Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Začal sa rozhodujúci útok?

Skopje zrejme nedostane zahraničnú vojenskú pomoc

Macedónska armáda včera prvýkrát začala ostreľovať z tankov pozície albánskych teroristov v oblasti severozápadne od Tetova. Podľa informácií redaktorov agentúry Reuters bolo stále počuť hrmenie tankových diel a zo zalesneného územia i z roztrúsených domov stúpal hustý dym. Územie, ktoré ostreľujú macedónske tanky, je väčšie než oblasť, na ktorú sa zamerali oddiely špeciálnych policajných síl od vypuknutia bojov minulú stredu. Môže to byť signálom, že macedónske jednotky odštartovali dlhšie avizovanú „poslednú operáciu zničenia teroristov“. V priebehu dňa prichádzali správy o zníženej intenzite bojov, čo obe strany prezentovali ako vlastný úspech. Albánci žijúci v Tetove informovali, že povstalci začali robiť nábor mužov spomedzi miestnych obyvateľov a vyvíjali na nich nátlak.

Zdanlivá podpora

Skopje aj včera dostalo medzinárodnú slovnú podporu zahraničia, no konkrétne prejavy pomoci zatiaľ chýbajú. USA tak odsúdili násilie albánskych separatistov, hľadajú však „nevojenské spôsoby pomoci“. Koordinátor spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javier Solana, ktorý je na návšteve Skopje, včera vyhlásil, že by macedónska vláda nemala vyjednávať s albánskymi teroristami, bojujúcimi proti vládnym jednotkám v okolí mesta Tetovo na severozápade bývalej juhoslovanskej republiky. „Rokovať s teroristami by za daných okolností bolo veľkou chybou, a preto medzinárodné spoločenstvo takýto postup macedónskym úradom neodporúča,“ zdôraznil bývalý generálny tajomník Severoatlantickej aliancie pred novinármi po stretnutí s prezidentom Macedónska Borisom Trajkovským. EÚ však reagovala chladne na myšlienku vyslania vojenských posíl západných krajín do Macedónska. Podobne sa k tomu stavajú aj jednotlivé európske krajiny. Ministri zahraničných vecí Nórska a Dánska včera vyhlásili, že už do balkánskeho regiónu nevyšlú dodatočné vojenské posily. Na telefonát generálneho tajomníka NATO Georgea Robertsona odpovedali, že Nórsko i Dánsko už urobili viac než ostatné krajiny. Grécko vyhlásilo, že aj napriek existencii dohody o bezpečnosti medzi Aténami Skopje nevyšle do Macedónska svojich vojakov. Ak tak urobí, tak len pod záštitou OSN. Na základe dohody o bezpečnosti Grécko už vyslalo na pomoc do Macedónska nákladné autá, sanitky a nepriestrelné vesty. Minulý rok poslalo macedónskej armáde obrnené vozidlá.

Požiadavky UCK

Albánska separatistická skupina Národná oslobodzovacia armáda (UCK) bojujúca za rozšírenie práv etnických Albáncov v Macedónsku vydala včera oficiálne vyhlásenie. Žiada od macedónskych úradov, aby Albáncom v krajine poskytli väčšie práva, od macedónskych Albáncov, aby podporili ich boj a od medzinárodného spoločenstva, aby uznalo legitimitu tohto boja. „Sme rozhodnutí realizovať svoje požiadavky a vyzývame macedónske úrady i mimovládnych predstaviteľov, aby čo najskôr zverejnili či chcú, aby sa toto vyriešilo pokojne alebo nie. Potom už nenesieme žiadnu zodpovednosť za budúci vývoj udalostí,“ uvádza sa v závere komuniké.

Exodus utečencov

V Macedónsku sa začína exodus utečencov - za posledné dni konfliktu s albánskymi separatistami je na úteku zo svojich domovov niekoľko tisíc osôb. Za posledných šesť dní opustilo svoje domovy približne 2300 macedónskych Albáncov a utieklo do Albánska v snahe vyhnúť sa oblastiam konfliktu macedónskych bezpečnostných síl a albánskych ozbrojencov. Informoval o tom včera hovorca Úradu vysokého komisára pre utečencov (UNHCR) vo švajčiarskej Ženeve Kris Janowski. Ďalších približne 1400 Albáncov, ale aj Macedóncov je na úteku do južného Srbska, odkiaľ chcú údajne pokračovať do Bosny a Chorvátska. Červený kríž dovedna registruje 3700 utečencov, z ktorých sa väčšina uchýlila do macedónskej metropoly Skopje.

(TASR/by)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä na západnom a strednom Slovensku, ktoré prejde v nížinách do dažďa. Na krajnom severe a východe spočiatku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2, vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý premenlivý, na západe popoludní východný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, miestami až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Na severovýchode polooblačno až oblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách na severe -6 až -10, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe chladnejšie. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach, najmä na severe a východe miestami okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 18.06 hod.

Amsterdamzamračené 4
Atényjasno19
Belehraddážď15
Berlínpolooblačno1
Bratislavadážď6
Bruselzamračené 4
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno14
Frankfurtdážď4
Helsinkipolooblačno-1
Istanbulzamračené19
Kodaňjasno0
Lisabondážď16
Londýndážď5
Madridzamračené14
Milánooblačno19
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahadážď2
Rímpolojasno19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.