci ešte pred 40 rokmi produkoval iba cukor a ryžu.

Rokovacím jazykom je taiwančina a angličtina, v ktorej však domáci obchodní partneri majú určité rezervy, preto je vhodné využiť tlmočnícke služby. Pokiaľ ide o presnosť, napriek chaotickej dopravnej situácii a preplnenému plánovaciemu kalendáru sú Taiwančania presní. Vo všeobecnosti sú priateľskí a komunikatívni, ich životné tempo je rýchle až hektické. Svojho obchodného partnera však rešpektujú až vtedy, keď sa mu podarí získať si ich dôveru, čo niekedy môže trvať aj veľmi dlho.

Ako darček Taiwančania privítajú všetko, čo sa leskne a blyští. Poteší ich aj francúzske červené víno, kvalitná whisky, čokoláda – všetko drahé a vzácne značky. Nie je vhodné darovať hodinky (sú znamením pominuteľnosti), darčeky treba zabaliť do červeného (šťastie) alebo zeleného (život) papiera a podávať oboma rukami. Obdarovaný dar nikdy nerozbaľuje pred očami darcu.

Navštívenky treba odovzdávať podobne ako dary oboma rukami s miernym predklonom. Prijatú navštívenku sa nepatrí ihneď odložiť, lepšie je položiť si ju pred seba a venovať jej primeranú pozornosť. Na zadnú stranu vlastnej vizitky si treba dať bezpodmienečne napísať svoje meno čínskym písmom!

Pri spoločenských pozvaniach a obchodných rokovaniach v reštauráciách platí prísny zasadací poriadok. Najlepšie miesto má ten, kto je chrbtom obrátený k stene a pohľadom ku dverám. Pri posedení s taiwanskými obchodnými partnermi sa treba pripraviť na väčšie množstvo alkoholu a karaoke šou.

Napriek tropickej klíme, vysokej vlhkosti vzduchu a teplote (priemerná denná teplota je 31 °C) sa odporúča konvenčné biznis oblečenie: oblek, košeľa a viazanka u mužov a konzervatívne oblečenie u žien.

Pri stretnutiach s obchodnými partnermi si treba dať pozor na prehnané gestá a pomalé pohyby, ruky sa nepatrí dávať v bok, rovnako nie je vhodné ukazovať na niekoho prstom, používať ľavú ruku (považuje sa za „nečistú“), pri sedení dvíhať chodidlá zo zeme či prekrížiť nohu cez nohu. Pri rozhovoroch je vhodnou témou obchod, peniaze, úspech podnikania, kulinárstvo. V primeranej miere možno klásť aj osobné otázky. Tabu témami sú: náboženstvo, politika a všetko negatívne, ako napríklad choroby a smrť.

Taiwanské hospodárstvo tvoria väčšinou malé a stredné rodinné podniky, ktoré sú organizované hierarchicky. Riadi ich obyčajne najstarší člen rodiny (vek na Taiwane vzbudzuje rešpekt a úctu), ktorý sa rozhoduje rýchlo a pragmaticky. Napriek tomu pri tvorbe taktiky obchodného rokovania na Taiwane platí, že „kto neinvestuje čas, neuzavrie nijaký obchod“. V osobnom živote Taiwančanov platí, že život vypĺňa práca, peniaze a rodina, trávenie voľného času v našom chápaní pre nich nemá veľkú hodnotu.

(hyž)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä na západnom a strednom Slovensku, ktoré prejde v nížinách do dažďa. Na krajnom severe a východe spočiatku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2, vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý premenlivý, na západe popoludní východný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, miestami až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Na severovýchode polooblačno až oblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách na severe -6 až -10, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe chladnejšie. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach, najmä na severe a východe miestami okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 18.06 hod.

Amsterdamzamračené 4
Atényjasno19
Belehraddážď15
Berlínpolooblačno1
Bratislavadážď6
Bruselzamračené 4
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno14
Frankfurtdážď4
Helsinkipolooblačno-1
Istanbulzamračené19
Kodaňjasno0
Lisabondážď16
Londýndážď5
Madridzamračené14
Milánooblačno19
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahadážď2
Rímpolojasno19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.