Hospodársky denník
USD48,84 Sk
EUR43,626 Sk
CHF28,463 Sk
CZK1,267 Sk
  Pondelok  26.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Púšte na postupe

Podľa dokumentov OSN sa na Zemi rozširujú púšte stále rýchlejšie. Tento jav, označovaný ako desertifikácia, nie je problémom iba pre štáty v oblasti Sahary, ale má aj globálny charakter.

Desať percent územia Talianska sa môže zmeniť na púšť. Tento katastrofický scenár predložila verejnosti pred tromi rokmi talianska ekologická organizácia Legambiente. Postihnuté majú byť najmä Sicília, Sardínia, Apulie, Kalábria a Basilicata. Je to nezodpovedné strašenie obyvateľov? Nie tak celkom. Desertifikácia totiž Európe skutočne hrozí.

Na konferencii OSN o desertifikácii v senegalskom Dakare v roku 1998 takmer dve tisícky delegátov hľadali zhodu o spôsoboch, ako bojovať proti šíriacim sa púšťam. Priemyselné štáty vydávajú každý rok miliardy, aby znížili produkciu skleníkových plynov, ale zatiaľ dosiahli iba čiastočné lokálne úspechy.

Vedci sa snažia presvedčiť predstaviteľov týchto krajín, aby tomuto problému venovali väčšiu pozornosť. Podľa ich názoru tieto krajiny musia pochopiť, že šíriace sa púšte sú globálnym ekologickým problémom a že postihnú všetkých.

Desertifikácia prebieha tak, že sa najskôr zníži schopnosť krajiny vyrovnať prirodzené výkyvy klímy. Pôda vysychá, úrodná ornica je postupne odviata vetrom alebo spláchnutá dažďami. K tomuto javu samozrejme prispievajú aj prirodzené výkyvy klímy - obdobie sucha striedané vlhkými obdobiami - , ale z väčšej časti je zodpovedný človek. K hlavným príčinám desertifkácie patrí klčovanie lesov, necitlivá poľnohospodárska politika, plytvanie vodou.

Za príkladmi netreba cestovať na iné kontinenty. Pred tromi rokmi zverejnila skupina 40 vedcov štúdiu nazvanú Mealus II, ktorá bola výsledkom päťročného skúmania ekologických zmien v oblasti Stredomoria. Uvádza sa v nej, že klimatické zmeny v Európe sú v plnom prúde a ich možné následky priamo zasiahnu milióny ľudí. Koordinátor projektu, profesor John Thorns z londýnskej Kings College vtedy upozornil, že od roku 1963 merajú pokračujúci úbytok zrážok. Súčasne pribúda počet a dĺžka trvania veľkých horúčav a silných búrok.

Podľa dokumentov predložených na spomínanej konferencii v Dakare nárast púští už spôsobil v mnohých krajinách rozsiahle sociálne a ekonomické problémy a škody vo výške 42 miliárd dolárov. Odvtedy sa ešte zvýšili. Rozširovanie suchých oblastí v súčasnosti priamo postihuje asi 260 miliónov ľudí. Štvornásobné množstvo ľudí je postihnutých nepriamo. V Severnej Amerike je 74 % suchých oblastí ohrozených desertifikáciou, v Afrike je 73 percent takých území už nenávratne premenených na púšť alebo polopúšť. Postihnutá je aj Ázia a oblasť Pacifiku.

Pre priemyselne rozvinuté krajiny je zastavenie rýchlej desertifikácie dôležité aj z iného dôvodu. Každá ďalšia suchá oblasť v rozvojových krajinách totiž znamená prúd utečencov, ktorí z chudobného juhu smerujú na bohatý sever.

(mb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.