Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Očakávaný rast miezd

Podľa najnovších odhadov viceguvernérky Národnej banky Slovenska (NBS) by mali reálne mzdy vzrásť v tomto roku o 1 %. Štatistický úrad (ŠÚ) SR minulý týždeň zverejnil očakávania o raste reálnej mzdy o 0,7 % v prvom polroku. Podľa viceguvernérky NBS E. Kohútikovej dosiahnu reálne mzdy po dvoch rokoch záporných hodnôt nárast pod vplyvom rastu ekonomiky (očakávaný rast HDP 2,8 až 3,2 %), ale aj vďaka nižšej inflácii. Zvýšenie reálnych miezd však podľa nej musí byť kryté rýchlejším tempom produktivity práce, aby neviedlo k zníženiu konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. Rast reálnych miezd o 1 % by pritom nemal vyvolať taký rast domáceho dopytu, aby ohrozil vnútornú a vonkajšiu stabilitu hospodárstva.

NBS navrhuje, aby časť privatizačných príjmov smerovala na naštartovanie reformy dôchodkového systému. Podľa Kohútikovej je potrebné dostatočne rýchlo uskutočniť aj reformu celého verejného sektora. Ak totiž reformy verejnej správy, sociálnej sféry, zdravotníctva a školstva neprebehnú včas, situácia v týchto oblastiach bude nadmerne zaťažovať výdavkovú stranu štátneho rozpočtu.

NBS očakáva v tomto roku priemernú medziročnú infláciu v intervale 7,0 až 7,5 % a celkovú medziročnú infláciu ku koncu roka na spodnej hranici cieľového pásma 6,7 až 8,2 %. V decembri 2000 ešte centrálna banka predpokladala, že priemerná medziročná miera inflácie sa bude pohybovať v rozpätí 7,1 až 8,3 %. NBS predpokladá, že v roku 2004 sa inflácia stabilizuje na úrovni 4 až 4,5 %.

(TASR)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä na západnom a strednom Slovensku, ktoré prejde v nížinách do dažďa. Na krajnom severe a východe spočiatku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2, vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý premenlivý, na západe popoludní východný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, miestami až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Na severovýchode polooblačno až oblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách na severe -6 až -10, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe chladnejšie. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach, najmä na severe a východe miestami okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 18.06 hod.

Amsterdamzamračené 4
Atényjasno19
Belehraddážď15
Berlínpolooblačno1
Bratislavadážď6
Bruselzamračené 4
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno14
Frankfurtdážď4
Helsinkipolooblačno-1
Istanbulzamračené19
Kodaňjasno0
Lisabondážď16
Londýndážď5
Madridzamračené14
Milánooblačno19
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahadážď2
Rímpolojasno19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.