Hospodársky denník
USD48,84 Sk
EUR43,626 Sk
CHF28,463 Sk
CZK1,267 Sk
  Pondelok  26.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Turizmus vo svete v roku 2000

Obľúbený stále aj Karibik, Južná Amerika a Malajzia

Na prelome tisícročí cestovný ruch dosahoval oveľa rýchlejší rast, ako sa kedykoľvek predtým očakávalo. Možno, že udalosti roku 2000, akými boli letné olympijské hry, Majstrovstvá Európy vo futbale, Expo 2000, jubileum Vatikánu a mnoho iných, boli príčinou, aby ľudia viac cestovali. Počet turistov vzrástol v porovnaní s rokom 1999 o 7,4 percenta a celkové príjmy zo zahraničného cestovného ruchu vzrástli o 4,5 percenta na 476 mld. USD. Najrýchlejšie rastúcimi regiónmi boli naďalej východná Ázia a Pacifik s prírastkom 14,5 percenta. Európa, v ktorej sa realizuje 58 percent celosvetového cestovného ruchu, zaznamenala 6,2-percentný nárast, pričom počet návštevníkov vzrástol na 403 miliónov. Európa bola v minulom roku hviezdou svetového turizmu, pričom aj stredoeurópske a východoeurópske štáty sa zotavili z neblahých účinkov vojny v Kosove a Turecko zaznamenalo dokonca 39,6-percentný medziročný nárast počtu návštevníkov! Vysoké nárasty návštevnosti zaznamenali dokonca aj chladné severské krajiny, najmä Island (+19 %), Fínsko (+10 %) a Estónsko (+15,8 %). Veľká Británia stratila v dôsledku silného kurzu libry.

Podľa generálneho tajomníka WTO (Svetová organizácia cestovného ruchu) Francesca Francialliho silný dolár a relatívne slabé euro priťahovali do Európy veľký počet Američanov. Silný dolár neodradil turistov od návštevy USA a nárast počtu zahraničných návštevníkov preskočil európsky a dosiahol až 8,7 %. Medzi návštevníkov patrili veľké skupiny Japoncov a Angličanov, ale aj po teplejších krajinách túžiaci Kanaďania. Vysoké medziročné nárasty nad 7 % dosahovala aj Južná Amerika a oblasť Karibiku. Tieto už tradičné oblasti svetového cestovného ruchu dostávajú silného konkurenta vo východnej Ázii, predovšetkým v Malajzii (+26,1 %), Thajsku (+ 10,7 %) či Macau (+32,3 %). Baštami turistiky zostávajú Hongkong (133 mil. návštevníkov) a Singapur (7 mil. návštevníkov). Ukazuje sa, že turistov čoraz viac priťahujú exotické krajiny, pričom v južnej Ázii je to India a čoraz viac obľúbenejší Irán (+28,7 %).

Vďaka „miléniovým“ návštevám historických miest spojených so životom Ježiša Krista vzrástla návštevnosť Izraela za prvých deväť mesiacov minulého roka až o 20 %. Násilie, ktoré neskôr v oblasti vypuklo, odradilo zahraničných návštevníkov, a tak ich počet dosiahol celkovo 2,4 milióna (+3,8 %). Žiadaným turistickým cieľom sa znova stáva Egypt (+ 14,7 %), ale aj iné africké krajiny, ako je Keňa (+30 %), Zambia a Alžírsko.

A aké sú ďalšie predpovede? Odborníci už neočakávajú také vysoké tempá rastu zahraničnej návštevnosti, ako to bolo v roku 2000. Treba rátať so spomalením ekonomického rastu v USA, hoci skúsenosti z minulých dekád ukázali, že ľudia rovnako cestujú aj v menej prospešných časoch. Priemerný nárast zahraničnej návštevnosti na rok 2001 odhadujú na 4,1 %, pričom v roku 2010 by mohli dosiahnuť 1 miliardu a do roku 2020 až 1,56 miliardy zahraničných turistov. Za ten čas by mali totiž zosilnieť krajiny Európy.

Rudolfa Vallová

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.