Hospodársky denník
USD48,593 Sk
EUR43,644 Sk
CHF28,477 Sk
CZK1,263 Sk
  Štvrtok  22.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kto maľuje čerta na stenu?

Komentuje Zdena Rabayová

Novelu zákona o poplatkoch za znečistenie ovzdušia, ktorú parlament už schválil, prezident R. Schuster nepodpísal. Tí, ktorí boli proti poslaneckému návrhu schváleného zákona, si prehru nepriznávali, lebo sa spoliehali práve na to, že prezident bude akceptovať aj ich pripomienky. Dodajme, že s návrhom vyjadrilo nesúhlas nielen ministerstvo životného prostredia, ale aj vládny kabinet. Najmä preto, lebo návrh zmraziť výšku poplatkov za znečisťovanie ovzdušia pre tých, ktorí odoberajú hnedé slovenské uhlie, považovali za krok späť v približovaní sa našej legislatívy k legislatíve EÚ a za nesystémové opatrenie. Veď už zákon, ktorý stanovuje rast poplatkov, musel byť narýchlo koncom roku 1998 novelizovaný. Prečo? Podľa zákona o ovzduší z roku 1991 mali platiť aj pre existujúce zdroje znečistenia od 1. 1. 1999 prísnejšie limity a približne tretina zdrojov ich nebola schopná dodržať. Dôvodom bol nielen nedostatok finančných prostriedkov na opatrenia, ale aj spoliehanie sa niektorých znečisťovateľov na to, že ak pohrozia výpadkom energetických zdrojov, nakoniec i parlament pritlačia k múru. Tak sa aj stalo. Žiaľ, lehota na dodržiavanie prísnejších limitov pre existujúce zdroje znečistenia sa síce predĺžila až do roku 2006, ale prijal sa naozaj najradikálnejší rast poplatkov.

Pre najväčšieho odberateľa slovenského uhlia - Slovenské elektrárne - to znamená, že poplatky sa zvýšia na viac ako 1 mld. Sk. Z obavy, aby tieto zariadenia predčasne neodstavili alebo nezačali odoberať uhlie z Česka, čo by mohlo znamenať predčasnú smrť slovenského baníctva, vznikol práve už schválený poslanecký návrh. No na druhej strane predstavitelia SE potvrdili, že slovenské uhlie by ani za cenu vysokých poplatkov neprestali odoberať, čiže obavy z prepúšťania boli v prvom rade maľovaním čerta na stenu. Preto aj prezident SR prichádza s podnetom na kompromisné riešenie ochrany ovzdušia, ktoré by zamedzilo, aby sa problémy nezamestnanosti riešili na úkor životného prostredia. Navrhuje vláde, aby dopracovala novelu zákona prijatím uznesenia, podľa ktorého budú už do roku 2004 vybudované v teplárňach na spaľovanie uhlia odsírovacie zariadenia. No odpoveď na otázku, či to bude najvýhodnejšie riešenie pre SE, ktoré musia riešiť aj problém náhrady chýbajúceho výkonu, vzhľadom na rozhodnutie o predčasnom odstavení bohunickej V-1 a tiež vzhľadom na fakt, že dožívajú aj ďalšie ich zdroje, by mala podať seriózna, odborná analýza.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami dážď, od 1000 m na strednom a východnom Slovensku zrána prechodne aj v nižších polohách sneženie. Neskôr polojasno až oblačno a zrážky už len ojedinele. Najvyššia denná teplota 5 až 9, v nížinách väčšinou okolo 11 stupňov. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. Slabý premenlivý vietor. V piatok bude premenlivá oblačnosť a miestami prehánky, od 1000 m snehové. Nočná teplota 2 až -2 stupne. Denná teplota 5 až 9, na juhozápade okolo 11 stupňov. V sobotu polojasno až oblačno. Nočná teplota 1 až -3, na juhozápade 3 stupne. Denná teplota 9 až 13, na juhozápade okolo 16 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.50 a zapadne o 18.08 hod.

Amsterdamdážď9
Atényslnečno22
Belehraddážď10
Berlíndážď7
Bratislavadážď6
Bruseldážď9
Budapešťdážď9
Bukurešťzamračené10
Frankfurtdážď11
Helsinkisneženie-1
Istanbulpolojasno20
Kodaňzamračené2
Lisabonpolojasno22
Londýnprehánky8
Madridzamračené17
Milánojasno22
Moskvapolojasno3
Oslojasno2
Paríždážď12
Prahadážď6
Rímpolojasno23
Sofiazamračené12
Štokholmpolojasno3
Varšavazamračené4
Viedeňdážď7
Záhrebdážď9
Ženevaprehánky10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.