Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,583 Sk
CHF28,503 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  23.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Irkutská schôdzka naslepo

Deklarácia o Kurilách má ešte veľa nejasností

Je to zhoda náhod alebo zámer? Predtým, než sa juhokórejský prezident dopracoval k rokovaniam s ruským kolegom o obavách Moskvy z národného protiraketového systému NMD a budúcnosti ruskej spolupráce s Kórejským polostrovom, odskočil si na návštevu Washingtonu. A začiatkom tohto týždňa bol na pozvanie Bieleho domu v USA aj japonský premiér Yoshiro Mori, ktorý sa pripravoval aj na japonsko-ruský nedeľný summit v Irkutsku. Ten je zasvätený podpisu deklarácie, ktorá by mala podčiarknuť platnosť sovietsko-japonskej deklarácie z roku 1956 o Kurilských ostrovoch Turup, Kunašir, Šikotan a súostrovie Habomai, s celkovou plochou 8000 km2 s tým, že pôjde o právny základ určenia ich budúcnosti.

Problémom je fakt, že hoci Rusko nemieni odstúpiť od tejto deklarácie, obe krajiny majú stále neprekonateľné trecie plochy najmä pri výklade paragrafu 9, poskytujúcemu možnosť dvoch južných kurilských ostrovov Šikotan a Habomai postúpiť po podpise mierovej zmluvy Japonsku. Sťažujúcim faktorom je, že obe strany „nie sú v tejto otázke pripravené pohnúť sa smerom ku kompromisu“, ako ešte minulý týždeň uviedol zástupca ruského šéfa diplomacie A. Losjukov. Veď v návrhu irkutskej deklarácie je veľa podmienok, ktoré budú obe strany riešiť až počas stretnutia. Konečné rozhodnutie okrem toho vraj „nie je želateľné“, tvrdia ruské diplomatické zdroje a zdôrazňujú, že japonská strana má k danej otázke riešenia statusu Kuríl absolútne odlišný prístup (najprv ostrovy, potom mierová zmluva a následne lákavá finančná pomoc Rusku). Moriho predchodcovia Mijazava a Hašimoto za Jeľcina nepochodili a minulý rok po prvý raz nepochodil ani Mori. Lenže nejde iba o možné ďalšie právne nároky iných krajín či skôr subjektov RF, ale podľa ruskej ústavy akékoľvek územné zmeny možno vykonať jedine celonárodným referendom. To, že chce osud ostrovov Moskva riešiť až po podpise mierovej zmluvy, vychádza z toho, že v minulosti, presnejšie v roku 1951, sa Japonsko druhýkrát vzdalo nárokov na tieto ostrovy. To potvrdilo aj v mierovej zmluve s USA. V roku 1956 bola už pripravená na podpísanie sovietsko-japonská deklarácia, na základe ktorej mali byť ostrovy Habomai a Šikotan odovzdané Japonsku, no zasiahli USA a Tokiu pohrozili, že ak nebude žiadať všetky štyri ostrovy, nedostane späť ani Okinavu okupovanú Američanmi. Nebyť tohto výstražného prstu Washingtonu, ktorý vtedy nemal záujem o rozvoj sovietsko-japonských vzťahov, súčasnosť Kuríl by dnes bola podľa priania Japonska. A okrem toho Tokio premárnilo šancu trvaním na niekdajšom návrhu Obučiho z apríla 1998 vrátiť ostrovy s tým, že by ich Rusko ešte 50 rokov na to mohlo používať, ale otočilo rozhovory v štýle roku 1956, keď ešte ZSSR „vyšiel v ústrety prianiu Japoncov a s prihliadnutím k záujmom japonského štátu súhlasil s odovzdaním ostrovov Habomai a Šikotan Japonsku“. S tým, že sa akt uskutoční až po podpise mierovej zmluvy.

Odovzdaním ostrovov by Rusko stratilo kontrolu nad prielivmi spájajúcimi spomínané Ochotské more s Tichým oceánom. A to je pre Moskvu silná protiváha dočasnej, aj keď lákavej finančnej pomoci. Takže aj preto bude irkutská schôdzka skôr len naslepo, s nádejou, že sa jeden z partnerov nadchne na tvrdý ústupok.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami, najmä na severe a východe, občasný dážď alebo dážď so snehom - od 800 m sneženie. Ojedinele prechodne polojasno. Najvyššia denná teplota 4 až 9, pri prechodne zmenšenej oblačnosti okolo 11, vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Slabý premenlivý, miestami prechodne severozápadný vietor 3 až 6 m/s.

V sobotu bude prevažne oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 2 až -2, na severe lokálne okolo 4 stupne, denná teplota 3 až 7, na juhozápade okolo 9 stupňov. V nedeľu bude polojasno, zrána hmlisto. Cez deň od juhozápadu veľká oblačnosť až zamračené a neskôr občasný dážď, na horách sneženie. Nočná teplota 3 až -1, na severe aj chladnejšie, denná teplota 3 až 7, na juhu a juhozápade okolo 10 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.48 a zapadne o 18.09 hod.

Amsterdam

dážď7

Atény

jasno17

Belehrad

oblačno14

Berlín

dážď3

Bratislava

oblačno11

Brusel

dážď7

Budapešť

oblačno10

Bukurešť

dážď9

Frankfurt

dážď10

Helsinki

sneženie-5

Istanbul

oblačno11

Kodaň

oblačno3

Lisabon

polooblačno18

Londýn

dážď10

Madrid

jasno24

Miláno

oblačno21

Moskva

sneženie-4

Oslo

jasno-4

Paríž

dážď15

Praha

dážď9

Rím

jasno24

Sofia

polooblačno10

Štokholm

jasno0

Varšava

oblačno3

Viedeň

dážď10

Záhreb

oblačno15

Ženeva

dážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.