Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pomôže dolarizácia?

Dolarizácia krajín Latinskej Ameriky naberá na obrátkach. Americký dolár sa stal oficiálnou menou v Ekvádore a od začiatku tohto roka aj v Salvádore. Panama prijala za svoju menu dolár ešte v roku 1903. Najnovšie aj Guatemala prijala zákon o možnom vyplácaní miezd v cudzej mene, otváraní účtov v cudzích menách v bankách a používaní monetárnych nástrojov. Guvernér centrálnej banky Kostariky E. Lizano povedal, že jeho krajina môže ísť touto cestou a zrejme sa rozhodne pre najsilnejšiu menu na kontinente, americký dolár.

Pozitívne skúseností Ekvádoru so zavedením dolára ako svojej oficiálnej meny vyplývajú z hladkého fungovania menového systému a zo stabilizácie ekonomiky. Z obehu sa stiahlo 97 % hodnoty starého obeživa, národnej meny sucre a namiesto nich sa bežné transakcie zabezpečujú 453 miliónmi dolárov. Stabilizácia bola výrazným pozitívom po tom, ako krajina takmer upadla do kolapsu. V roku 1999 klesol HDP Ekvádoru o vyše 7 % a nachádzal sa vo fáze voľného pádu. Krajina prešla dvojročnou bankovou krízou, ceny vyleteli o 60 % a vlani o 91 %. Trend sa však zastavil a miera inflácie začína klesať.

Dolarizácia pomohla vytvoriť ovzdušie stability vďaka zvýšenej dôvere vo finančný trh. Napriek krátkodobej stabilizácii však nie je zavedenie dolára „všeliekom“, budúci hospodársky rast bude závisieť od schopnosti vlády realizovať štruktúrne reformy, ktoré by urobili ekonomiku príťažlivejšou pre zahraničných investorov. Rozhodujúce budú nasledujúce dva roky, ktoré ukážu správnosť voľby dolára ako náhrady za národnú menu.

(TASR)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä na západnom a strednom Slovensku, ktoré prejde v nížinách do dažďa. Na krajnom severe a východe spočiatku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2, vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý premenlivý, na západe popoludní východný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, miestami až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Na severovýchode polooblačno až oblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách na severe -6 až -10, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe chladnejšie. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach, najmä na severe a východe miestami okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 18.06 hod.

Amsterdamzamračené 4
Atényjasno19
Belehraddážď15
Berlínpolooblačno1
Bratislavadážď6
Bruselzamračené 4
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno14
Frankfurtdážď4
Helsinkipolooblačno-1
Istanbulzamračené19
Kodaňjasno0
Lisabondážď16
Londýndážď5
Madridzamračené14
Milánooblačno19
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahadážď2
Rímpolojasno19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.