Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,583 Sk
CHF28,503 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  23.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nemecko-rakúsky tlak na EÚ

Chcú presadiť sedemročné prechodné obdobie

Brusel (TASR) - Nemecko a Rakúsko chcú na víkendovom summite EÚ v Štokholme vyvinúť tlak na svojich partnerov a presadiť sedemročné prechodné obdobie pre voľný pohyb pracovných síl z východnej Európy po rozšírení. Ako uviedol včera denník Die Presse, rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel a jeho nemecký kolega Gerhard Schröder budú presviedčať svojich partnerov, že sedemročné obmedzenie voľného pohybu je pre nich absolútne nevyhnutné, aby povedali áno rozšíreniu. Švédskemu predsedníctvu v EÚ sa nezdá nevhodné nastoliť túto tému na štokholmskom summite, hoci ten je zameraný najmä na ekonomiku. Mohlo by to totiž pomôcť dosiahnuť dohodu o tejto citlivej otázke na najvyššej úrovni a EÚ by tak mohla ľahšie dospieť k jednotnej pozícii do konca júna ešte pred belgickým predsedníctvom.

Doterajšia debata členských štátov i členov Európskej komisie ukázala, že väčšina presadzuje pružný systém prechodných období so stanovením hornej hranice obmedzenia voľného pohybu, pričom jednotlivé krajiny by si mohli obdobia prispôsobiť podľa vlastných potrieb. Do úvahy prichádza aj kombinácia so systémom ochranných klauzúl, keď by sa ochranné mechanizmy uplatnili napríklad až po narušení trhu práce. Väčšina krajín má podľa diplomatov pochopenie pre obavy Rakúska a Nemecka, ktoré susedia s kandidátskymi krajinami. Jasný nesúhlas so sedemročným prechodným obdobím však vyjadrilo Holandsko, Británia, Španielsko a Portugalsko. Prvé dve krajiny potrebujú nové pracovné sily, Madrid a Lisabon bojujú proti diskriminácii nových členov, keďže zažili prechodné obdobie po svojom vstupe do EÚ. Tri škandinávske krajiny spolu s Belgickom, Írskom a Luxemburskom sú otvorené konsenzu v tejto otázke a za istých podmienok je na konsenzus pripravené aj Francúzsko, Taliansko a Grécko.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami, najmä na severe a východe, občasný dážď alebo dážď so snehom - od 800 m sneženie. Ojedinele prechodne polojasno. Najvyššia denná teplota 4 až 9, pri prechodne zmenšenej oblačnosti okolo 11, vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Slabý premenlivý, miestami prechodne severozápadný vietor 3 až 6 m/s.

V sobotu bude prevažne oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 2 až -2, na severe lokálne okolo 4 stupne, denná teplota 3 až 7, na juhozápade okolo 9 stupňov. V nedeľu bude polojasno, zrána hmlisto. Cez deň od juhozápadu veľká oblačnosť až zamračené a neskôr občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 3 až -1, na severe aj chladnejšie, denná teplota 3 až 7, na juhu a juhozápade okolo 10 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.48 a zapadne o 18.09 hod.

Amsterdam

dážď7

Atény

jasno17

Belehrad

oblačno14

Berlín

dážď3

Bratislava

oblačno11

Brusel

dážď7

Budapešť

oblačno10

Bukurešť

dážď9

Frankfurt

dážď10

Helsinki

sneženie-5

Istanbul

oblačno11

Kodaň

oblačno3

Lisabon

polooblačno18

Londýn

dážď10

Madrid

jasno24

Miláno

oblačno21

Moskva

sneženie-4

Oslo

jasno-4

Paríž

dážď15

Praha

dážď9

Rím

jasno24

Sofia

polooblačno10

Štokholm

jasno0

Varšava

oblačno3

Viedeň

dážď10

Záhreb

oblačno15

Ženeva

dážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.