Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Oslabená pozícia bondov

Včerajšie obchodovanie na americkom trhu dlhopisov sa nieslo v napätej atmosfére vzhľadom na očakávanú zmenu úrokovej politiky na stretnutí Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) v USA. Problémom však stále zostáva razancia zníženia základných úrokových sadzieb v ekonomike, ktorá by mala vytvoriť predpoklady na zastavenie hospodárskeho spomaľovania. Práve táto skutočnosť bola hybnou silou rapídnych ziskov dlhopisového trhu, ktorý rovnako profitoval aj z nelichotivého vývoja Wall Street. Cena benchmarkového 10-ročného bondu sa v priebehu utorkového obchodovania oslabila o 5/32 a dočasne sa stabilizovala na úrovni 101 9/32. Jeho výnos sa priebežne pohyboval okolo hodnoty 4,84 %. V prípade 30-ročných bondov sa cena priebežne ustálila na 101 6/32 pri strate 2/32. Výnos tohto dlhodobého bondu kolísal okolo úrovne 5,30 %. Definitívne rozhodnutie FOMC môže spôsobiť krátkodobé výpredaje na dlhopisových trhoch, no hlavným determinantom poklesu atraktivity bondov musí byť vzostupný trend akcií. Ak sa táto skutočnosť v najbližších dňoch nepotvrdí, môžeme očakávať návrat investorov na bezpečnejšie dlhopisové trhy.

Stabilita dominovala aj na dlhopisovom trhu eurolandu, keď absencia výraznejšieho cenového trendu na US trhoch podmienila vyčkávacie pozície investorov. V priebehu dňa sa zobchodovali len minimálne objemy, čo malo rovnako stabilizujúci dosah na vývoj trhu. Nijaký investor si nedovolil vyvíjať markantnejšiu obchodnú aktivitu aj napriek takmer istému zníženiu úrokových sadzieb v USA. V priebehu utorkového obchodovania sa výnos 10-ročného bundu posilnil o 0,4 bázického bodu (bp) a dočasne sa stabilizoval na úrovni 4,688 %. Júnový futuritný kontrakt na tento benchmarkový bund si odpočítal 0,05 zo svojej otváracej hodnoty a následne sa pohyboval na priebežných 109,63.

Globálny vplyv zasadnutia kľúčového výboru amerického FED-u sa rovnako prejavil na britskom trhu dlhopisov, ktorý bol okrem tejto skutočnosti oslabený aj miernymi ziskami akcií v Londýne. Zverejnenie niektorých makroekonomických ukazovateľov vo Veľkej Británii nemalo výraznejší dosah na vývoj trhu, keď miera jadrovej inflácie vzrástla mierne nad očakávania o 1,9 % na medzimesačnej báze. Júnový futuritný kontrakt na 10-ročný gilt sa oslabil o 0,34 na 118,40. V prípade short šterlingových kontraktov cena finišovala na 94,82 pri strate 0,30. Výnos benchmarkového giltu sa ustálil na hodnote 4,75 %, keď spread k jeho nemeckému ekvivalentu stúpol na 6 bp.

(M. Tirpák/REUTERS)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä na západnom a strednom Slovensku, ktoré prejde v nížinách do dažďa. Na krajnom severe a východe spočiatku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2, vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý premenlivý, na západe popoludní východný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, miestami až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Na severovýchode polooblačno až oblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách na severe -6 až -10, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe chladnejšie. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach, najmä na severe a východe miestami okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 18.06 hod.

Amsterdamzamračené 4
Atényjasno19
Belehraddážď15
Berlínpolooblačno1
Bratislavadážď6
Bruselzamračené 4
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno14
Frankfurtdážď4
Helsinkipolooblačno-1
Istanbulzamračené19
Kodaňjasno0
Lisabondážď16
Londýndážď5
Madridzamračené14
Milánooblačno19
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahadážď2
Rímpolojasno19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.