Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Umieračik pre tradíciu ?

Najhlavnejšou príčinou sú veľké zmeny v životnom štýle Francúzov

Známe parížske kaviarne - centrá spoločenského a politického života - pomaly, ale isto vymierajú. Paríž sa preslávil svojimi historickými pamiatkami, nádhernými parkami, ale hádam najviac kaviarňami, ktoré reprezentujú francúzsku kultúru, spoločnosť a schopnosť radovať sa zo života. Práve kaviarne boli v minulosti miestom, kde sa ľudia stretávali a diskutovali. Ich pravidelnými hosťami boli revolucionári, filozofi, spisovatelia a myslitelia.

„Kaviareň predstavuje spôsob života,“ vysvetľuje Catherine Mathivatová, riaditeľka zrenovovaného podniku, v ktorom popíjal so svojim priateľmi Ernest Hemingway a iní slávni umelci.

Spôsob života sa za posledných sto rokov zmenil: kým ešte začiatkom 20. storočia slúžilo k spokojnosti smädným a hladným v celom Francúzsku 600 000 kaviarní a barov, dnes ich je menej ako 50 000 - a tento počet stále klesá. V Paríži, ktorý je kráľom kaviarní, bolo v roku 1999 takýchto podnikov 1700.

Zánik kaviarní má na svedomí viacero faktorov, no podľa odborníkov tým najhlavnejším sú veľké zmeny v životnom štýle Francúzov. Kaviarne s nimi nedokážu udržať krok. Inštitút francúzskej kaviarne v ére mobilných telefónov a rýchleho občerstvenia znehybnel v čase, bojuje o udržanie si svojho miesta v spoločnosti.

„V dnešnom uponáhľanom svete už ani Francúzi nemajú toľko času ako kedysi,“ vraví profesor Pierre Piriou, ktorý na americkej univerzite v Georgii prednáša francúzsku kultúru. Kedysi bolo normálne, že sa človek cestou z práce zastavil s priateľmi v kaviarni, poklebetil si a dal pár pohárikov. No dnes už mladí žijú inak, posielajú si e-maily a esemesky alebo surfujú po internete.

Aj napriek tomu sa v parížskych kaviarňach ešte stále stretávajú senátori, umelci, právnici či robotníci. Chodia si sem podebatovať o politike, zahrať sa nejakú hru, zabaviť sa s priateľmi alebo len tak posedieť a prečítať si noviny.

V typickej francúzskej kaviarni sa totiž nepodáva len presso a kapučíno. Sú to skôr malé bary, kde dostanete aj ľahké jedlo a pohár piva alebo vína, môžete si prečítať noviny či napísať pohľadnicu alebo naskicovať ostatných hostí. Tradičné kaviarne inšpirujú ľudí viac ako reťazce reštaurácií s rýchlym občerstvením. Chodí sa tam pre radosť, užiť si života.

(dan, TASR)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä na západnom a strednom Slovensku, ktoré prejde v nížinách do dažďa. Na krajnom severe a východe spočiatku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2, vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý premenlivý, na západe popoludní východný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, miestami až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Na severovýchode polooblačno až oblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách na severe -6 až -10, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe chladnejšie. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach, najmä na severe a východe miestami okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 18.06 hod.

Amsterdamzamračené 4
Atényjasno19
Belehraddážď15
Berlínpolooblačno1
Bratislavadážď6
Bruselzamračené 4
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno14
Frankfurtdážď4
Helsinkipolooblačno-1
Istanbulzamračené19
Kodaňjasno0
Lisabondážď16
Londýndážď5
Madridzamračené14
Milánooblačno19
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahadážď2
Rímpolojasno19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.