Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001

Odišli by ešte raz, hoc aj zajtra

Pobyt slovenských golfových nádejí v Sydney predstihol zámer

Účasť sedemnástich mladých golfistov na takmer mesačnom sústredení v Sydney má priniesť prvé ovocie a posunúť ho u nás na vyššiu úroveň až v nasledujúcich mesiacoch. Lenže už počas 3,5-týždňového pobytu priniesla škola golfu v krajine, kde patrí medzi masové, účastníkom efekt. „Mnohí si zlepšili výrazne hendikepy. Pracovali na zdokonaľovaní úderov, štýle hry. Najmladší účastníci - 12-ročný Samko Valúch, Peter Kajan, Ivan Hruška - sa presvedčili, že golf môže byť aj zábavou, nielen niečo povinné, kde sa súťaži. Navyše, všetci hrali v mimoriadne silnej konkurencii, často i 350-člennej. Zistili, že výkon, ktorým doma excelujú, nestačí vždy na úspech,“ začal rozoberať prínosy pobytu vedúci výpravy Richard Veselý. Pod jeho dohľadom do Sydney vycestovalo na základe kritérií Slovenskej golfovej únie 13 chlapcov a 4 dievčatá vo veku od 12 do 18 rokov a jeden golfista - inštruktor M. Oravec.

Nešlo o výlet

Účastníkov ubytovali rodiny členov golfového klubu Chatswood. Takmer denne boli na golfových ihriskách v Sydney. Absolvovali štyri tréningy s profesionálnymi trénermi. Dvakrát hrali turnaj proti juniorskému výberu golfového klubu Chatswood. Jeden vyhrali, druhý prehrali. Martin Zlatý a Juraj Zvarík dokonca zvíťazili v súťaži jednotlivcov a dvojíc v rámci klubového turnaja, a tých zasa naše nádeje odohrali niekoľko desiatok. Zažili atmosféru profesionálneho turnaja. „Deti doslova žili s golfom. Ak si niekto sľuboval od akcie výlet, bol sklamaný. Pobyt splnil všetky očakávania a mnohé predstihol. Mal som tam syna a ako rodič môžem vyhlásiť, že ak by sa naskytla šanca ísť na podobný kemp ešte raz, hoc aj zajtra, znova by som investoval peniaze do takej akcie,“ priznal R. Veselý. Jeho syn Radovan si zlepšil hendikep zo všetkých účastníkov najvýraznejšie. Poskočil z 26,1 na 21,7. Okrem neho sa to podarilo ešte ďalším siedmim účastníkom. Rodičia golfistov hradili letenky a vreckové, pobyt bol v réžii austrálskych rodín. „Okrem toho sme mali k dispozícii niekoľkokrát grátis hru na ihriskách a tam, kde sme museli platiť, išlo len o symbolickú sumu,“ dodal R. Veselý.

Nebola to náhoda

To, že austrálsky golfisti našli pochopenie pre našich hráčov - juniorov, nie je náhodné. Golf u protinožcov je azda najpopulárnejším športom. Celé generácie sa mu venujú. Víkendy Austrálčania bežne trávia pobytom na golfovom ihrisku. Krajina vytvorila pre golf vskutku vynikajúce podmienky. Naučila ľudí, že nejde o šport len pre určitú vrstvu obyvateľstva, ale je dostupný všetkým. Veľká pozornosť sa venuje mládežníckemu športu. Osobnosti svetového golfu ako napríklad G. Norman a J. Newton z tohto kontinentu podporujú mládežnícky golf vytváraním rôznych nadácií, ktoré finančne prispievajú na jeho rozvoj. Možno aj to bola inšpirácia pre ich krajana, jediného profesionálneho hráča a trénera, ktorý pôsobí na Slovensku, Andrewa Smarta. Jeho zásluhou načrelo hlbšie a odbornejšie do veľkého golfu 17 slovenských nádejí. „Andrew sa o nás staral mimoriadne zodpovedne. Ak sa náhodou vyskytli nejaké problémy, okamžite ich riešil. Venoval sa nám skoro celých 24 hodín. Deti vozil nielen na turnaje a tréningy, ale občas ich oboznámil aj so Sydney a jej okolím,“ doplnil R. Veselý.

Stela Geregayová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.