Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nový protiinflačný nástroj

V najnovšom bulletine Európskej centrálnej banky (ECB) sa spomína, že sa v nej pracuje na novom indikátore včasného varovania nebezpečenstva inflácie na území spoločnej meny. Indikátor sa nazýva „money gap“, teda „peňažná medzera“. Nový indikátor robí potenciálnu infláciu plastickejšou ako hlavný indikátor ECB pre monetárny vývoj, ktorým je miera rastu množstva peňazí M3.

Každoročne stanovuje ECB referenčnú hodnotu rastu obeživa, ktorý by bol podľa nej optimálny. Od začiatku menovej únie je táto hodnota 4,5 %. Ak sa však skutočný rast peňazí v obehu dlhodobo pohybuje nad týmto údajom, vtedy jestvuje nebezpečenstvo inflácie.

ECB chce teraz vedieť nielen to, o koľko je z mesiaca na mesiac rast peňazí v obehu vyšší. Pokúša sa tiež vypátrať, koľko likvidity v hospodárstve sa tým vytvorilo, aký presne veľký je potenciál nebezpečenstva inflácie. Na báze stavov M3 vo štvrtom štvrťroku 1998 kumuluje na tento účel na jednej strane mesiac za mesiacom skutočné zmeny množstva obeživa, na druhej strane zbiera údaje, ktoré by sa dosiahli, keby množstvo obeživa bolo v súlade s referenčnou hodnotou.

Rozdiel medzi oboma údajmi M3 je „peňažná medzera“. Podľa údajov ECB tá teraz predstavuje približne 2 %. Teoreticky údaj hovorí: V hospodárstve jestvuje nadbytok likvidity, ktorý sa môže v raste cien prejaviť pomerom 1:1. Spúšťačom tohto procesu sa môžu stať prehnané mzdové dohody alebo cenový ropný šok.

Údaj o medzere v absolútnom stave však nemusí byť presný. Za aký čas sa nadbytočná likvidita môže prejaviť v raste cien? Aj výpočet peňažnej medzery môže mať svoje úskalia. Dôležitejšie ako jej absolútna úroveň by preto malo byť, ako sa vyvíja v čase.

(TASR)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä na západnom a strednom Slovensku, ktoré prejde v nížinách do dažďa. Na krajnom severe a východe spočiatku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2, vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý premenlivý, na západe popoludní východný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, miestami až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Na severovýchode polooblačno až oblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách na severe -6 až -10, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe chladnejšie. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach, najmä na severe a východe miestami okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 18.06 hod.

Amsterdamzamračené 4
Atényjasno19
Belehraddážď15
Berlínpolooblačno1
Bratislavadážď6
Bruselzamračené 4
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno14
Frankfurtdážď4
Helsinkipolooblačno-1
Istanbulzamračené19
Kodaňjasno0
Lisabondážď16
Londýndážď5
Madridzamračené14
Milánooblačno19
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahadážď2
Rímpolojasno19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.