Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001

Európska netolerantnosť

Najpozitívnejší k cudzincom sú Španieli

Brusel (TASR) - Len každý piaty obyvateľ Európskej únie (EÚ) je ochotný bez výhrad prijať ľudí, ktorí na jej územie prichádzajú z východnej Európy za prácou. Naopak, 14 percent obyvateľov EÚ takýchto ľudí úplne odmieta a 60 percent ich je ochotných akceptovať s istými výhradami. Vyplýva to zo správy, ktorú včera v Bruseli zverejnilo Európske stredisko pre monitorovanie rasizmu a xenofóbie.

Najtolerantnejší sú v tomto smere Švédi - 44 percent ich je ochotných prijať pracovníkov z Východu bez výhrad, v Dánsku je to 35, v Španielsku 34 percent a v Taliansku 31 percent. Naopak, najviac sa pracovnej sily z východnej Európy obávajú Nemci - len 10 percent ľudí nemá voči nej výhrady, 21 percent ju odmieta úplne a 64 je ochotných ju prijať s výhradami. Rovnako Luxemburčania, Belgičania, Rakúšania a Gréci sú naklonení skôr proti pracovníkom z Východu.

Zo správy ďalej vyplýva, že menšiny a prisťahovalcov netoleruje v krajinách Európskej únie 14 percent obyvateľov. Aktívne ich toleruje 21 percent a pasívne 39 percent ľudí. Najväčšiu skupinu - 39 percent - však tvoria ľudia s pozitívnym aj negatívnym prístupom k menšinám a cudzincom.

Najviac netolerantných ľudí žije v Grécku (27 percent), Belgicku (25 percent) a Dánsku (20 percent). Naopak, najpozitívnejší vzťah k cudzincom majú Španieli, Taliani a Íri. V Španielsku menšiny netolerujú len štyri percentá opýtaných, pasívne ich toleruje 61 percent a aktívne 16 percent. V Taliansku pasívne toleruje menšiny 54 a aktívne 15 percent a v Írsku 50, resp. 15 percent.

„Tieto výsledky predstavujú dobrú i zlú správu,“ povedala pri predstavovaní štatistiky riaditeľka viedenského strediska Beate Winklerová. Dobrou správou podľa nej je, že prístup k menšinám a cudzincom sa v mnohých štátoch zmenil k lepšiemu. „Na druhej strane ukazujú výsledky negatívny vývoj - čoraz viac Európanov vyjadruje obavy, že prítomnosť menšín ohrozuje ich sociálne zabezpečenie a blahobyt,“ povedala novinárom Winklerová.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.