Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Svetové i domáce spory o značku

Súdy rozhodujú, kto môže názov používať

Je to u nás dosť rozšírený jav, že výrobky nesúce označenie svetoznámych výrobcov sa dajú kúpiť veľmi lacno na trhu. Lenže takéto „tričko od Versaceho“ má k Versacemu dosť ďaleko. Asi tak, ako je odtiaľto do juhovýchodnej Ázie. Jednoducho falzifikát a parazitovanie na značke. Ak by o to išlo, mohla by sa záležitosť dostať pred súd. Spory o ochrannú známku nie sú zase tak zriedkavá vec. A občas sa takáto záležitosť dostane aj do reklamného šotu. Takýto nápad vo svojej reklame využil aj pivovar Budejovický Budvar, ktorý sa o značku Bud a značku Budweiser súdi s americkým pivovarom Anheuser-Busch (AB) asi v 40 krajinách. Najnovšie, po desiatich rokoch sporov, vyhral na švajčiarskych súdoch, pričom je to len druhý konečný verdikt. Najvyšší spolkový súd v Lausanne v odvolacom konaní zamietol žalobu AB, požadujúcu od Budvaru, aby v krajine vykonal výmaz tejto ochrannej známky, a naopak vyhovel proti žalobe budějovického pivovaru. Znamená to, že spoločnosť AB musí vo Švajčiarsku skončiť používanie známky Bud. Súd Budvaru zároveň uložil, aby na svojom pive tejto značky zdôraznil jeho český pôvod. Podľa zástupcov Budvaru je to jediná cesta, ako obhájiť historické duševné práva podniku, a tým aj jeho postavenie na svetových trhoch.

Podobné veci sa odohrávajú aj na našich súdoch. Asi najmedializovanejšie sú spory o názov Kofola a Becherovka. Skupina slovenských výrobcov nápoja Kofola napríklad požiadala o vymazanie registrovanej ochrannej známky Kofola, ktorú vlastní česká firma Galena. Podnetom k podaniu návrhu boli listy, ktoré poslala Galena slovenským výrobcom, ktorí nevlastnia licenciu a vyzvala ich na zastavenie výroby. Dôvodom vymazania má byť registrácia ochrannej známky na označovanie sirupov a strojových minerálnych vôd, a nie na označovanie nealkoholických nápojov. Ďalším argumentom je strata rozlišovacej schopnosti, pri ktorej môže byť ochranná známka z registra vymazaná. Stratu podľa rozlišovania spôsobila Galena, pretože licenciu na výrobu nápoja pridelila asi 15 slovenským výrobcom. A spotrebitelia pod kofolou chápu druh nápoja, nie konkrétny výrobok od konkrétneho výrobcu. Predstavitelia niektorých výrobcov konštatovali, že Galena sa v polovici tohto roka obrátila na nich so žiadosťou o zastavenie výroby kofolových nápojov, rovnako v tlači upozornila na možnosť súdnych žalôb. Podľa vedúceho obchodného útvaru Galeny Aleša Martínka sa po zrušení obchodnej známky Kofola budú môcť na slovenskom trhu ponúkať kofolové nápoje s jediným obmedzením obchodného označovania, a to, aby názov nebol úplne identický. Ak však návrh na zrušenie neprejde, Galena bude svoje produkty chrániť naďalej, a to aj pri názvoch kofole podobných. Už teraz sirup z Galeny odoberá 15 slovenských výrobcov a v tomto roku sa na Slovensko vyvezie asi 2800 ton.

(TASR, ji)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä na západnom a strednom Slovensku, ktoré prejde v nížinách do dažďa. Na krajnom severe a východe spočiatku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2, vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý premenlivý, na západe popoludní východný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, miestami až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Na severovýchode polooblačno až oblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách na severe -6 až -10, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe chladnejšie. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach, najmä na severe a východe miestami okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 18.06 hod.

Amsterdamzamračené 4
Atényjasno19
Belehraddážď15
Berlínpolooblačno1
Bratislavadážď6
Bruselzamračené 4
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno14
Frankfurtdážď4
Helsinkipolooblačno-1
Istanbulzamračené19
Kodaňjasno0
Lisabondážď16
Londýndážď5
Madridzamračené14
Milánooblačno19
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahadážď2
Rímpolojasno19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.