Hospodársky denník
USD48,84 Sk
EUR43,626 Sk
CHF28,463 Sk
CZK1,267 Sk
  Pondelok  26.Marca 2001

Summit nemá veľké výsledky

Predstava o únii ako o ekonomicky najvyspelejšom regióne sveta trvá

Ovácie sa síce nekonali, dokonca komuniké z vrcholnej schôdzky vo švédskom Štokholme, v krajine, ktorá predsedá EÚ tento polrok, bolo dosť neurčité. Jediným výsledkom bol prísľub urýchliť reformy na pretvorenie vyspelej Európy na najkonkurencieschopnejší ekonomický región na svete, a to už v blízkej budúcnosti. Ekonomický rast v európskom regióne by tak mal predstavovať „okolo tri percentá v strednodobom časovom horizonte“, dokonca napriek tvrdeniam analytikov, že ekonomiky členských štátov po štyroch rokoch uzdravovania zaznamenávajú spomaľovanie rastu. EÚ totiž dosiahla v uplynulom roku 3,5-percentný hospodársky rast a vytvorila 2,5 milióna nových pracovných príležitostí. V súčasnosti má však ešte 14 miliónov nezamestnaných. Preto výzvou zostáva aj modernizácia trhu práce. Pracujúci občania EÚ musia byť schopní presúvať sa rýchlejšie v rámci vnútorných hraníc.

Ako však schôdzka vrcholných predstaviteľov ukázala, lídri pätnástky sa neboli schopní dohodnúť na rýchlosti liberalizácie. Kým Francúzsko požadovalo pomalšie tempo, Nemecko, Veľká Británia a Španielsko sú za urýchlenejšiu dereguláciu. Znepokojenie lídrov členských štátov vyvolalo aj naďalej starnutie európskej populácie. Delegáti summitu preto varovali pred „výrazným tlakom na systémy sociálneho zabezpečenia, predovšetkým na dôchodkové a zdravotné systémy a starostlivosť o starších“. Jednou z najvyšších priorít pre úniu zostáva aj naďalej zdokonaľovanie informačných technológií a urýchlenie budovania tzv. e-Európy.

EÚ sa nevyhla ani epidémii slintačky a krívačky a tzv. choroby šialených kráv (BSE) a označila „znepokojenie nad vážnosťou situácie v poľnohospodárskom sektore“. V komuniké zdôraznila „solidaritu vo vzťahu k farmárom a poľnohospodárskym komunitám“, ktorých kríza najviac postihla. Únia však nesľúbila poľnohospodárom žiadnu konkrétnu finančnú pomoc. Britský premiér T. Blair v tejto súvislosti vyhlásil, že urýchlenie likvidácie zvierat, ktoré sa dostali do kontaktu so slintačkou a krívačkou, je kľúčom k potlačeniu epidémie. Veľká Británia zároveň skrátila čas medzi potvrdením prípadov výskytu slintačky a krívačky a likvidáciou nakazených zvierat. Počet potvrdených prípadov slintačky a krívačky na britskom území stúpol na 515.

Pokiaľ ide o medzinárodnú oblasť aktivít únie, pätnástka konštatovala vôľu zohrávať výraznejšiu úlohu na Blízkom východe a rozhodla o vyslaní švédskeho premiéra G. Perssona do KĽDR, kde by sa mal pokúsiť prispieť k väčšej dynamizácii procesu zmierenia so susednou Kórejskou republikou. EÚ ešte v piatok prisľúbila Rusku ekonomické partnerstvo a nové pôžičky na projekty v oblasti životného prostredia, no na druhej strane požiadala prezidenta V. Putina o iný prístup v Čečensku. „Treba nájsť politické riešenie. Budeme aj naďalej vyjadrovať znepokojenie nad vývojom v Čečensku. Pravé partnerstvo musí byť založené na spoločných hodnotách. EÚ sa chce spojiť s Ruskom - nie ho vylúčiť - v procese európskej integrácie,“ povedal Persson. Šéf Kremľa poznamenal, že súhlasí s obavami EÚ v čečenskej otázke, ale podľa jeho vyjadrenia Rusko v súčasnosti plne spolupracuje s medzinárodnými humanitárnymi združeniami pri zmierňovaní ťažkého postavenia čečenských civilistov. Putin využil svoje vystúpenie na atakovanie Západu vzhľadom na vzniknutú situáciu v Macedónsku. Podľa neho sa zanedbalo odzbrojenie albánskych extrémistov, hoci bolo avizované. Ruský prezident v tejto súvislosti varoval, že následky tejto chyby, prejavujúce sa práve teraz, sa môžu rozšíriť aj na iné krajiny. Situáciu na Balkáne prirovnal Putin k Čečensku, kde extrémisti tiež využili vzniknuté mocenské vákuum.

EÚ dala síce skutočne najavo dôležité signály - vyzvala albánskych povstalcov na skončenie násilia a apelovala na macedónsku vládu, aby lepšie zaobchádzala s albánskou menšinou. Predstavitelia únie totiž pozvali do Štokholmu aj macedónskeho prezidenta B. Trajkovského, ktorému tlmočili svoju podporu.

Summit sprevádzali aj prevažne pokojné demonštrácie protieurópskych aktivistov, nacionalistov aj obhajcov práv zvierat. Protestujúci predniesli svoje prejavy na námestí v centre Štokholmu a neskôr sa po desaťminútovej jazde vlakom presunuli na predmestie, kde sa summit končil.

(sb/TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.