Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,583 Sk
CHF28,503 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  23.Marca 2001

Posledný oblet Miru

Končí sa jedna kapitola kozmonautiky

Moskva (TASR) - Operácia navádzania ruskej orbitálnej stanice Mir na jej záverečnú fázu pádu na Zem - nasmerovanie slnečných panelov orbitálnej stanice na Slnko - bola úspešne zavŕšená včera ráno, informovalo kontrolné riadiace centrum v Koroljove pri Moskve. Bola to posledná technická operácia pred začiatkom navádzania stanice do atmosféry.

Vesmírne laboratórium Mir s hmotnosťou 140 ton, ktoré bolo na orbite 15 rokov a obletelo Zem už viac ako 80 000-krát, bude najväčším objektom vytvoreným ľuďmi, aký kedy dopadol na Zem. Má sa tak stať už dnes. Tri zážihy motorov pomocnej rakety Progress dnes v skorých ranných hodinách mali Mir na obežnej dráhe najprv spomaliť, a potom naviesť na prudké klesanie do hustých vrstiev atmosféry. Pri horení v atmosfére by mali na Mire zhorieť aj zmutované pozemské baktérie, ktoré podľa vedcov i kozmonautov napadajú sklo, plasty a spôsobujú koróziu. Výskum v tejto oblasti je stále v plienkach a neexistuje odpoveď na otázku, či by sa baktérie z Miru mohli na Zemi rozmnožovať a ohroziť pozemský život. Posledná epizóda Miru, ktorý na obežnej dráhe obletí Zem za pol druha hodiny, bude trvať asi 30 minút. Medzi 7.30 a 8.00 h SEČ horiaci Mir v hustých vrstvách zemskej atmosféry prekoná vzdialenosť asi 14 000 kilometrov rýchlosťou 28 566 kilometrov za hodinu. Až na vodnú hladinu Pacifiku východne od Austrálie doletia ako meteority väčšie kusy Miru. Spolu s ostatnými 1500 menšími úlomkami spadne do vody asi 20 - 24 ton kozmického odpadu.

Na 200 miliónov USD poistilo združenie troch ruských poisťovní riziko dopadu trosiek ruskej orbitálnej stanice Mir na pevninu. Vedenie ruskej štátnej spoločnosti Rosaviakosmos za poistenie riadeného pádu stanice zaplatilo 1,2 milióna USD a verí, že dnes ráno k žiadnym mimoriadnym udalostiam či škodám na majetku tretích osôb nedôjde.

Až dopadnú zvyšky vesmírnej stanice do Tichého oceánu, bude to akoby symbolické skončenie éry ruskej kozmonautiky. Ale know-how získané za desiatky rokov vesmírneho programu Rusom zostáva, aj napriek nedostatočnej infraštruktúre a logistickému zabezpečeniu ruského výskumu vesmíru, napísal včera americký denník International Herald Tribune (IHT). Čas, keď bol ruský vesmírny program utajený, značne finančne náročný a neprinášal praktické výsledky pre každodenný život, sa zrejme už navždy skončil, domnieva sa denník. No na druhej strane ruské odpaľovacie zariadenia patria medzi najspoľahlivejšie na svete, a ak sa Rusko znovu postaví na nohy a začne svoj program realizovať aj v kontexte trhového hospodárstva, tak sa pred Moskvou môžu otvoriť úplne nové vyhliadky.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.