Hospodársky denník
USD48,84 Sk
EUR43,626 Sk
CHF28,463 Sk
CZK1,267 Sk
  Pondelok  26.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Oko za oko alebo prímerie?

Rusko vypovedalo diplomatov a dobré vzťahy pokračujú

Ešte vo štvrtok uplynulý týždeň americký prezident G. W. Bush deklaroval, že medzi Ruskom a USA sú dobré vzťahy. Teda po tom, čo USA vyhostili z ich územia 50 ruských diplomatov, ktorých obvinili zo špionážnej služby pre svoju krajinu. Deň na to - deklarujúc z ruskej strany rovnako pozitívne vzťahy, požiadalo pre istotu Rusko Spojené štáty, aby stiahlo 50 diplomatov pôsobiacich v RF. Štyria americkí diplomatickí pracovníci musia podľa daného verdiktu opustiť ruské územie ihneď a ďalších 46 do leta tohto roka. Teda oko za oko. Veď je zrejmé, a uvedomil si to aj americký prezident, že išlo len o ruskú odvetu. Bush podľa svojho hovorcu totiž nie je prekvapený, že aj v období po skončení studenej vojny pokračuje zbieranie tajných informácií spravodajskými službami oboch krajín (len nedávno pochválil v sídle CIA všetkých amerických špiónov za kvalitné služby). Je však prekvapujúce, že citlivosť oboch strán krátko po prepuknutí tejto vojny tajných služieb otupela. Ruský prezident Vladimir Putin už napríklad neprikladá afére až taký význam. „Neviem, čo si mám o tom presne myslieť,“ odpovedal Putin na otázku, čo si myslí o obvineniach ruských diplomatov zo špionáže. Ako však zdôraznil, špionážnu aféru nepovažuje za signál zhoršenia vzájomných vzťahov. Podľa vyjadrenia nemenovaných predstaviteľov FBI však prezident Bush použil prípad Hanssena - dlhoročného špecialistu FBI na kontrašpionáž, ktorý od 1985 odovzdával Rusom prísne tajné informácie, len ako zámienku, aby obmedzil ruské špionážne aktivity v USA. Podľa odhadu amerických tajných služieb totiž operuje v USA medzi 200 až 400 ruských špiónov.

Na druhej strane však to nie je to po prvý raz, čo takáto aféra prepukla. Veď sa stačí pozrieť do minulosti - denník Segodňa napríklad informoval, že najviac sovietskych diplomatov - 105 - bolo v minulosti vypovedaných v roku 1971 z Veľkej Británie. ZSSR vtedy odvetou neodpovedal. Situácia sa v Londýne zopakovala v roku 1985, keď sa do Moskvy muselo vrátiť 25 sovietskych diplomatov. Z Moskvy bol vypovedaný rovnaký počet britských diplomatov. O rok neskôr muselo 80 sovietskych diplomatov podozrivých zo spolupráce s KGB a rozviedkou GRU opustiť USA. Moskva odpovedala vyhostením rovnakého počtu Američanov.

Jediné, čo vojna tajných služieb spôsobiť môže, je oddialenie rusko-americkej schôdzky. Na druhej strane sú si však obaja prezidenti vedomí, že išlo o oko za oko. A nech to ktokoľvek dáva do súvislosti amerického upozornenia Ruska s postojom v Čečensku, či pokračovania v napínaní svojich mocenských svalíkov, dlhé vákuum vo vzájomnom dialógu nie je ani možné. NMD, START 2 či príprava START 3 to nedovolí.

(sb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.