Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,583 Sk
CHF28,503 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  23.Marca 2001

Ochudobnené analýzy?

Nelogickosti v talianskej správe o uráne

V týchto dňoch uzrelo svetlo sveta niekoľko odborných analýz, ktoré tvrdia, že ochudobnený urán nespôsobuje rakovinu. Hoci ich vypracovali experti (na objednávku EÚ, OSN či jednotlivých západoeurópskych krajín), sotva môžu rozptýliť obavy o zdravie západných vojakov či obyvateľov Bosny a Kosova.

V čom je problém? Odborníci OSN napríklad neskúmali tzv. balkánsky syndróm ako jav, ale v Kosove preverovali situáciu na miestach, kde dopadli projektily z ochudobneným uránom. Nezaznamenali síce podstatnejšie nebezpečenstvá pre ľudské zdravie z hľadiska štandardov Svetovej zdravotnej organizácie, ale zistenie nejakej dramatickej kontaminácie sa očakávať ani nedalo. Veď projektily s ochudobneným uránom určite boli v tomto smere testované ešte pred použitím. Navyše treba povedať, že skupina OSN preskúmala len 12 percent z miest, na ktorých bola uránová munícia použitá, a aj to pre mínové a ďalšie nebezpečenstvá len v obmedzenom rozsahu. Preto neprekvapuje, že aj záverečná správa odporúča pokračovať v skúmaní, najmä v Bosne.

Taliansky odborný tím zasa vo svojej správe tvrdí, že balkánsky syndróm vôbec neexistuje. Logika je zdanlivo jednoduchá a presná. Medzi 39 450 talianskymi vojakmi slúžiacimi v Kosove a v Bosne sa objavilo približne 30 prípadov zhubných nádorov. Doktor Franco Mandelli, jeden z členov expertnej vyšetrovacej skupiny, uviedol, že výskyt prípadov rakoviny medzi vojakmi slúžiacimi v Kosove a Bosne je ešte nižší ako výskyt rakoviny v rámci celkovej populácie v tej istej vekovej kategórie. Združenie zastupujúce talianskych vojakov a ich rodiny však okamžite spochybnilo dôveryhodnosť oficiálnej správy. Asociácia tvrdí, že publikované zistenia boli skreslené, keďže účinky ochudobneného uránu sa sledovali aj u vojakov, ktorí nepôsobili v kontaminovaných oblastiach, alebo ktorí boli na Balkán vyslaní iba na jeden deň. No a k tomu môžeme dodať aj ďalšie nedostatky tejto teórie. Vojaci totiž v žiadnom prípade nie sú reprezentatívnou vzorkou zo zdravotného hľadiska. Naopak, mali by predstavovať tú najzdravšiu časť obyvateľstva. Okrem toho je len veľmi malá pravdepodobnosť, že sa choroba už teraz prejaví u vojakov, ktorí slúžili v Kosove, keďže skúsenosti ukazujú, že syndróm sa objavuje až po niekoľkých rokoch.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.