Hospodársky denník
USD48,84 Sk
EUR43,626 Sk
CHF28,463 Sk
CZK1,267 Sk
  Pondelok  26.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nepriama podpora ziskov ropy

Výrazné zisky ropných derivátov sa v priebehu posledného minulotýždňového obchodovania na trhu ropy na New York Mercantile Exchange (NYMEX) transformovali do ziskového ťaženia jednotlivých kontraktov tejto strategickej komodity. Správa o znížení produkcie v Mexiku, ktoré je jedným z najvýznamnejších producentov z nečlenov OPEC-u, rovnako zvýšila napätie na tomto trhu. Mierne oživenie Wall Street na konci týždňa oslabilo špekulácie o možnom rapídnom znížení spotrebiteľského dopytu v súvislosti so spomaľovaním US hospodárstva. Májové kontrakty ropy si v piatok pripočítali 76 USc k dobru a zatvárali obchodovanie na úrovni 27,30 USD za barel. Najväčšia pozornosť investorov sa upriamila na sektor ropných derivátov, kde aprílový vykurovací olej poskočil o 3,97 USc a finišoval predvíkendové obchodovanie na úrovni 76,60 USc za galón. V prípade rovnako datovaných kontaktov benzínu sa cena posilnila o 1,60 USc na záverečných 92,56 USc za galón. Na rozhodnutie členských krajín OPEC o redukcii produkčných kvót o 1 mil. barelov denne reagovalo aj Mexiko, ktoré oznámilo zníženie dennej produkcie ropy o 40 tis. barelov s platnosťou od začiatku apríla. Jednotná orientácia produkčných politík všetkých významných svetových producentov len potvrdzuje obavy nad možnosťou prepadu ceny ropy na nízke hodnoty v súvislosti s vývojom svetového hospodárstva.

Bez trendu

Absencia cenového trendu bola kľúčovou charakteristikou piatkového obchodovania na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e. Aj napriek tejto skutočnosti zaznamenali kontrakty zlata posilnenie, keď reagovali na mierne straty amerického dolára na devízových trhoch. Dôležitým determinantom vývoja bola aj nízka likvidita, keď väčšina obchodníkov zaujímala vyčkávacie pozície s dôrazom na vývoj akciových indexov. Práve z tohto dôvodu nemôžeme považovať piatkové zisky zlata za významnejšiu zmenu v aktuálnej situácii na burze. Aprílové dodávky tohto kovu sa posilnili o 30 USc a finišovali piatkové obchodovanie na úrovni 261,70 USD za troyskú uncu. Spotové ceny zlata sa ku koncu dňa ustálili na hodnote 262,10/60 USD/oz. Správa o pripravovanom predaji zlatých rezerv švajčiarskej národnej banky nemala výraznejší dosah na vývoj trhu vzhľadom na skutočnosť, že predaj bude realizovaný priamo cez trh do portfólií inštitucionálnych investorov. Májové striebro sa v piatok stabilizovalo na 4,363 USD/oz pri miernom zisku 0,8 USc. Zmiešaný vývoj dominoval v platinou vedenej skupine kovov, kde si júnové paládium pripočítalo 3 USD na záverečných 780 USD/oz. Aprílová platina sa naopak oslabila o 2,30 USD a zakončila na 566,80 USD/oz.

Korekcia medi

Nevyhnutná korekcia predchádzajúceho oslabenia podmienila mierne zisky medi v priebehu piatkového obchodovania na COMEX-e. Problémom však stále zostáva extrémne nízka likvidita trhu, ktorý okrem iného trpí aj odchodom kapitálovo silných fondov. Májový kontrakt medi si na konci minulého týždňa pripočítal 0,20 USc k dobru a zatváral obchodovanie na úrovni 78,60 USc za libru. Podľa vyjadrení analytikov existuje na trhu priestor na krátkodobé posilnenie, no dlhodobejší rastový trend musí byť podporený najmä vývojom akciových trhov a US hospodárstva.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.