Hospodársky denník
USD48,84 Sk
EUR43,626 Sk
CHF28,463 Sk
CZK1,267 Sk
  Pondelok  26.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Stále nevýrazný rekord

Rusko musí export zbraní orientovať na nové trhy

Zbrojárska loby vždy dosiahne svoje. V podstate až na výnimky má vždy aj značný vplyv pri rozdávaní kariet najmä v prezidentských voľbách. A nejde vonkoncom len o USA. Aj v Rusku pred minuloročnými voľbami Vladimir Putin niekoľkokrát podčiarkol, že v prípade víťazstva posilní, najmä finančnou dotáciou, zbrojársky komplex. Svoje slovo aj dodržal. Napriek tomu, že sa stále Rusko v exporte zbraní nemôže ani len prirovnať k USA či k Veľkej Británii, dosiahlo minulý rok domáci

Kým v rokoch 1994 až 1996 predstavoval objem exportu zbraní od 1,4 mld. dolárov do 3,3 mld. dolárov, tak v minulom roku sa táto suma vyšplhala až na 3,68 mld. USD. A hoci Putin mal ambície naplniť pokladnicu štyrmi miliardami dolárov, nemôže z takéhoto stavu viniť Komisiu pre vojensko-technologickú spoluprácu so zahraničnými krajinami, ktorá za obchody so zbraňami zodpovedala. Veď z troch štátnych inštitúcií, ktoré boli v minulosti pákami na takúto realizáciu, teda z Rosvooruženia, Promexportu a Ruských technológií, sa dnes stal len jeden nástroj - Rosoboronexport.

Ako v tejto súvislosti napísal ruský denník Kommersant Daily, z celkovej sumy 3,68 mld. USD asi 3 miliardy dolárov sprostredkoval Rosoboronexport, no o ostatné sa zaslúžili ruské zbrojárske firmy. Okrem toho je potrebné pripomenúť, že časť z tejto sumy (presnejšie 0,8 mld. USD) sa použila aj na vyrovnanie minuloročného dlhu.

Ak teda prezident Putin aj nekritizoval Rosoboronexport priamo za nenaplnenie rozpočtu, predsa len sa zopár tvrdých slov ušlo na adresu toho, prečo Rusko vlastne prerobilo aj pri tých kontraktoch, ktoré sa nakoniec podpísali. Veď pravdou napríklad je, že za licenciu na predaj SU-30 MKI Indii žiadalo Rusko 4 miliardy dolárov, no nakoniec dostalo len 3,3 mld. USD. Rovnako aj kontrakt na predaj tankov T-90 a licenciu na ich výrobu mal mať hodnotu 1,3 mld. USD, no Moskva sa musela uspokojiť len so 730 miliónmi dolárov.

Tento rok by narastanie exportu ruských zbraní malo úspešne pokračovať. Dokonca podľa prezidenta Putina by sa objem mal zvýšiť až na 4,2 mld. dolárov, čo znamená, že Rusko nebude môcť zostať pri tradičných odberateľoch, resp. zákazníkoch, ale sa bude musieť pousilovať rozšíriť svoje pokrytie trhov aj smerom do juhovýchodnej Ázie, Európy a Afriky.

(sb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.