Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,583 Sk
CHF28,503 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  23.Marca 2001

Moskva zdesená americkým krokom

Rusko stojí na prahu najväčšej diplomatickej roztržky s USA od skončenia studenej vojny. Spojené štáty americké v noci navčera vypovedali šiestich ruských diplomatov a ďalším 45 nariadili opustiť krajinu v odpovedi na podozrenie, že Moskva využívala dlhoročného agenta a špecialistu na kontrašpionáž amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Roberta Hanssena (56) na krádež amerických štátnych tajomstiev. Hanssen je obvinený zo špionáže pre Moskvu. Šiesti diplomati USA už opustili. Vypovedanie ostatných vyplýva z amerických obáv, že na území USA operuje príliš veľa ruských spravodajských dôstojníkov. Moskva vníma plány USA na vypovedanie 51 ruských diplomatov z krajiny ako „mimoriadne nepriateľský krok“ a bude odpovedať takým istým odvetným opatrením. Ostatní diplomati z 50-člennej skupiny majú opustiť USA do leta, aby sa počet osadenstva ruského veľvyslanectva vo Washingtone znížil na rovnakú úroveň, ako je to v prípade americkej ambasády v Moskve, teda približne na 100 osôb. V tejto kategórii sa nachádzajú aj niektorí z najskúsenejších spravodajských dôstojníkov Ruska.

Hanssen, ktorý pôsobil v FBI 25 rokov, je obvinený zo špionáže pre Moskvu od roku 1985 výmenou za 1,4 mil. USD v peniazoch a diamantoch. Hanssen údajne predával Moskve tajné informácie vrátane mien dvojitých agentov a amerických metód sledovania pomocou elektronických prístrojov. Tieto odhalenia vážne poškodzujú národnú bezpečnosť USA. Predbežné vypočúvanie obvineného je naplánované na 21. mája. V prípade, že súd uzná jeho vinu, hrozí mu trest smrti ale doživotné väzenie. Šiesti vypovedaní diplomati boli obvinení z toho, že pôsobili ako „spravodajskí manipulanti“ priamo zapojení do prípadu Hanssena. Tento špionážny prípad je jedným z najvážnejších nabúraní bezpečnosti v histórii USA.

Poradca ruského prezidenta pre otázky zahraničnej politiky Sergej Prichoďko označil včera plány USA na vypovedanie 51 ruských diplomatov, podozrivých zo špionáže, za návrat do éry studenej vojny. „Akékoľvek kampane špionážnej mánie alebo pátrania po nepriateľovi sú hodné hlbokého poľutovania a sú návratom do éry studenej vojny,“ podčiarkol Prichoďko. Ako uviedol nemenovaný predstaviteľ ruskej vlády, reakcia Ruska bude zrkadlovým obrazom krokov USA. Americká hrozba „je nielen zúčtovaním medzi tajnými službami, ale aj dôkazom, že americká vláda sleduje líniu skomplikovania vzťahov k Rusku,“ dodal nemenovaný predstaviteľ ruskej vlády. Počet 51 ruských diplomatov, ktorí musia opustiť USA, je priveľký, zaznievajú hlasy z Moskvy. Aj desať rokov po kolapse komunizmu zostávajú obvinenia zo špionáže medzi Moskvou a Západom bežnou vecou. Rusko tvrdí, že teraz odhaľuje viac špiónov ako za temných čias konfrontácie medzi Východom a Západom. Za predpokladu, že početná skupina ruských diplomatov bude nakoniec predsa len vypovedaná, pôjde o najmasívnejšie vyhostenie ruských diplomatov z USA od roku 1986, keď americký prezident Ronald Reagan nariadil odchod 80 sovietskym diplomatom v rámci operácie Hladovka.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.