Hospodársky denník
USD48,314 Sk
EUR43,673 Sk
CHF28,492 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  21.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Reforma všetku pôdu investorom neobnaží

Ruskí farmári žijú len z toho, čo si dorobia, nie z toho, čo zarobia, tvrdí podpredseda ruskej Agrárnej strany N. Karitonov, ktorého strana spolu s komunistami azda najostrejšie vystupuje proti komplexnej reforme agrárno-priemyselného komplexu v Ruskej federácii. Väčšina poľnohospodárskej pôdy v Rusku síce nie je od privatizácie v polovici 90. rokov štátnym majetkom, keďže vtedy vlastníctvo získali členovia privatizovaných družstiev, ktorí mali kupóny na určitý podiel. Avšak predaj tejto pôdy sa stal veľmi komplikovaný. Ľudia totiž majú kupóny na časť majetku družstva, presné rozmery ich pozemkov však neboli definované. Prezident Putin pred svojím zvolením uviedol, že uváži vyhlásenie referenda o tejto otázke. Novú koncepciu reformy preto Putinova vláda odštartovala začiatkom tohto roka. Ak má agrárny sektor nakŕmiť krajinu, treba vypracovať ekonomický model výroby a formy štátnej podpory.

Nový kódex by mal uzrieť svetlo sveta už v máji. Azda najnedočkavejší sú zahraniční investori, pretože nový kódex by mal po niekoľkých desiatkach rokoch (od roku 1917) umožniť vlastniť, registrovať, predávať, ako aj založiť pôdu tak tuzemcom, ako aj zahraničným investorom. „Je to pozitívny signál pre investície a pre právne garancie zahraničného majetku,“ zhodnotil tento krok napríklad F. Renard, šéf moskovskej pobočky francúzskeho koncernu Rhodia, ktorý neďaleko Moskvy investoval vyše 25 mil. USD. Nuž pravdou je, že investíciami prídu do agrárneho sektora aj financie na technológiu a zariadenie. Síce už v pondelok ruská vláda potvrdila, že bude úverovať agropriemyselný komplex, resp. preplatí úroky poľnohospodárov za úvery v bankách, a to až do výšky dvoch tretín. V tejto súvislosti vicepremiér A. Gordejev dokonca zdôraznil, že by tento rok vláda chcela nasmerovať do agropriemyselného komplexu 9 mld. rubľov, pričom vo federálnom rozpočte je na účel subvencií pripravených 1,4 mld. rubľov. A to je málo. Len mimochodom, pokiaľ ide o zariadenia, tento rok sa vyrobí napríklad len 6-tisíc kombajnov, hoci potreba je 20-tisíc.

Pozemková reforma zaiste vytvorí v Rusku aj strednú triedu vlastníkov. Lenže úvodné rozhorčenie podpredsedu agrárnej strany je zároveň obranou pred hlbšou reformou v poľnohospodárstve. Ak máme byť presnejší, reforma o transakciách s pozemkami sa nedotkne poľnohospodárskej pôdy, ktorá naďalej zostane v rukách štátu a bude podriadená špeciálnemu zákonu. O jeho podobe sa rozhodne pravdepodobne až v júni. Predpokladá sa, že zákon rozhodovanie o poľnohospodárskej pôde a jej trhovom využití presunie na regionálne orgány. Je zrejmé, že farmárska loby zosilní hlas po zachovaní súčasného stavu, pretože je známe, že s platmi, ktoré sa až nápadne podobajú existenčnému minimu, nemajú ruskí farmári ani najmenšiu šancu uspieť pred dravou a hladnou zahraničnou konkurenciou tešiacou sa na ruský poľnohospodársky trh.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, najmä na západnom a strednom Slovensku, ktoré prejde v nížinách do dažďa. Na krajnom severe a východe spočiatku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2, vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý premenlivý, na západe popoludní východný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, miestami až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Na severovýchode polooblačno až oblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách na severe -6 až -10, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe chladnejšie. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach, najmä na severe a východe miestami okolo -5, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 18.06 hod.

Amsterdamzamračené 4
Atényjasno19
Belehraddážď15
Berlínpolooblačno1
Bratislavadážď6
Bruselzamračené 4
Budapešťdážď6
Bukurešťoblačno14
Frankfurtdážď4
Helsinkipolooblačno-1
Istanbulzamračené19
Kodaňjasno0
Lisabondážď16
Londýndážď5
Madridzamračené14
Milánooblačno19
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Paríždážď6
Prahadážď2
Rímpolojasno19
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňdážď6
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.